Foto: Publicitātes foto
Lielāko daļu autovadītāju tieši popmūzikas klausīšanās pie auto stūres uzmundrina un sniedz labu garastāvokli, liecina apdrošināšanas sabiedrības "If" veiktā aptauja. Interesanti, ka no pašmāju māksliniekiem priekšroka visbiežāk tiek dota Busulim un Donam.

Autovadītāji mūziku pārsvarā klausās vidējā skaļumā un priekšroku dod ārvalstu izpildītājiem. Mūzikas klausīšanās autovadītājiem ļauj labāk koncentrēties un sekot līdzi uz ceļa notiekošajam neatkarīgi no tā, vai jābrauc pa vienmuļu ceļu vai apkārt ir dinamiska satiksme.

Absolūtais vairākums aptaujāto autovadītāju izvēlas braukšanas laikā klausīties mūziku, un tikai 5% aptaujas dalībnieku atzīst, ka brauc pilnīgā klusumā. Gandrīz puse jeb 46% autovadītāju klausās vidēji skaļu, bet 18% – pieklusinātu mūziku. Savukārt trešdaļa (31%) autovadītāju dod priekšroku skaļai mūzikai, liecina no šovasar internetā veiktā aptauja.

Lielākā daļa "If" aptaujāto autovadītāju atzina, ka pie auto stūres vislabāk ir klausīties popmūziku (42%) un rokmūziku (26%). Pārējie mūzikas stili – R&B, smagais metāls, indīroks, alternatīvais roks, džezs un citi – tiek izvēlēti krietni retāk.

78% aptaujas dalībnieku atzina, ka viņiem ir kāda īpaša dziesma vai izpildītājs, kas vienmēr uzlabo garastāvokli. Turklāt lielākā daļa – 65% – ir vairāk iecienījuši ārvalstu izpildītājus. Visbiežāk aptaujas dalībnieki minējuši tādus dziedātājus kā Bejonse, Džastins Timberleiks, Dženifera Lopesa, Demjens Raiss, kā arī grupas AC/DC, "Roxette", R.E.M., "James", "Florence and the Machine", "Rammstein", "Sigur Rós", "30 Seconds to Mars" un "Kings of Leon".

Īpašās "braucamdziesmas", kas uzlabo autovadītāju garastāvokli, ir "Florence and The machine" - "Dog days are over", "Metallica" - "Nothing else matters", "Rudimental" - "Feel the love", "Rammstein" - "Los" un "Sigma" - "Nobody to love".

Savukārt no pašmāju izpildītājiem visbiežāk pieminēti ir Intars Busulis, Dons, Zigfrīds Muktupāvels, kā arī grupas "Prāta Vētra", "Otra Puse", "Sestā Jūdze", "The Sound Poets" un "Tumsa".

Starp latviešu izpildītāju īpašajām dziesmām autovadītājiem ir "bet bet" - "Mazs cinītis", Sergeja Jēgera "Rēdereja", Tumsas "Pārāk daudz" un "Colt" - "Līdz debesīm".

Taču ne visi autovadītāji klausās populāro mūziku. Kāds no aptaujas dalībniekiem par savu vairāk iecienīto "braucamdziesmu" nosaucis Cerlīnas un dona Žuana duetu no operas "Dons Žuans".

Pēc Groningenas Universitātē Nīderlandē veikta pētījuma par mūzikas klausīšanās ietekmi uz autovadītāju braukšanas stilu dažādās situācijās uz ceļa secināts, ka garā un monotonā ceļā mūzika braucējam palīdz koncentrēties.

Autovadītāji, kas, pusotru stundu braucot aiz cita transportlīdzekļa mierīgos braukšanas apstākļos, klausījās mūziku, bija vairāk pievērsušies automobiļa vadīšanai un labāk pārvaldīja situāciju. Mūzika viņiem palīdzēja negarlaikoties un būt vērīgiem uz ceļa.

Pētījumā arī atklāts, ka transportlīdzekļu vadītāji pirms potenciāli bīstamākiem manevriem visai bieži izslēdz vai pieklusina mūziku, bet, pat ja tas netika atļauts, viņi spēja koncentrēties manevram. Tiesa, vēlāk viņi gan neatcerējās, kāda mūzika tobrīd bija skanējusi. Būtībā pētījumā izdevās pierādīt, ka fona mūzika transportlīdzekļu vadītājiem vienlīdz labi palīdz koncentrēties gan sarežģītos braukšanas apstākļos, gan uz klusiem un mierīgiem ceļiem.

Iepriekšminētā pētījuma autoriem Nīderlandē neizdevās pārliecināties par to, vai kāds no mūzikas stiliem atšķirīgi ietekmē braukšanas stilu. Tiklīdz autovadītājiem tika piedāvāta tāda stila mūzika, kas viņiem nepatīk, viņi vienkārši vēlējās pēc iespējas ātrāk pabeigt pētījumu, jo būtībā cilvēki automašīnā klausās mūziku, kas viņiem patīk vai vismaz netraucē un nekaitina.

Lai gan ir atšķirīgs viedoklis par to, vai skaļa un agresīva mūzika ietekmē braukšanas stilu un līdz ar to arī braukšanas drošību, pētījumos konstatēts, ka, autovadītājam klausoties mūziku, kas tiešām patīk, nav lielas nozīmes ne mūzikas skaļumam, ne stilam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!