Kas būtu jāprot mazulim pēc gada vecuma un kad jāsāk uztraukties
Foto: Shutterstock

Lai gan ir vispārzināms, ka katrs bērns attīstās atšķirīgi, tomēr ir vispārpieņemti standarti, kas būtu jāprot vienā vai citā vecumā. Šoreiz palūkosim, kādai būtu jābūt valodas attīstībai vecumā no 14 līdz 16 mēnešiem, kādas spēles un rotaļas ieteicamas šī vecuma mazuļiem, kā arī norādīsim uz tām pazīmēm, kas varētu liecināt, ka bērniņš neattīstās atbilstoši vecumam.

Minētajā vecumā mazuļa sapratne par vārdiem turpina attīstīties. Bērns tagad saprot daudzu ikdienas priekšmetu nosaukumus – apģērba gabalus un mēbeles – prot atpazīt arī dažādas ķermeņa daļas, piemēram, ausis un matus, turklāt ne tikai savējos, bet arī lelles matus. Mazulis sāk arī saprast pieaugušo žestus.

Šajā vecumposmā sapratne attīstās ne tikai kvalitātes, bet arī kvantitātes ziņā. Viņš sāk saprast nozīmi arī pāris pazīstamām frāzēm, piemēram, "tētis nāk", ārpus pierastā konteksta.
Šajā laikā bērni pēkšņi izrāda, ka saprot visa teikuma nozīmi, nevis tikai atsevišķus vārdus. Viņi spēj izsekot nelielām norādēm, kurās ietverti divi svarīgi vārdi, piemēram: "Aizej uz virtuvi un atnes kurpes".

Mazuļa sākotnējā runa bieži vien ir saprotama tikai pašiem tuvākajiem, lai gan 16 mēnešu vecumā viņa lalināšanā ietilpst gandrīz visas dzimtās valodas skaņas. Tagad bērna izrunātajos vārdos skaņas ir daudzveidīgas: gan tādas, kuru veidošana notiek mutes priekšpusē (p un b), gan tādas, kas tiek veidotas pa vidu (t un d), gan tādas, kas tiek veidotas rīklē (g un k). Viņš var gan sakniebt lūpas, lai izrunātu "b", gan atbrīvot tās, lai skanētu "p".

16 mēnešu vecumā lielākā daļa mazuļu izmanto sešus septiņus vārdus, aktīvi tos iekļaujot lalināšanā. Viņa paustais vēstījums kļūst aizvien skaidrāks. Pašās perioda beigās daži mazuļi sāk ļoti strauji apgūt atsevišķus vārdus, bet gana daudzi to dara kaut kad vēlāk. Šajā posmā daudzi bērniņi cenšas atdarināt pieaugušo izsauksmes vārdus, piemēram, sakot: "Ak vai!", kad kaut kas tiek nomests. Mazulis arī sāk lietot simboliskus žestus, piemēram, purināt galvu, ar to domājot "nē". Turklāt tagad viņš ļoti labprāt dzied.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!