Foto: RIA Novosti/Scanpix

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no Igaunijas Pārtikas un veterinārā dienesta ir saņēmis informāciju par Pērnavas apriņķa Audru pagastā konstatēto Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumu mājas cūkām un PVD rīcībā esošā informācija liecina, ka jauns mājas cūku saslimšanas gadījums šonedēļ konstatēts arī nelielā piemājas saimniecībā ar trim mājas cūkām Lietuvā, Varenas pašvaldībā Baltkrievijas pierobežā un vairākās piemājas saimniecībās Polijā, informēja PVD.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere sacīja, ka Igaunijas dienests ir informējis PVD par Pērnavas apriņķa Audru pagastā konstatēto ĀCM uzliesmojumu mājas cūkām saimniecībā, kurā tiek turētas 3415 cūkas. Līdzīgi kā Latvijā šādos gadījumos, arī Igaunijā ĀCM skartajā saimniecībā notiek slimības apkarošanas pasākumi un uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana, kuras mērķis ir noskaidrot, kā slimība ir nonākusi saimniecībā.

Meistere pastāstīja, ka jauns mājas cūku saslimšanas gadījums šonedēļ konstatēts arī nelielā piemājas saimniecībā ar trim mājas cūkām Lietuvā, Varenas pašvaldībā Baltkrievijas pierobežā, kā arī vairākās piemājas saimniecībās Polijā.

"ĀCM meža cūkām ir konstatēts teju visā Latvijas teritorijā, tādēļ nevarētu teikt, ka līdz ar šiem slimības uzliesmojumiem būtu kādi jauni draudi Latvijas cūkaudzētājiem. Drīzāk varētu teikt, ka draudi ir un būs arī turpmāk, tādēļ der atgādināt, ka tikai pedantiska biodrošības rutīnas pasākumu ievērošana var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM," uzsvēra Meistere.

Viņa atgādināja, ka Latvijas cūkkopjiem jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, kā arī cūkkopji nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās. Būtiski arī pastāvīgi apkarot grauzējus. Tāpat aizliegts lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Mājas cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.

Tāpat viņa atgādināja, ka, kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes. Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermā iebraucošie transportlīdzekļi. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja atgādināja, ka vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks, jo cilvēki vairāk pārvietojas, dodas pārgājienos, ekskursijās, tostarp dodas uz mežu, savukārt pagalmos un pļavās zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām. Tādēļ biodrošība šajā periodā ir īpaši svarīga.

Jau ziņots, ka Igaunijas dienests atklājis ĀCM fermā Pērnavas apriņķa Audru pašvaldībā, kur tādēļ jānokauj 3400 cūkas. Vīrusa dēļ fermā noteikta karantīna. Fermas cūkas tiks nokautas un pēc tam fermā tiks veikta dezinfekcija. Šī ir pirmā reize nepilna gada laikā, kad Igaunijā atklāts vīruss cūku fermā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!