Atcels strīdīgo normu par maternitātes, vecāku un slimības pabalstu aprēķināšanu

Atcels strīdīgo normu par maternitātes, vecāku un slimības pabalstu aprēķināšanu
Foto: Shutterstock

Šodien Otrdien, 17. oktobrī, valdība atbalstīja strīdīgās likuma par maternitātes un slimības apdrošināšanu normas atcelšanu, kas paredzēja mainīt maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalsta aprēķināšanas kārtību.

Labklājības ministrija (LM) rosināja atcelt šo normu, kas nozīmētu, ka no nākamā gada janvāra nemainīsies paredzētā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas kārtība.

Valdība nolēma lūgt Saeimu šo likumprojektu izskatīt steidzamības kārtībā.

Normas atcelšana nozīmē, ka līdz 2019. gada 31. decembrim personai, kurai vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas periodā neieskaitīs pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts saistībā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dienas.

LM iepriekš norādīja, ka pieņemtie grozījumi tapuši, ņemot vērā vecāku intereses pārstāvošo sabiedrisko organizācijas ieteikumus un Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšlikumus.

Vienlaikus atbilstoši spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam, no 2020. gada 1. janvāra plānots noteikt vienādu vidējās iemaksu algas aprēķināšanas algoritmu jeb pabalstu aprēķina metodiku īstermiņa pakalpojumiem. "Tas tiks veikts, lai padarītu pabalsta aprēķināšanu saprotamāku klientiem un vieglāk administrējamu valstij, kā arī, mazinot sociālās apdrošināšanas pabalstu sistēmas negodprātīgu izmantošanu, vienlaikus nepasliktinātu situāciju tām personām, kuras godprātīgi veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas," toreiz skaidroja LM pārstāvis Egils Zariņš.

Kā ziņots, pēc LM rosinājuma atceļot normu, kas paredz mainīt maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalsta aprēķināšanas kārtību, finansiālā ietekme tiks iestrādāta invaliditātes, maternitātes un slimības speciālajā budžetā, fiskālo ietekmi izlīdzinot ar citiem kompensējošiem mehānismiem.

LM pārstāve Aiga Ozoliņa skaidroja, ka fiskālo ietekmi izlīdzinot ar citiem kompensējošiem mehānismiem, tiks mazināta iespēja izmantot sociālās apdrošināšanas sistēmu negodprātīgi.

Ozoliņa informēja, ka likuma par maternitātes un slimības apdrošināšanu grozījumu anotācijā bija plānots ietaupījums 2 802 912 eiro apmērā nākamgad, bet 2 829 667 eiro 2019. gadā.

Source info

LETA


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!