Foto: Privātais arhīvs

Katru gadu laikā 11.līdz 15.augustam norisinās vairāki svētku pasākumi Aglonas bazilikā, uz kuriem dodas svētceļnieki gan no Latvijas, gan pasaules. Slimniekiem veltītā diena ir 11. augustā, kad plkst. 12 Sv. Misi celebrē bīskaps Jānis Bulis. Tomēr šogad daudzi svētceļnieki, kuriem nebija līdzi telšu, nakšņoja gan Aglonas ciemata daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpās, gan sabiedriskajās tualetēs, satraukta aculieciniece Ilze no Aglonas.

Uz slimniekiem veltīto Sv. Misi gan sabrauc slimnieki, gan arī jau sanāk pirmās nelielās svētceļnieku grupas, kuras ir devušās uz Aglonu tieši ar kājām.  Viss jau būtu labi, tikai šogad , 11.augustā svētceļniekiem Aglonas katoļu ģimnāzijas ēka bija slēgta. Mēs, vietējie iedzīvotāji esam informēti, ka Aglonas katoļu ģimnāzijas ēkas jumts  tek, līdz ar to šogad svētceļnieki tajā ēkā netika ielaisti.

Rezultātā atnākušie svētceļnieki, kuriem nebija līdzi telšu, nakšņoja Aglonas ciemata daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpās, gan sabiedriskajās tualetēs un arī vienā pamestā mājā blakus vietējam veikalam "Vessko".

Nevienu atbildīgo institūciju neinteresē, kur un kādos apstākļos nakšņos un ko ēdīs svētceļnieki.

11. augustā mūsu mājas kāpņu telpā bija apmetušās trīs  sievietes svētceļnieces  no Limbažiem. Kā kopīgi noskaidrojām, ģimnāzijas ēka tiešām bija slēgta, jo jumts ir avārijas stāvoklī. Kad svētceļnieces lūdza naktsmājas Aglonas klosterī vai gulēt bazilikā vismaz uz grīdas, saņēma atteikumu.

„Arī Aglonas novada domes ēka jau bija slēgta, jo pulkstenis bija jau pāri 17," raksta Ilze.

„Mans dzīvoklis bija pilns ar ciemiņiem, tad apzvanīju savus kaimiņus. Beidzot tika atrasts risinājums, svētceļnieces tika izguldītas un pabarotas pie maniem kaimiņiem Aglonā. Tāpat, mēs vietējie Aglonas iedzīvotāji , svētku laikā novērojām, ka daudzi svētceļotāji ieskatījās atkritumu konteineros , no turienes viņi ķeksēja ārā pārtikas paliekas. Es uzskatu, ka svētceļnieku ēdināšanas un naktsmāju jautājumus jārisina Aglonas svētku organizētājiem , šajā gadījumā tā ir Aglonas bazilika sadarbojoties ar Aglonas novada pašvaldību," pārliecināta Ilze.

„Taču Aglonas bazilikas vadība izliekas svētceļnieku problēmas neredzam. Apsveicami, ka iepriekšējais Aglonas draudzes dekāns Andrejs Aglonietis spēja tomēr uzturēt Aglonas ģimnāzijas ēku kārtībā, lai tur varētu nakšņot svētceļnieki. Aglonas ģimnāzijas ēkā, kura ir avārijas stāvoklī,  ir 4 stāvi un tur ir ļoti daudz telpu. Tikai vajag atrast līdzekļus ģimnāzijas ēkas jumta nomaiņai," norāda Ilze.

Tāpat šogad Aglonā bija 14. augusts ļoti lietains. Tie svētceļnieki, kas gulēja teltīs, izmirkuši sildījās vai nu Aglonas bazilikā, vai arī vietējo māju kāpņu telpās.

„Es saprotu, ka daudzi svētceļnieki finansiālu apsvērumu dēļ nevar iegādāties sev teltis, guļammaisus, tāpēc šie svētceļnieki burtiski paliek uz ielas. Un Aglonā pašvaldība varētu atrast telpas svētceļnieku izmitināšanai, ja tikai to vēlētos. Aglonā ir brīvā laika pavadīšanas centrs „Stropiņš". Ir Aglonā ir arī  otra vidusskola ar lielu sporta zāli, aktu zāli un citām ietilpīgām telpām, ir Jaunaglonā arodskola," norāda pauž Ilze.

„Mēs, vietējie iedzīvotāji, iespēju robežās palīdzam svētceļniekiem, kuri ir ar kājām sasnieguši Aglonu, taču arī mūsu, vietējie iedzīvotāju iespējas tomēr nav neierobežotas," atzīmē agloniete.

Viņa atzīmē, ka Jēkabpilī,  Rīgā un citās lielajās pilsētās  ir naktspatversme, kur nelaimē nonācis cilvēks var pārnakšņot un nākamajā dienā saņemt siltu zupu.

Būtu labi, ja arī Aglonā būtu šāda naktspatversme, kur šajās augusta pirmssvētku dienās sociālais dienests varētu palīdzēt grūtībās nonākušajiem svētceļniekiem.

„Mēs, Aglonas iedzīvotāji, ļoti ceram, ka nākamo gadu svētceļnieku apstākļi Aglonā uzlabosies un ka mums nebūs jāredz guļam svētceļnieki pamestās ēkās, tualetēs vai namu kāpņu telpās," pauž Ilze no Aglonas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!