Oriģināla pieeja dārza izveidei – Beverīnas novada sakoptākās lauku sētas

Oriģināla pieeja dārza izveidei – Beverīnas novada sakoptākās lauku sētas
Foto: Publicitātes foto

No maija līdz augusta beigām norisinājās Beverīnas novada pašvaldības rīkots konkurss ''Sakoptākā sēta". Kopā tika saņemti 25 pieteikumi no visiem pagastiem, veidojot konkurenci četrās nominācijās: sakoptākā lauku sēta, sakoptākā ģimeņu māju ciematā, sakoptākā daudzdzīvokļu māja un sakoptākais uzņēmums, lauku saimniecība, ''Tavs Dārzs'' pastāstīja Brenguļu pagasta kultūras darba organizatore Ieva Putniņa.

Katru īpašumu apsekoja un pēc iepriekš noteiktiem kritērijiem novērtēja četri konkursa komisijas locekļi – Beverīnas novada pašvaldības izpilddirektore Egita Biša, Brenguļu pagasta kultūras darba organizatore Ieva Putniņa, Brenguļu pagasta bibliotēkas vadītāja Aiga Blumberga un sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša.

''Izvērtēšana nebija viegla, jo vietas ir ļoti atšķirīgas un katra izceļas ar kaut ko savu – kādam pagalmā ir skaisti iekārtotas ziedu kompozīcijas, kādam praktiski izvietoti daudzveidīgi augļu un ogu koki un krūmi, kādam dārzu papildina dīķi un strūklakas, un vēl kāda pagalmā var atrast saimnieku akmens figūriņas. Katrs mājas apsaimniekotājs ir veltījis laiku, spēkus un arī resursus, lai sakoptu, sakārtotu un padarītu skaistāku vidi sev apkārt,'' atklāj žūrijas komisijas dalībniece Putniņa.

2017. gada konkursa ''Sakoptākā sēta" pirmās vietas ieguvēji nominācijā ''Sakoptākā lauku sēta" ir dzimtas māju ''Jauncempi" Brenguļu pagastā īpašnieki, kuri rūpējas ne tikai par piemājas dārziņa uzturēšanu, bet arī par kultūrvēsturisko vērtību kā simtgadīga ozola saglabāšanu, daudzveidīgu ogu krūmu, augļu koku un vairāku sugu ūdensrožu audzēšanu, dārza kamīna un melnās pirts izveidi. Otrajā vietā ierindojas lauku sēta ''Aldari" Brenguļu pagastā, kuras nosaukums skaidri saskatāms no garām ejošā ceļa un kur pagalmā ar netradicionālām pieejām izveidoti skaisti ziedu un koku apstādījumi. Trešajā vietā ierindojas Brenguļu pagasta māja ''Jaunlankaiži", kur saimnieki rūpējas par vairāku jaunu ideju izmēģināšanu pagalma iekārtošanā, piemēram, pupu un kaņepju audzēšanu stilizētā jurtiņā.

Nominācijā ''Sakoptākā ģimeņu māja ciematā" pirmo vietu ieguva Brenguļu pagasta īpašums ''Lazdukalni", kurā cauri izgaismotam augļu koku un ogu krūmu pagalmam iespējams nokļūt pie sapņainas strūklakas un ziedu oāzes. Otrajā vietā ierindojas ģimenes māja Cempos ''Mežāres", kurā savienojas ziedu skaistums, mulčas praktiskums un oriģinalitāte ar dzērveņu purviņu automašīnas riepā (skatīt attēlu zemāk). Ja vēlies ko līdzīgu ieviest arī savā teritorijā, par dzērveņu audzēšanu dārzā var izlasīt šeit. Trešo vietu arī ieņem īpašums Brenguļu pagastā – ''Kadiķi", kur tiek rastas iespējas nevis attaisnojumi, izveidojot mazu dīķīti, kura malās stādītas lavandas un dekoratīvie kociņi.

Oriģināla pieeja dārza izveidei – Beverīnas novada sakoptākās lauku sētas
Foto: Publicitātes foto

Konkursā tika pieteiktas arī sešas daudzdzīvokļu mājas, no kurām pirmajā vietā ierindojās māja "Līgotnes" Mūrmuižā, otrajā Kauguru pagasta "Līčupes", bet trešajā Brenguļu pagasta "Brīvzemnieku" īpašums. Piemājas dārziņi, bērnu rotaļu laukumi, sakopts un ar ziediem rotāts mājas priekšpagalms, kā arī koptas kāpņu telpas liecina par kopējo mājas iedzīvotāju vēlmi radīt sakārtotu vidi sev blakus.

Lai gan uzņēmumus un lauku saimniecības ir grūti novērtēt pēc vieniem kritērijiem, vēl šajā gadā apvienotajā nominācijā "Sakoptākais uzņēmums, lauku saimniecība" pirmo vietu ieņem Kauguru pagasta viesu māja "Brūtes", kuras plašajā kompleksā mijas antīkas dārza mēbeles ar nepārtraukti atjaunotām ēku fasādēm, bruģētiem celiņiem un plašu zālāja, puķu dobju ainavu. Otrajā vietā ir Brenguļu pagasta viesu nams ''Jaundzērvītes", kas uzmanību piesaistīja ar koku aleju, niedru jumtiem un koka tiltiņu, kas ved uz mazu saliņu upē. Neskatoties uz lielo konkurenci, trešajā vietā ierindojas zemnieku saimniecība ''Bērziņi" Brenguļu pagastā, kurā saimnieki aktīvi rūpējas ne tikai par lopkopību, bet arī par daudzveidīgu augļu un ogu piedāvājumu ģimenes vajadzībām. Protams, lai to saglabātu, veiksmīgi tiek izmantots pagājušā gadsimta pagrabs.

Neskatoties uz šī gada lielo pieteikumu skaitu, novada teritorijā atrodas arī vairāki citi skaisti iekārtoti īpašumi, kuri ir pelnījuši, ka ar tiem lepojas. Novērtēsim, leposimies un uzlabosim, novēl Putniņa.

Foto ar vērtētajām lauku sētām:

Source info

DELFI Tavs Dārzs


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka