Foto: Publicitātes attēli

CSDD sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Valsts policiju un sadarbības partneriem trešdien, 11. jūnijā, uzsāk satiksmes drošības kampaņu "Dusmīgs, toties dzīvs!", aicinot ikvienu aktīvi iesaistīties un atturēt cilvēkus no sēšanās pie stūres reibumā.

Šāgada sākumā alkohola un citu apreibinošu vielu ietekmē notikušos ceļu satiksmes negadījumos zaudētas jau 13 dzīvības, kas ir gandrīz trīsreiz vairāk nekā šajā pašā laikā pērn. Lielākoties reibumā brauc un negadījumos cieš gados jauni cilvēki, turklāt izteikta tendence ir tā, ka automašīnā ar dzērājšoferi bieži atrodas arī līdzbraucēji.

CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš uzsver, ka, esot reibumā, cilvēkam trūkst loģiskas izpratnes par notiekošo un dažādi instinkti gūst virsroku pār saprātu: "Tas ir brīdis, kad līdzās esošie cilvēki ir pēdējā barjera, lai atturētu dzērājšoferi no sēšanās pie stūres. Tāpēc šāgada Jāņu kampaņā aicinām ikvienu apzināties, ka šādos brīžos nedrīkst stāvēt malā, – tā vietā labāk iesaistīties un varbūt pat sadusmot savu draugu, tuvinieku vai paziņu. Jāatzīst taču, ka tā būs labāk, nekā zaudēt viņu pavisam."

Kaut arī pērn, salīdzinot ar 2012. gadu, samazinājās bojāgājušo skaits no 25 līdz 10 personām tādās avārijās, kur viens no vadītājiem bijis reibumā, kopējā šādu negadījumu statistika saglabā negatīvu pieauguma tendenci – pērn izraisīti 640 šādi negadījumi, kas ir 25% kāpums. Arī šāgada sākumā fiksēti jau 247 reibumā izraisīti negadījumi, kuros cietuši 78 cilvēki, bet dzīvību zaudējušo skaits faktiski pārsniedz pērn visa gada laikā fiksēto.

"Galvenajā riska grupā ir gados jauni autovadītāji 21 līdz 34 gadu vecumā. Šo cilvēku nāve ir milzīgs posts ne tikai viņu ģimenēm, bet arī valstij kopumā. Katrs šādā bezjēdzīgā veidā zaudēts cilvēks nodara aptuveni pusmiljonu eiro zaudējumu tautsaimniecībai. Jāņu kampaņas veidošanās esam iesaistījuši jauniešus, kuri video konkursa ietvaros radīja lieliskas idejas, kā atturēt draugus no sēšanās pie stūres reibumā. Ievērojamā atsaucība no visas Latvijas ir parādījusi, ka jaunieši patiesībā labi apzinās, ka reibums un stūre ir nesavienojami jēdzieni. Mūsu uzdevums ir jauniešu apņēmība pārnest uz sabiedrību, lai ikviens no mums nebūtu vienaldzīgs brīdī, ka iereibis autovadītājs grasās sēsties pie stūres," norāda satiksmes ministrs Anrijs Matīss.

CSDD partnera – apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" – veiktā aptauja parāda, ka sabiedrībā netrūkst iniciatīvas dzērājšoferu apturēšanai. 45% aptaujāto atzīst, ka ir pievērsuši uzmanību un atturējuši kādu no braukšanas reibumā. Gandrīz tikpat cilvēku nekad nav bijuši situācijās, kad būtu jāiejaucas, savukārt pavisam neliels skaits aptaujas dalībnieku atbildējuši, ka uzskata, ka tā ir katra paša darīšana. "Diemžēl daļa sabiedrības joprojām neapzinās, ka, neparādot skaidru nosodījumu dzērājšoferiem, uz ceļa nonāk potenciāls apdraudējums ikvienam satiksmes dalībniekam," teic "Ergo" valdes locekle Baltijā Ingrīda Ķirse.

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs atgādina: "Arī šogad policija no 21. jūnija līdz 25. jūnijam strādās pastiprinātā režīmā, lai atturētu cilvēkus no likumpārkāpumiem un nepieļautu, ka svētku laikā uz ceļiem pārvietojas reibumā esoši autovadītāji. Atrašanās pie stūres alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē ir viena no Valsts policijas prioritātēm Līgo svētku laikā. Policijas ekipāžas būs sastopamas visā Latvijā, veicot reidus gan lielo pilsētu tuvumā, gan arī uz nomaļākiem lauku ceļiem."

Līdzās policijas reidiem, kampaņas ietvaros transportlīdzekļu vadītāji un citi satiksmes dalībnieki tiks uzrunāti ar video un audio klipiem, kā arī ar atraktīvām instalācijām pilsētvidē, kas demonstrēs veidus, kā bloķēt potenciālā dzērājšofera auto.

Kampaņu pret braukšanu reibumā organizē CSDD, Satiksmes ministrija un Valsts policija. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!