Ik gadu Latvijā oficiāli tiek ievestas 15 tūkstoši tonnu riepu. Vairums no tām pēc nolietošanas nonāk autoservisos, kas veic riepu montāžu, un pirms nodošanas pārstrādei tiek uzglabātas riepu savākšanas un uzglabāšanas laukumos. Taču ir gadījumi, kad nevajadzīgās riepas tiek uzkrātas garāžās, piemājas šķūnīšos, izmestas grāvī vai mežā.

Veco riepu nodošana parasti ir par maksu, un daudzi īsti nezina, kur šos videi bīstamos atkritumus var nodot. Ir arī gadījumi, kad, meklējot šķietami vieglāko risinājumu, riepas tiek sadedzinātas. Taču, riepām degot, vidē nonāk daudz kaitīgu vielu, kas piesārņo gaisu, tiek uzsūktas caur ādu vai saindē pārtiku un ūdeni, ko patērējam ikdienā. Tā rezultātā palielinās risks saslimt ar dažādām plaušu slimībām vai attīstīties ļaundabīgiem audzējiem.

"Pirms ziemas sezonas mēs kopā ar desmit atbildīgiem atkritumu savākšanas laukumiem vēlamies rosināt iedzīvotājus būt aktīviem un dot iespēju pareizi atbrīvoties no liekajiem riepu krājumiem – bez maksas. Šī ir pirmā mūsu akcija, taču nākotnē plānojam veidot ilgtermiņa sadarbību ar servisiem un riepu tirdzniecības vietām, kas motivētu šos uzņēmumus savākt vecās riepas jau riepu maiņas brīdī," stāsta akcijas iniciatore, "Latvijas Zaļā fonda" izpilddirektore Solveiga Grīsle.

Latvijas Zaļais fonds parūpēsies, lai savāktās riepas tiktu savlaicīgi un atbildīgi pārstrādātas. No pārstrādātajām riepām var radīt, piemēram, segumus bērnu un sporta laukumiem, ilgāk lietojamus ceļus un izturīgākas būves.

Ikviens akcijas laikā bez maksas varēs nodot vecās riepas 10 punktos Pierīgā, Kurzemē un Zemgalē: SIA "AAS Piejūra" (Tukuma šķirošanas – pārkraušanas stacija, Dienvidu iela 1, Tukums; Jūrmalas šķirošanas – pārkraušanas stacija, Ventspils šoseja 61; Kandavas pārkraušanas stacija, Daigones iela 20, Kandava; Rojas šķirošanas-pārkraušanas stacija, Rojas novads; Poligons "Janvāri", Talsu novads), A/S "Olaines ūdens un siltums" (Celtnieku iela 3, Olaine), SIA "R Recycling" (Atlasa iela 4, Rīga) un SIA "Zemgales EKO" (Ganību iela 84, Jelgava; Salnas iela 20, Jelgava; Paula Lejiņa iela 6, Jelgava).