Jautājums par baktēriju diagnostiku bērna organismā

LU MF asoc. prof. Enoks Biķis, pediatrs
Foto: Asoc.prof. E.Biķis

Jautājums: Labdien! Gribētu uzzināt, vai var ticēt datordiagnostikas rezultātiem? Bērnam ir trīs ar pusi gadu, datordiagnostika noteica lamblijas, Kingella kingae utt. Kas ir Kingella kingae un kā tās ietekmē bērna veselību? Iepriekš paldies!

Atbild LU MF asoc. prof. Enoks Biķis, pediatrs:

No Jūsu jautājuma nav izprotams, par kādu "datordiagnostiku" Jūs runājat. Ja runa ir par datortomogrāfiju, tad tā ir vizuālas diagnostikas metode, ar kuru var ielūkoties, kādas pārmaiņas notiek cilvēka ķermeņa izmeklējamā rajonā vai orgānā. Nav iemesla atradei neticēt, jo datortomogrāfijas izšķirtspēja arvien kļūst pilnīgāka.

Bērnam atrastās lamblijas un Kingella kingae nu gan nekādā ziņā nebija iespējams noteikt ar datortomogrāfiju. Lamblijas ir sīki, tikai mikroskopā ieraugāmi kustīgi vienšūņi (Protozoa), kas pārvietojas ar viciņu palīdzību, bet kingellas – vēl mazāka izmēra baktērijas. Minētie mikroorganismi varēja tikt noteikti laboratorijas analīzēs.

Lamblijas ir izplatīti zarnu un žultsceļu parazīti, kas nokļūst organismā, neievērojot sadzīves higiēnas noteikumus. Lamblijas var veicināt zarnu un žultsceļu iekaisumu attīstību. Kingellas (Kingella kingae) saista ārstu uzmanību pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Baktērijas ir ļoti izvēlīgas attiecībā uz laboratorijas barotnēm, tāpēc, acīmredzot, agrāk tās ir bijis grūti atklāt. Ir publicēti ziņojumi par šīm baktērijām Izraēlā, Īslandē un ASV.

Dažos gadījumos minētās baktērijas ir izraisījušas bērniem kaulu un locītavu iekaisumus, arī iekaisumus mutes dobumā vai elpceļos un sirds vārstuļos, īpaši ļoti agrīnā vecumā vai novājinātiem bērniem. Kingellas var būt sastopamas arī elpceļos veseliem bērniem, tomēr tās slimību neizraisa. Kingellas var kļūt bīstamas novājinātiem bērniem. Kingellu jutība pret antibiotiskām vielām ir samērā laba, parasti pielietojamie antibiotiskie līdzekļi pret kingellu izraisītām slimībām vairumā gadījumu ir efektīvi.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu ārsta e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Source infoCopyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.
Iesaisties sarunā!