Latvijā katrs otrais divgadnieks lieto mobilās ierīces. Sāk kampaņu vecāku izglītošanai

Latvijā katrs otrais divgadnieks lieto mobilās ierīces. Sāk kampaņu vecāku izglītošanai
Foto: Shutterstock

Latvijā mobilās ierīces skatās teju katrs otrais bērns vecumā līdz diviem gadiem (47 procenti), un katrs trešais bērns šajā vecuma grupā skatās mobilās ierīces vismaz reizi dienā.

"Centrs Dardedze" uzsāk informatīvu kampaņu ar mērķi skaidrot vecākiem riskus, kas bērniem rodas no pārāk agras un nekontrolētas mobilo ierīču (planšetdatoru, viedtālruņu) lietošanas, kā arī, lai sniegtu ieteikumus drošai mobilo ierīču izmantošanai.

Piemēram, vecumā no trim līdz sešiem gadiem mobilās ierīces lieto 89 procenti bērnu, noskaidrots "Centrs Dardedze" un "SolidData" veiktajā interneta aptaujā šā gada janvārī.

Atbilstoši pediatru ieteikumiem, bērniem vecumā līdz diviem gadiem nevajadzētu būt saskarei ar ekrānu ierīcēm, jo pieradums pie tām veidojas ļoti ātri un bērnam zūd interese par citām aktivitātēm, kas ir svarīgas viņa attīstībai. Savukārt nedaudz vecākiem bērniem - trīs līdz sešu gadu vecumā - atbilstoši izvēlēts saturs var palīdzēt apgūt jauno, ja vien vecāki ir bērnam līdzās un ievieš konkrētus noteikumus attiecībā uz ierīces lietošanas ilgumu un biežumu, portālam Cālis.lv norādīja "Centrs Dardedze" pārstāve Anda Avena.

Agresija un pārāk liela impulsivitāte - agrīnas mobilo ierīču lietošanas sekas

"Vecāku vidū izplatīts ir mīts, ka viedtālruņa lietošana veicina sīkās muskulatūras attīstību, taču šīs kustības ir pārāk vienveidīgas. No viedierīcēm gadu vecs bērns neko neiemācās - pirmajos dzīves gados bērns vispilnvērtīgāk attīstās kustoties, aktīvi spēlējoties un kontaktējoties ar tuvajiem cilvēkiem. Nereti mobilo ierīču pāragra vai pārmērīga lietošana ir viens no iemesliem, kāpēc bērns kļūst impulsīvs un agresīvs, viņam ir grūti koncentrēties. Skatoties filmiņas pirms gulētiešanas, var būt grūtības aizmigt. Bērna attīstību iespaido arī citi faktori, taču ierīču ietekme kļūst arvien izteiktāka," skaidro "Centrs Dardedze" klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma.

Kā atzīst eksperte, nesākt rādīt viedierīces ir daudz vieglāk nekā pārtraukt šo ieradumu, tomēr nekad nav par vēlu to mainīt. Vecāki ir bērna galvenais piemērs visās jomās, tāpēc nepieciešams regulāri ieplānot kopīgas ģimenes aktivitātes bez mobilajām ierīcēm. Ja vecākiem neizdodas noteikt bērna uzvedības robežas un palīdzēt bērnam kontrolēt savas emocijas, būtu jālūdz bērnu psihologa palīdzība. Latvijā bērniem un vecākiem pieejams arī diennakts uzticības tālrunis 116111.

Lai skaidrotu mobilo ierīču ietekmi uz bērnu, kampaņas gaitā vecākiem izveidota mājaslapa Homotabletis.org/lv/, kurā apkopoti arī ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai lielākiem bērniem. Tajā ievietots arī ilustratīvs videoklips, kuru ierunājis Māris Olte.

Kampaņu Latvijā īsteno "Centrs Dardedze" sadarbībā ar Polijas fondu "Nobody's Children Foundation" un "OAK Foundation". "Centrs Dardedze" ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir pasargāt bērnus no vardarbības un nodrošināt tiešu palīdzību tiem bērniem, kas cietuši no seksuālas, fiziskas, emocionālas vardarbības vai novārtā pamešanas. "Centrs Dardedze" darbojas kopš 2001. gada.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!