Foto: LETA

Krievijas noteiktais pārtikas produktu embargo ķēdes reakcijā skāris visu Latvijas biznesa vidi, arī tos, kas tieši nestrādāja ar kaimiņvalsti, atzina uzņēmuma "DK Daugava" līdzīpašnieks Aigars Vaivars.

"Embargo dēļ pieprasījuma kritums ir visiem, sākot ar izejvielu ražotājiem, pārstrādātājiem, loģistikas firmām. Embargo skāra visu biznesa vidi, arī tos, kuri tieši nestrādāja ar Krieviju. Zemnieks jau savu produkciju pa tiešo uz Krieviju neveda, to darīja pārstrādes uzņēmumi. Tiklīdz pārstrādātāji pārstāja vest savu produkciju uz Krievijas tirgu, sākās ķēdes reakcija," sacīja Vaivars.

Viņš arī norādīja, ka no zemniekiem pirms embargo pienu pārstrādes uzņēmumi iepirka vidēji par 35-40 centiem par vienu litru, bet pēc embargo - vidēji 15-20 centiem.

"Iemesls diemžēl pavisam vienkāršs - pārstrādātājam vairs produkciju nav, kur pārdot. Veidojas pārpalikums, uzkrājumi noliktavās. Pieaug kaimiņvalstu uzņēmumu konkurence. Kā lai saglabā darbinieku algas, kā lai samaksā nodokļus?" sacīja Vaivars.

Tāpat viņš atzina, ka lauksaimniecības uzņēmumu attīstību neveicinot arī valsts nodokļu politika.

"Uzņēmējs gadiem būvējis biznesu, radījis zīmolu, atradis tirgus un piesaistījis pircēju, ieguvis peļņu attīstībai. Bet tad pēkšņi valdība izdomā, ka vajag piegriezt skābekli uzņēmumiem. Nodokļu slogs ir liels, bet maksājumiem nevar būt atruna, lūk, tas viss embargo dēļ. Bankas taču nedod kredīta brīvdienas tāpēc, ka ir iestājies embargo. Protams, ierēdņi no tā necieš, bet ļoti daudziem uzņēmējiem ir jāsavelk josta, jo saistības un plāni jau tika īstenoti pirms embargo," sacīja uzņēmējs.

Tāpat Vaivars atgādināja, ka viņa īpašumā esošo fermu un maizes ceptuves "Sērene" pārdošana, par ko tika paziņots šonedēļ, nav saistīta ar "DK Daugava" darbības apturēšanu embargo dēļ.

"Šī uzņēmuma juridiskā darbība ir apturēta, bet faktiskā darbība turpinās. Piena pārstrādes rūpnīcā "DK Daugava" ir piereģistrēta struktūrvienība "Agrofirma Daugava", un tā turpina veiksmīgi ražot produktus ar zīmolu "Daugava", kas tiek realizēti Latvijas tirgū. Produkcijai cenas pēc kredītu nomaksas ir kļuvušas ļoti demokrātiskas, produkcija ir pieejama visiem," rezumēja Vaivars.

Kā ziņots, Vaivars nolēmis pārdot savā īpašumā esošās liellopu fermas un maizes cepšanas biznesu, turpmāk pievēršoties citai jomai - lauksaimniecības tehnikas pakalpojumu iznomāšanai.

Kā atzina Vaivars, tiek pārdotas viņa īpašumā esošās liellopu fermas "Birzes", kā arī maizes ceptuve "Sērene". Fermu komplekss ar 400 liellopiem tiek pārdots par 875 000 eiro, savukārt ceptuve - par 485 000 eiro.

"Tas ir labs sākums kādam, kas vēlēsies nodarboties ar šo lietu, jo īstenībā būtu jāiegulda četri pieci miljoni, bet šajā gadījumā piedāvājums ir ļoti labs. Turklāt īpašumi nav apgrūtināti ne ar kredītiem, ne citām saistībām," sacīja Vaivars.

"Patiesībā lauksaimniecība man nekad nav bijusi ļoti tuva, tomēr 20 gadus šo biznesu vadīju. Tagad gribu radikāli mainīt darbības jomu, turpmāk sniegšu lauksaimniecības tehnikas pakalpojumus. Tehnika joprojām ir ļoti laba, un jau ir pasūtījumi," atzina uzņēmējs.

Jautāts par pircēju interesi, viņš norādīja, ka tā esot liela.

"Šodien publicēju sludinājumu, un jau daudzi zvana. Galvenokārt vietējie, lai gan bijusi interese arī no zviedriem," sacīja Vaivars.

Tāpat viņš atzina, ka joprojām 30% kapitāldaļu īpašnieks ir "DK Daugava", kur pārējie 70% daļu pieder Krievijas uzņēmējiem. "Savas daļas vēl saglabāšu, tomēr uzņēmums praktiski nestrādā. Bija plānots ražot mocarellas sieru, bet cerētais tirgus Krievijā ir pilnībā apstājies," atzina Vaivars.

Kā ziņots, pirms gada Vaivars samazināja savu līdzdalību "DK Daugava" no 59,69% līdz 30% kapitāldaļu, kā arī atstāja uzņēmuma valdes priekšsēdētāja amatu. Viņa vietā valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Krievijas pilsonis Stepans Mkhitarijans, kuram kopš 2013.gada 9.augusta pieder 0,78% "Daugavas" akciju.

Savukārt 0,78% Vaivara līdzšinējo akciju pārgājuši Vladimira Sigareva īpašumā, bet pārējās akcijas nodotas lielākajam akcionāram - Krievijas piena pārstrādes uzņēmumam "Gogol-Mogol", kuram līdz ar to patlaban pieder "Daugavas" 67,68% kapitāldaļu.

Iepriekš, 2013.gada aprīlī, Vaivars paziņoja par 40,31% uzņēmuma kapitāldaļu pārdošanu "Gogol-Mogol". Kā toreiz informēja Vaivars, darījuma summa - 1,8 miljoni eiro - ļāva segt visas saistības ar "Daugavas" kreditoru - AS "Swedbank".

"Daugavas" apgrozījums 2013.gadā bijis 1,38 miljoni eiro, kas ir 55% samazinājums salīdzinājumā ar 3,08 miljonu apgrozījumu pirms gada, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma zaudējumi palielinājušies no 1,094 eiro 2012.gadā līdz 1,71 miljonam eiro 2013.gadā.

Savukārt "Agrofirma Daugava" reģistrēta Jaunjelgavā 2013.gadā ar 2000 latu (2845 eiro) pamatkapitālu.

Uzņēmuma apgrozījums 2013.gadā bija 73 679 eiro, bet peļņa - 34 129 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Pagājušā gada finanšu datus uzņēmums vēl nav publiskojis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!