Saeimas deputātu, kā arī daudzu tās ievēlēto, apstiprināto un iecelto amatpersonu mēnešalgu apmēru nosaka, valstī vidējās darba samaksas apmēram piemērojot likumā noteiktus koeficientus. Līdz ar to šo amatpersonu algas katru gadu palielinās automātiski.

Šo amatpersonu algu aprēķināšanai izmanto Centrālās statistikas pārvaldes noteikto vidējo darba samaksu. Piemēram, šogad amatpersonu alga tiek aprēķināta, ņemot vērā, kāda bija valstī strādājošo vidējā alga 2015. gadā, šim skaitlim piemērojot amatam noteikto koeficientu.

Savukārt 2018. gada alga tiek aprēķināta, ņemot vērā pērnā – 2016. gada vidējo algu.

2015. gadā mēneša vidējā bruto – pirms nodokļiem – darba samaksa valstī bija 818 eiro, savukārt 2016. gadā – 859 eiro. Saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteikto – Ministru prezidenta algai tiek piemērots koeficients – 4,93. Tātad, nākamgad premjera algu var aprēķināt – 4,93 sareizinot ar 859 eiro.

Nākamgad premjera Māra Kučinska (ZZS) atalgojums pieaugs par aptuveni 200 eiro, tāpat kā Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) atalgojums. Deputāti nākamgad var rēķināties ar aptuveni 130 eiro lielu pieaugumu, savukārt, ja parlamentārietis uzņemas papildu pienākumus, piemēram, vada kādu no komisijām – alga pieaugs vēl vairāk.

Portāls "Delfi" piedāvā ielūkoties, kā nākamgad mainīsies Saeimas deputātu, kā arī tās ievēlēto, apstiprināto un iecelto amatpersonu algas.

Jāpiebilst, ka algas norādītas bruto – pirms nodokļu nomaksas. Valsts prezidenta atalgojumam netiek piemērots koeficients, par viņa algu lemj Saeima, lemjot par nākamā gada valsts budžetu.