Foto: LU Botāniskajā dārzā pirmo reizi uzziedējis jāņmaizītes koks

Foto: LU Botāniskajā dārzā pirmo reizi uzziedējis jāņmaizītes koks
Foto: Publicitātes attēli

Pirmo reizi LU Botāniskajā dārzā uzziedējis jāņmaizītes koks jeb pāksteņa ceratonija Ceratonia siliqua, "Tavs Dārzs" uzzināja botāniskajā dārzā.

Eksotiskais koks ziedus vēris apmeklētājiem parasti nepieejamā eksperimentālajā siltumnīcā, taču, par godu īpašajam notikumam, tas veselu nedēļu būs aplūkojams Acāliju mājā, stāsta LU Botāniskā dārza pārstāve Karlīna Engere.

Tauriņziežu dzimtai piederīgais jāņmaizītes koks savvaļā aug Eiropas dienvidu daļā, Āfrikas ziemeļos, Vidusjūras salās, Kanāriju salās un Rietumāzijā. Plaši kultivēts arī ārpus tā dabīgā izplatības areāla ēdamo pākšu dēļ. Leģenda vēsta, ka no gardajām pākstīm pārticis Jānis Kristītājs, no kā arī radies auga nosaukums – jāņmaizītes koks.

Senajā Ēģiptē, pirms cilvēki bija atklājuši cukurniedres un cukurbietes, jāņmaizītes koka sēklas tika plaši lietotas kā cukura avots. Par to liecina tas, ka hieroglifos auga nosaukums lietots, lai apzīmētu vārdu "salds". Mūsdienās jāņmaizītes koka pākstis bieži izmanto kā kakao pulvera aizstājējas un kā veselīgāku alternatīvu šokolādei.

Interesanti, ka ceratonijas cietās sēklas reiz lietotas arī kā svara etalons zelta un dārgakmeņu svēršanai – 1 karāts atbilda 0,2 g sēklu. Senās Romas un Bizantijas tīra zelta monētas svars bija 24 karāti (4,5 g jāņmaizītes koka sēklu).

LU Botāniskais dārzs Rīgā, Kandavas ielā 2, vasaras sezonā apmeklētājiem būs atvērts no pulksten 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa vasaras sezonā: skolēniem ar klasēm – 1,90 eiro, skolēniem individuāli – 2,90 eiro, studentiem un pensionāriem – 3,90 eiro, pieaugušajiem – 4,90 eiro. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, LU studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.

Source info

DELFI Tavs Dārzs


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka