Foto: Publicitātes foto

Izejot no ierindas SIA "Balticovo" notekūdeņu attīrīšanas iekārtai, šobrīd kaitējums videi nav konstatēts, jo problēma atklāta tās sākotnējā stadijā, pastāstīja "Balticovo" valdes loceklis Kārlis Valdens.

Uzņēmumā apstiprina faktu, ka no ierindas izgājusi bioloģiskā sadzīves notekūdeņu attīrīšanas iekārta, un tam cēlonis ir bojāgājušas notekūdeņu attīrīšanas baktērijas.

Valdens skaidro, ka piesārņojuma avots ir organiski savienojumi, kuri nav toksiski. Viņš uzsver, ka tie nerada negatīvu ietekmi uz vidi, ja vien nenonāk vidē un ūdenstilpēs nekontrolēti un ilgstošā laika periodā.

"Esam savlaicīgi pamanījuši šo avāriju – pirms videi varētu rasties jebkāds kaitējums. Par šo faktu esam informējuši Valsts vides dienestu (VVD) un kopīgi esam sākuši risināt problēmu un tās cēloņus, lai maksimāli īsā laikā izlabotu situāciju," skaidro Valdens.

Uzņēmumā informē, ka šobrīd iespējamais vides piesārņojums ir lokalizēts, nepieļaujot piesārņotajiem notekūdeņiem nonākt lielajās ūdenstilpēs. Tāpat avārijas sekas tiek stingri monitorētas, regulāri ņemot ūdens analīzes.

"Visi nepieciešamie resursi mobilizēti, lai piesārņojums neradītu vides apdraudējumu. Šobrīd mēģinām samazināt uzņēmuma notekūdeņu daudzumu un meklējam iespējas kaitīgos notekūdeņus attīrīt ārpus uzņēmuma, kā arī iedarbināt vecās attīrīšanas iekārtas," skaidro Valdens.

Vienlaicīgi tiks sākti notekūdeņu attīrīšanas iekārtu tīrīšanas darbi, atbrīvojoties no bojāgājušajām baktērijām, piebilst uzņēmuma valdes loceklis. Paredzēts, ka pēc šo attīrīšanas darbu pabeigšanas, iekārtās tiks ievietotas jaunas baktērijas, kuras pēc dabiskās aklimatizācijas dažu nedēļu laikā pilnībā atjaunos bioloģisko attīrīšanas procesu.

Uzņēmums prognozē, ka problēmas ar notekūdeņu attīrīšanu neietekmēs olu un olu produkcijas piegādi klientiem.

Kā ziņots, pirmdien no ierindas izgājušas "Balticovo" ražošanas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. VVD situāciju uzņēmumā vērtēja kā ļoti nopietnu apdraudējumu, jo ik dienu "Balticovo" vidē novada aptuveni 500 kubikmetrus notekūdeņu.

Kā iepriekš informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina, gājušas bojā notekūdeņus attīrošās baktērijas – to pēkšņās bojāejas iemesli tiek noskaidroti. Uzņēmuma darbinieki patlaban veic neatliekamos pasākumus avārijas ietekmes mazināšanai uz apkārtējo vidi. Par notikušo informēta arī VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde (RVP), kas uzrauga uzņēmuma darbības, kā arī apseko Verģupi un Iecavas upi.

Pēc "Balticovo" sniegtās informācijas, uzņēmums līdz minimumam samazinājis ražošanas procesus, līdz ar to arī saražoto notekūdeņu daudzumu. Iespēju robežās darbu sākušas vecās rezerves attīrīšanas iekārtas. Jelgavas RVP uzdevusi uzņēmumam veikt nepārtrauktu Iecavas upes pietekas (Verģupes) ūdens monitoringu.

Uzņēmums informējis vides pārvaldi, ka patlaban veic notekūdeņu attīrīšanas sistēmas attīrīšanas darbus - tiek izvāktas bojā gājušās dūņas. Līdz nedēļas beigām attīrīšanas baseinā plānots ievietot jaunas dūņas un sākt to ieaudzēšanu.

Šobrīd tiek noskaidroti notekūdeņu attīrīšanas sistēmas baktēriju pēkšņās bojāejas cēloņi.

VVD arī pašlaik noskaidro Verģupes stāvokli pēc avārijas uzņēmumā. Dienestā norāda, ka uzņēmums operatīvi reaģējis uz avāriju un strādā pie situācijas uzlabošanas.

"Balticovo" apgrozījums 2014. gadā bija 42,79 miljoni eiro, bet peļņa – 2,15 miljoni eiro. Gadu iepriekš attiecīgie rādītāji bija 39,76 miljoni eiro un 750 885 eiro.

Pagājušā gada finanšu datus uzņēmums vēl nav publiskojis.

"Balticovo" tirgus daļa Latvijā saskaņā ar uzņēmuma aplēsēm ir ap 40%.

"Balticovo" reģistrēts Iecavā 1992. gadā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 4 407 806 eiro.

No 2009. gada maija "Balticovo" akciju kontrolpakete – 95% – pieder SIA BCO. Kā liecina "Firmas.lv" informācija, BCO īpašnieki kopš 2009. gada 17. decembra ir Tatjana Poplavska (66% kapitāldaļu) un Valdis Grimze (33% kapitāldaļu).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!