Tik mazs un jau veģetārietis. Kas par to jāzina mammai?
Foto: Shutterstock

Augošam organismam gaļu vajag – tas mūsdienās ir populārs stereotips. Bērni veģetārieši tāpat aug, pareizi attīstās, neslimo, ja vien… viņu vecāki ir saprātīgi un šo to liek aiz auss.

Vispirms jāsaglabā miers un jāsaprot, ka bērns intuitīvi jūt, kas viņa organismam nepieciešams un kas ne. Pētījumu par to, kādēļ bērni atsakās no gaļas, ir maz. Lielākoties viņiem gaļa nešķiet patīkams produkts, bet 6–10 gadu vecumā galvenais veģetārisma iemesls ir rūpes par dzīvniekiem. Taču vecākiem, kuru atvase atsakās ēst kādu produktu grupu, jādomā alternatīvas, kā uzņemt trūkstošās uzturvielas. Uzspiest neko nedrīkst! Jāsaprot arī, ka gaļa nav brīnumlīdzeklis. Gaļu labi var aizvietot ar citiem produktiem, tikai tas prasa rūpīgu plānošanu.

Neēdīsi gaļu – liels neizaugsi

Vai šādam apgalvojumam ir pamats? Daļēji. Gaļa ir lielisks olbaltumvielu avots, un tieši olbaltumvielas ir tās, kas ir uzbūves pamatelements. Olbaltumvielas ir kā ķieģeļi mājai. Lai uzbūvētu kārtīgu un izturīgu māju, jāuzņem pietiekams olbaltumvielu daudzums. Tomēr ne tikai gaļa ir olbaltumvielu avots. Tās var atrast arī piena produktos, olās, sojā, riekstos, pākšaugos un arī graudaugos. Tāpēc teiciens par to, ka, neēdot gaļu, bērnam būs kādi augšanas traucējumi, ir stipri pārspīlēts.

Veselības stāvokli ietekmē ne jau fakts, vai bērns ēd vai neēd gaļu, bet ēdienkarte un dzīvesveids kopumā. Mazie veģetārieši salīdzinājumā ar visēdājiem uzņem mazāk tauku, vairāk šķiedrvielu, vairāk C vitamīna, mazāk A vitamīna, olbaltumvielu un dzelzs. Taču, ja vecāki velta laiku rūpīgai bērna ēdienkartes sastādīšanai, atvases attīstība norit pavisam normāli.

Source info

žurnāls "Veselība"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!