Foto: Publicitātes foto

Apgāds "Zvaigzne ABC" laidis klajā rakstnieka un literatūrzinātnieka Valda Rūmnieka atmiņu krājumu par latviešu rakstniekiem, māksliniekiem un citām kultūras personībām 20. gadsimta 50.-70. gados "Starp Mežaparku un Murjāņiem. Atmiņas, piedzīvojumi un pārdzīvojumi 1951-1980".

Grāmatā "Starp Mežaparku un Murjāņiem. Atmiņas, piedzīvojumi un pārdzīvojumi 1951-1980" Valdis Rūmnieks šoreiz izvēlējies rakstīt par... Valdi Rūmnieku. Grāmata ir iecerētas autobiogrāfijas pirmā daļa, kurā rakstnieks ataino savas bērnības un jaunības notikumus, kas risinājušies izteikti "literārā vidē". Proti, topošais rakstnieks ne tikai nācis pasaulē rakstnieka Friča Rūmnieka un tulkotājas Laimas Rūmnieces ģimenē, bet arī lielāko daļu bērnības pavadījis ciešā saskarē ar 20. gadsimta 50.–60. gadu radošajiem cilvēkiem, daudzi no kuriem tolaik mitinājās Rūmnieku ģimenei kaimiņos Mežaparkā. Arī studiju un darba gaitas 20. gadsimta 70.–80. gados ieved jauno autoru viņam tuvajā rakstniecības vidē, strādājot Latvijas Rakstnieku Savienībā, Latvijas Zinātņu akadēmijas Valodas un literatūras institūtā.

Rakstnieks un literatūrzinātnieks Valdis Rūmnieks (1951) latviešu literatūrā jau izsenis rosījies brīvi un daudzpusīgi – rakstot gan lugas un grāmatas bērniem, gan piedzīvojumu un fantastikas stāstus pusaudžiem (īpašu atzinību un vairākus papildizdevumus piedzīvojusi viņa "Ozola grāmata" un triloģija "Atnācēji"), kopā ar Andreju Miglu tapusi virkne populāru vēsturisko romānu par seniem laikiem ("Kuršu vikingi", "Sveiks, jautrais Rodžer!", "Viestura zobens") un ievērojamām kultūras personībām – dzejnieku Aleksandru Čaku, tēlnieku Kārli Zāli un citiem.

Lai arī grāmatas vēstījumu veido mazā (un vēlāk – jau pieaugošā) zēna redzējums, tomēr tās īstie varoņi ir autora satiktie cilvēki: vecāki, viņu draugi, kolēģi, kaimiņi – Jānis Sudrabkalns, Ēvalds Vilks, Harijs Heislers un citi, kuri pazīstami galvenokārt no literatūras vēstures lappusēm, kā arī tie, kuri satikti vēlāk – Vilnis Eihvalds, Ilgonis Bērsons, Saulcerīte Viese, Jānis Kalniņš un citi.

Autora atmiņās kultūras un literatūras vēstures grandi iegūst dzīvus un pat draiskulīgus vaibstus, jo grāmatā cits aiz cita virknējas jautri un nopietnāki, sadzīviski un brīžiem absurdi, bet vienmēr sirsnīgi un dzīvi atveidoti notikumi. Satīriskā izdevuma "Dadzis" redakcijā tiek ievests dzīvs āzis... mazais Valdiņš palīdz kaimiņam Jānim Sudrabkalnam piemānīt lādzīgo saimnieci, lai viiņš varētu aizšmaukt pēc dienišķās glāzītes, divi ievērojami rakstnieki, kaimiņos dzīvodami, nevar vien sadalīt ietekmes sfēras, bet topošais rakstnieks, ar bērnam raksturīgo asredzību būdams visur klāt, apgūst rakstītprasmi uz vecas "Continental" rakstāmmašīnas. Līdz ar to "Starp Mežaparku un Murjāņiem" vēstījums ir divējāds – tas ir stāsts vienlaikus gan par interesantu un vēl neatvērtu lappusi nesenajā latviešu literatūras vēsturē, gan par jaunas radošas personības tapšanas ceļu.

Grāmatas "Starp Mežaparku un Murjāņiem" atvēršanas svētki notiks sestdien, 24. februārī, Ķīpsalas izstāžu zālē uz lielās skatuves pulksten 14.00.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!