PTAC brīdina par konkrēta spinera ar baterijām bīstamību; 1550 spineri aizliegti

PTAC brīdina par konkrēta spinera ar baterijām bīstamību; 1550 spineri aizliegti
Foto: Shutterstock

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), veicot spinera (fidget spinner) ar gaismiņām parauga testēšanu, konstatējis, ka tas neatbilst būtiskām drošuma prasībām, proti, no rotaļlietas atdalās bateriju nodalījuma detaļas un tādējādi kļūst pieejamas tajos esošās baterijas.

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta Muitas iestādes pieprasījuma PTAC ir pārbaudījis 6403 spinerus. Pārbaužu rezultātā 2017. gadā 1550 spinerus nav atļauts laist brīvā apgrozībā (aizliegts importēt), kas novērtēti kā neatbilstoša prece (prece ir neidentificējama, nav pierādīta atbilstība drošuma prasībām) un 480 spineri atzīti par nedrošiem (no rotaļlietas atdalās bateriju nodalījuma detaļas un tādējādi kļūst pieejamas tajos esošās baterijas, kuras, nejauši norijot, var radīt nopietnus barības vada, kuņģa, zarnu un centrālās asinsrites bojājumus ).

PTAC brīdina par konkrēta spinera ar baterijām bīstamību; 1550 spineri aizliegti
Foto: Publicitātes foto
PTAC brīdina par konkrēta spinera ar baterijām bīstamību; 1550 spineri aizliegti
Foto: Publicitātes foto

Pēc statistikas datiem 2015. un 2016. gadā Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā nonākuši 139 bērni ar svešķermeņiem gremošanas orgānu sistēmā, 57 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un 59 gadījumos svešķermenis nonācis acīs vai ausīs, no visiem gadījumiem 11 procenti svešķermeņu ir tieši baterijas. Arī šī gada pirmajos piecos mēnešos no visiem gadījumiem 5,66 procenti svešķermeņu ir baterijas.

Podziņbateriju norīšana ir ārkārtīgi bīstama, jo, nonākot organismā, tā ātri sadalās un jau divu stundu laikā spēj radīt neatgriezeniskus orgānu bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpošanas ceļos un centrālajā asinsritē, turklāt, ja bojājums skar arī citas sistēmas, letāli ir 80-90 procenti gadījumu. Baterijās esošās ķīmiskās vielas burtiski "izdedzina" audus, radot gļotādas tūsku un ļoti sarežģītus orgānu bojājumus.

Ņemot vērā iepriekš minēto, PTAC aicina patērētājus pārliecināties, vai to rīcībā nav spineri, kuriem ir viegli pieejami bateriju nodalījumi un attiecīgi – arī baterijas. Ja bateriju nodalījums ir viegli atverams, centra pārstāvji aicina pārtraukt izmantot šādus izstrādājumus, atbrīvojoties no baterijām drošā veidā (piemēram, izmest tās bateriju nodošanas punktā). "Vēršam uzmanību, ka bateriju nodalījumam jābūt cieši noslēgtam, lai bērns tajā esošajām baterijām nevarētu piekļūt. Tam jābūt atveramam tikai ar instrumenta palīdzību vai bateriju nodalījuma vāka atvēršanai nepieciešamas divas dažādas kustības," uzsver PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Vienlaicīgi PTAC aicina neiegādāties nezināmas izcelsmes rotaļlietas, tai skaitā spinerus. Rotaļlietu marķējumā jābūt:

 • CE marķējumam;
 • identifikācijas elementam (piemēram, modeļa numurs, svītrkods u.c.);
 • ražotāja nosaukumam (firmai) vai reģistrētai preču zīmei un adresei, kur ar ražotāju iespējams sazināties;
 • ja rotaļlieta ražota ārpus Eiropas Savienības, arī importētāja nosaukumam (firmai) vai reģistrētai preču zīmei un adresei, kur ar importētāju var sazināties;
 • ja nepieciešams, norādītiem brīdinājumiem saistībā ar rotaļlietas lietojumu, piemēram, nav piemērots bērniem, kas jaunāki par 36 mēnešiem (vai brīdinājuma simbols) un norādījums par apdraudējumu, kā arī, ja nepieciešams, pievienotai piktogrammai vai citai informatīvai zīmei ar norādi par īpašu risku vai lietojumu.

Ko darīt, ja norīta baterija:

 • Ja bērns norijis bateriju, gremošanas traktā sākas elektroķīmiska un kontakta reakcija, kas var ļoti ātri radīt nopietnus barības vada, kuņģa un zarnu bojājumus.
 • Uzmanība jāpievērš tam, ka sākotnēji norītais svešķermenis (piemēram, baterija) var arī neizraisīt nekādus klīniskos simptomus
 • Biežākie klīniskie simptomi, ja norīts svešķermenis (īpaši, ja tas palicis barības vadā) ir siekalošanās, vemšana, sāpes aiz krūšu kaula.
 • Ja ir aizdomas par svešķermeni gremošanas traktā vai elpceļos, nekavējoties meklē medicīnisku palīdzību!
 • Ja vien ir kādas aizdomas, ka bērns norijis bateriju, nekavējoties dodieties uz slimnīcu. Neizraisiet vemšanu, nedodiet ēst vai dzert, kamēr medicīnas profesionālis bērnu nav apskatījis.
 • Ieprogrammējiet neatliekamās palīdzības numuru 112 savā telefonā.

Latvijā konstatētās nedrošas preces, tostarp spineri, atrodamas PTAC izveidotāja datu bāzē.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!