Konkursā aicina atsaukties sievietes - zinātnieces 6000 eiro vērtas stipendijas ieguvei

Konkursā aicina atsaukties sievietes - zinātnieces 6000 eiro vērtas stipendijas ieguvei
Foto: Linda Brīnums

Līdz 5.martam Latvijas zinātnieces ir aicinātas pieteikties 2015.gada konkursam par 6000 eiro vērto L`ORÉAL Latvijas stipendiju "Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Stipendija paredzēta sievietēm, kuras veic pētījumus divās plašās zinātnes jomās – dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs: gan medicīnā, farmakoloģijā un bioloģijā, gan ekoloģijā, veterinārijā un lauksaimniecības zinātnēs, gan fizikā, ķīmijā, enerģētikā un jaunu materiālu izstrādē. Šogad konkursa kārtībā tiks piešķirtas trīs 6000 eiro vērtas L`ORÉAL Latvijas stipendijas "Sievietēm zinātnē": viena paredzēta zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem iecerēto pētījumu veikšanai, divas – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei.

Šī ir vienīgā zinātnes atbalsta programma Latvijā, kas paredzēta īpaši sievietēm. Zinātnieka karjeras sākumposmā sieviešu un vīriešu skaits Latvijā ir līdzīgs, un mūsu valsts lepojas ar vienu no labākajiem sieviešu līdzdalības rādītājiem zinātnē Eiropas Savienībā. Taču, ja runājam par iespējām veidot karjeru zinātnē, Latvijā vērojama tā pati tendence, kas vairumā valstu – jo augstāk pa karjeras kāpnēm, jo sieviešu ir mazāk. Viens no stipendijas mērķiem ir atbalstīt sievietes – zinātnieces, lai palīdzētu mazināt šo nevienlīdzību, portālu "Cālis" stipendiju programmas "Sievietēm zinātnē" koordinatore Estere Braķe.

Stipendija Latvijā tiks piešķirta jau vienpadsmito gadu. Īpaši priecē fakts, ka starp iepriekšējo desmit gadu 30 stipendiātēm ir ne mazums māmiņu – gan viena, gan divu un pat trīs mazuļu mammas, gan arī topošās māmiņas. Tas lieliski apliecina, ka sievietes spēj vienlaikus gan izauklēt bērnus, gan sasniegt izcilību zinātnē un citās jomās, uzsver programmas organizatori.

"L'Oréal stipendija ir liels atbalsts Latvijas jaunajām zinātniecēm vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, finansiāli, jo zinātnes finansējums Latvijā ir ļoti nestabils un daudzi jaunie pētnieki no zinātnes aiziet, lai iegūtu finansiālu stabilitāti. Otrkārt, šī stipendija sniedz apliecinājumu, ka darbs, ko veicam, tiek novērtēts. Treškārt, stipendijas fotosesijas un skaistās fotogrāfijas ceļ jauno zinātnieču sievišķīgo pašapziņu," saka Latvijas Universitātes Ķīmiskās Fizikas Institūta Cietvielu radiācijas ķīmijas laboratorijas vadošā pētniece, viena no iepriekšējo gadu stipendijas "Sievietēm zinātnē" laureātēm un divu bērnu māmiņa ķīmijas doktore Elīna Pajuste.

"2010.gadā divus mēnešus stažējos Lielbritānijā. Pateicoties stipendijai, es varēju katru nedēļas nogali braukt mājās pie sava tobrīd pusotru gadu vecā dēliņa, un arī viņš kopā ar tēti varēja braukt pie manis. Ja nebūtu šādas iespējas, tad šie divi mēneši būtu emocionāli ārkārtīgi smagi gan man, gan ģimenei," stāsta Pajuste.

L`ORÉAL Latvijas stipendija "Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L`ORÉAL-UNESCO sadarbības programmas "For Women in Science" ("Sievietēm zinātnē") ietvaros. Programma izveidota 1998.gadā, kad starptautiskais kosmētikas koncerns L`ORÉAL un UNESCO apvienoja spēkus, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās šajā jomā. Kaut arī koncernam L`ORÉAL pieder lielākās kosmētikas izstrādes laboratorijas – tā 39 pētniecības un testēšanas centros vairāk nekā 4000 darbinieku strādā 30 zinātnes nozarēs, taču programmas "Sievietēm zinātnē" ietvaros netiek dota priekšroka pētījumiem, kas saistīti ar kosmētikas jomu.

Pieteikumi līdz šā gada 5.marta plkst.17 iesniedzami UNESCO LNK, Rīgā, Pils laukumā 4-206. Papildu informācija www.unesco.lv un pa tālruni 67325109. Pieteikties aicinātas arī zinātnieces, kas jau piedalījušās šajā stipendiju konkursā iepriekš, taču stipendiju nav saņēmušas.

2014.gadā programma "Sievietēm zinātnē" par godu tās desmitgadei papildinājusies ar jaunu sadaļu. Nolemts ne tikai atbalstīt jau esošās zinātnieces, bet arī iedrošināt bērnus – skolniekus un skolnieces, kuri vēl tikai domā par zinātnieka profesijas izvēli. Lekciju cikla "Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi" ietvaros bijušās L`ORÉAL stipendiātes viesojas skolās dažādos Latvijas novados un skolēniem stāsta par savu profesiju, par ceļu uz to, par pētījumiem un atklājumiem.

Skolēniem šī ir iespēja personīgi tikties ar atzītām zinātniecēm, uzdot jautājumus un veidot par zinātnieka profesiju pašiem savu, uz sabiedrībā izplatītiem stereotipiem nebalstītu priekšstatu. Pērnā gada rudenī sāktā iniciatīva tiek turpināta arī šogad – 5. februārī zinātnieces dosies pie Talsu Valsts ģimnāzijas audzēkņiem.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!