Foto: F64

Banku sektora rādītāji turpina uzlaboties un šā gada pirmo pusgadu tas noslēdzis ar 78,5 miljonu latu peļņu, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati.

Ar peļņu strādāja 14 Latvijas bankas un piecas ārvalstu banku filiāles, kuru tirgus daļa kopējos banku sektora aktīvos ir 90,6%.

Banku sektora līdz jūnija beigām gūtā peļņa pirms uzkrājumiem un nodokļiem gandrīz sasniedza 140 miljonus latu, kas ir par 24% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu ir auguši gan tīrie komisijas naudas ienākumi – par 30,6%, gan tīrie procentu ienākumi - par 9,3%, savukārt izdevumi uzkrājumiem nedrošiem parādiem samazinājušies par 14,6%.

Visu Latvijas banku darbības rādītāji jūnijā ir bijuši atbilstoši normatīvu prasībām. Banku sektora likviditāte saglabājās augsta un likviditātes rādītājs jūnija beigās bija 59,3% (minimālā prasība – 30%). Arī banku sektora kapitāla pietiekamības rādītājs saglabājās augstā līmenī un jūnija beigās bija 17,2% (minimālā kapitāla prasība ir 8%). Kopš 2012.gada sākuma astoņas bankas palielinājušas kapitālu kopumā par 20,5 miljoniem latu.

Jūnijā banku piesaistīto noguldījumu atlikums pieauga par 2,2% jeb 252,2 miljoniem latu, tai skaitā rezidentu noguldījumu atlikums palielinājies par 0,6% jeb 37,8 miljoniem latu (pieauga gan mājsaimniecību, gan nefinanšu sabiedrību noguldījumu apjoms) un nerezidentu noguldījumu atlikums – par 3,9% jeb 214,4 miljoniem latu. Kopš gada sākuma noguldījumu apmērs banku sektorā kopumā audzis par 565 miljonie latu - rezidentu noguldījumi auguši par 15,3 miljoniem latu, bet nerezidentu par 549,7 miljoneim latu.

Jūnijā banku sektora kopējais kredītportfelis pieauga par 0,4%. Kopš gada sākuma banku sektora kredītportfelis kopumā samazinājās par 9%, ko lielā mērā ietekmēja AS "Parex banka" un AS "Latvijas Krājbanka" licenču anulēšana, savukārt izslēdzot šo divu banku ietekmi, kredītportfeļa atlikums šajā laikā ir sarucis vien par 0,8%.

Banku sektors jūnijā no jauna izsniedzis kredītos 213,2 miljonus latu. Tai skaitā 112,8 miljonus latu – Latvijas uzņēmumu attīstībai, 12,8 miljonus latu – Latvijas finanšu institūcijām, 16,2 miljonus latu – rezidentu mājsaimniecībām, savukārt 71,2 miljonu latu – nerezidentiem.

Uzņēmumu segmentā mēneša laikā visvairāk jaunos kredītos izsniegts enerģētikas nozarei, kurai seko tirdzniecības nozare, izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi, kā ar finanšu un apdrošināšanas darbības un apstrādes rūpniecība. Savukārt mājsaimniecību segmentā aptuveni divas trešdaļas no jaunizsniegtajiem kredītiem jūnijā veidoja kredīti mājokļa iegādei, rekonstrukcijai vai remontam.

Līdz ar ekonomikas atveseļošanos bankas ir atsākušas aktīvāku kreditēšanu – banku sektorā kopumā kopš gada sākuma no jauna izsniegti kredīti gandrīz 871 miljonu latu apmērā, kas ir par 67% vairāk nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā.

2012.gada pirmajā pusgadā aizņēmēju maksātspējā nav notikušas būtiskas izmaiņas un arī banku sektora kredītportfeļa kvalitātes rādītājos uzlabojums bijis nenozīmīgs (izslēdzot "Parex banka" un "Latvijas Krājbanka" licenču anulēšanas ietekmi). Rezidentu mājsaimniecību maksātspēja uzlabojusies minimāli – ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars mājsaimniecību kredītportfelī ir sarucis no 16,2% 2011. gada beigās līdz 16% jūnija beigās.

Savukārt korporatīvo klientu (rezidentu) kredītportfeļa kvalitātes uzlabojums kļuvis mērenāks nekā iepriekš – ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars kredītportfelī ir sarucis no 12,75% 2011.gada beigās līdz 11,5% jūnija beigās.

Ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars banku sektora kopējā kredītportfelī jūnija beigās veidoja 12,5% (decembra beigās – 13,3%), savukārt kopējais kavēto kredītu īpatsvars jūnija beigās sasniedza 19,6%. Banku izveidoto uzkrājumu nedrošajiem kredītiem atlikums jūnija beigās sasniedza 1,075 miljardus latu jeb 9% no banku kopējā kredītportfeļa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!