Foto: F64

Janvāris ir ne tikai jauna gada un jaunu apņemšanos sākums, bet diemžēl arī gripai raksturīgā sezona, tāpēc pēdējā laikā būtiski pieaudzis to cilvēku skaits, kas izvērtē visus vakcinācijas plusus un mīnusus. Arī veselības iestādēs šobrīd notiekot aktīva gatavošanās gripas sezonai. Kā norāda veselības un skaistuma centra "Adoria" vakcinācijas nodaļas vadītāja Santa Dombrovska, gripa ir vīrusa saslimšana, kas ir bīstama ar savām komplikācijām, tāpēc vienīgais drošais veids kā pasargāt sevi un savus tuvākos no šīs bīstamās saslimšanas ir tieši vakcinācija.

"Lai arī daļā sabiedrības valda uzskats, ka gripas vakcīnas novājina cilvēka imūnsistēmu, neļaujot tai darīt savu darbu, tomēr ir jāskatās uz reālajiem faktiem – vakcīnas glābj dzīvības - to efektivitāte ir 90 – 99%. Pagātne ir pierādījusi, ka cilvēce dabisku imunitāti nevar izstrādāt pietiekami ātri un pilnīgi. Vakcīnas pasargā arī nākamo paaudzi - mātes, kuras saņēmušas vakcīnu, visticamāk, nenodos vīrusu savam jaundzimušajam bērnam, kura trauslajai imūnsistēmai tas varētu radīt smagus defektus. Turklāt vakcīnas tiek stingri kontrolētas, lai tajās esošās veselībai bīstamās vielas nesasniegtu daudzumu, kas izraisītu to attiecīgos negatīvos efektus. Sevis un savu līdzcilvēku pasargāšanai no bīstamās slimības iesakām laicīgi veikt profilakses pasākumus, vakcinēties, stiprināt imunitāti un izvairīties no saskarsmes ar slimiem cilvēkiem, turpina Santa Dombrovska.

Visbīstamākā šī slimība ir tieši maziem bērniem, kuriem imūnsistēma nav pietiekami nobriedusi, lai cīnītos ar vīrusu, kā arī gados vecākiem cilvēkiem, kuru imūnsistēma ir novājināta, kā arī viņiem nereti mēdz būt dažādas hroniskas saslimšanas, tādēļ šīm vecuma grupām pote pret gripas vīrusu ir nepieciešama obligāti. Lielākais gripas uzliesmojums ir uzreiz pēc Jaunā gada, janvāra otrajā pusē un februārī, tādēļ ir svarīgi vakcīnu veikt laicīgi un būt drošiem, ka nenāksies sastapties un izjust šo tik ļoti bīstamo infekciju.

Nevakcinējoties cilvēki ne tikai pakļauj sevi un savas ģimenes nevajadzīgam riskam, bet zūd iespējamība šīs slimības izskaust pavisam. Ja vakcinējas maksimāli liels cilvēku skaits, veidojas sabiedrības imunitāte, kurai pastāvot, attiecīgās slimības izplatība tiek samazināta līdz minimumam vai pat apturēta. Kopš vakcinācija izplatījās pasaulē kā vispārpieņemta prakse, ir pazudušas bakas, poliomielīts attīstītajās valstīs gandrīz vairs nav sastopams, un vairākas citas slimības atrodamas tikai medicīnas grāmatās.

Eksperti prognozē, ka šī gada gripas epidēmija Latvijā būšot īpaši smaga, jo pēc meteoroloģiskajiem datiem tiek gaidīta bargāka ziema nekā iepriekšējā gadā, tādēļ Santa Dombrovska cilvēkus aicina nebūt vienaldzīgiem pret savu veselību un pret bīstamo vīrusu vakcinēties.

Par to, kā uzlabot imunitāti ar dabīgiem līdzekļiem, lasiet šeit

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!