Latvija ir viena no pirmajām valstīm pasaulē, kam telekomunikāciju gigants "Nokia" sniedzis iespēju izmēģināt un pārliecināties par jaunās ātrgaitas interneta programmatūras pārsteidzošo veiktspēju.

Šādu jaunās paaudzes bāzes staciju sniegtās iespējas nākotnē nodrošinās ne tikai pieaugošajam mobilā interneta patēriņam atbilstošu tīkla kapacitāti, bet arī būs būtisks priekšnosacījums daudzu tehnoloģisko inovāciju ienākšanai dažādās dzīves jomās. Mākslīgā intelekta iespējas brīvu autostāvvietu atrašanai, attālināti veiktas medicīniskās operācijas un viedie risinājumi sociālajā aprūpē ir tikai daži no pakalpojumiem, ko tuvā nākotnē nodrošinās 5G internets.

"Ātrums ir tikai viens no vairākiem tīkla kvalitātes parametriem, taču tas simboliski iezīmē Latvijas iespējas būt starp mobilo sakaru līderiem pasaulē. Tehnoloģijas un gudri cilvēki ir mūsdienu nafta un zelts. Lai izmantotu šīs priekšrocības, LMT strādā pie jaunās paaudzes 5G tīkla attīstības, nodrošinot modernākās iespējas uzņēmējiem un iedzīvotājiem inovatīvu produktu izstrādē. Latvijai ir jākļūst par Viedvalsti," uzskata LMT prezidents Juris Binde.

Savukārt "Tele2" tehnoloģiju direktors Igaunijā Ervīns Kampāns norāda, ka viņu uzstādītais mobilā interneta ātruma rekords nav pārspēts: "Jau pagājušajā gadā "Tele2" kā pirmais mobilo sakaru operators Baltijā sadarbībā ar "Nokia" testēja 5G jeb nākamās paaudzes mobilās tehnoloģijas. Testa laikā tika uzstādīts jauns mobilā interneta ātrums Igaunijā – 4,5 gigabiti sekundē."

"Protams, varam diskutēt par ierīcēm un veidiem, kur un kā tiek uzstādīts ātruma rekords – laboratorijā uz bāzes stacijas prototipa vai ar programmatūras palīdzību testa režīmā tīklā. Tomēr fakts paliek fakts – lielākais uzrādītais mobilā interneta ātrums – 4,5 Gbps – Baltijas mērogā tika sasniegts "Tele2" un "Nokia" kopīgi veiktajā 5G testā, četras reizes pārsniedzot pirms tam uzstādīto "Telia" un "Ericcson" mobilā interneta rekordu, un joprojām nav pārspēts," skaidro Kampāns.

"Vēlētos vērst uzmanību, ka šobrīd ir ļoti maz reālu iekārtu, kas atbalsta šīs tehnoloģijas, līdz ar to testa ātrumi iedzīvotājiem nesniedz reālu labumu. "Tele2" tīkls ir viens no modernākajiem visā Baltijā un ir jau gatavs vēl lielākiem LTE jeb 4G tehnoloģijas ātrumiem, kā arī šogad tiek sagatavots 5G tehnoloģijai, tāpēc šobrīd strādājam ar ierīču piegādātājiem, lai nodrošinātu saviem klientiem reālus labumus. Pēc mūsu prognozēm, nākamās paaudzes tehnoloģijas kā pilnvērtīgs komercprodukts būs pieejams 2020. gadā," rezumē "Tele2" tehnoloģiju direktors Igaunijā.