Mazgāšana

Visvairāk apsūnošanai pakļauta jumta ziemeļu puse, kura saņem mazāk saules siltuma un tāpēc ātrāk apaug. Zem sūnām veidojas jebkuram klājumam (pat metālam!) ļoti nelabvēlīgs mikroklimats, kurš ar laiku veicina visa seguma bojāšanos. Sūnas obligāti jānoņem. Tās tīra mehāniski vai izmantojot biocīdus. Visvieglāk jumtu apkopt ar augstspiediena ūdens strūklu, kādu izmanto automašīnu mazgāšanai. Tomēr, apstrādājot ar akmens smalci klātu virsmu, jāraugās, lai strūkla nav pārāk spēcīga un neaizskalo arī to. Teicami, ja rocība atļauj ūdenim pievienot autošampūnu vai citu mazgājamo līdzekli. Mazgāšanu sāk no jumta kores un strūklu virza uz leju, līdz visi netīrumi ir prom. Ja nav piemērotas iekārtas, jumtu var notīrīt ar ūdeni, kuram pievienots parasts mazgāšanas līdzeklis, un saru birsti garā kātā. Koka, māla un betona jumtiem gružu nostumšanai var izmantot metāla špakteli un metāla birsti. Krāsotam metālam un akmens smalcei gan nekāda skrāpēšana nav pieļaujama. Virsmu mazgā, virzoties no augšas uz leju. Darba laikā pa jumta klājumu nevajadzētu staigāt, bet gan izmantot speciālās kāpnes.

Ķīmija

Visvienkāršāk ir sūnām nemaz neļaut tā īsti izaugt. To var izdarīt ar speciālām kapara plāksnēm, kuras piestiprina pie jumta kores. Lietus ūdens notekot jonizējas, tā izmainot arī skābo vidi, kas tik ļoti patīk sūnām. Tādas piedāvā, piemēram, firma "IRJG".

Sūnas viegli iznīcināt ar modernās ķīmijas ražojumiem. Biocīdu Izopal (Green slime remover), kas paredzēts arī ķērpju, pelējuma, aļģu augšanas novēršanai un ataugšanas kavēšanai, nopērkams "Latroof". Pirms lietošanas preparātu atšķaida, uz jumta uzklāj ar lejkannu, otu vai slotu, nogaida 36 stundas un notīra. Izmantošanai nepieciešams saulains laiks, bez nokrišņiem, kuri varētu šo ķīmiju ieskalot augsnē. Vēl mīkstajiem segumiem piemērots Krovielits - ČM un, it īpaši, - Pufas. Ar Beļģijā ražoto un SIA "Ziemeļi" izplatīto Aquaplan Antimos apstrādā šīfera, betona, jumta dakstiņu un apšuvuma dēļu virsmas. Lai aizpildītu materiāla poras un iznīcinātu tur esošās bioloģiskās atliekas, preparātu ar suku devīgi uzklāj riskantajām vietām. Onduline jumtiem patīk arī Sikagard un Captain clean.

Preparātos ir ķīmiski aktīvas vielas, tāpēc jāizvairās no to nonākšanas ūdenstilpēs un notekūdeņos. Pirms apstrādes jāapsedz lietas, kuras vēlāk var nonākt saskarē ar cilvēkiem. Darba laikā jālieto specapģērbs, gumijas cimdi un brilles. Jāuzvedas askētiski, nedrīkst smēķēt, iedzert un uzkost. Ieteicams izmantot ekoloģiskākus aizsarglīdzekļus, tādus kā IKO.

Teknes

Ja jau ir tikts augšā, nepieciešams sakārtot arī teknes, kuras mēdz aizsērēt, tad applūst, un bojājas jumts un mājas sienas. Ledus smagums var teknes pat noraut. Gružainās tagad ir odu paradīze, labi atpūtušies, tie pa naktīm moka iedzīvotājus, netīrumos vairojas arī sēnītes un pelējums. Teknes jātīra vismaz divas reizes gadā, tomēr daudzdzīvokļu mājās tas ir diezgan smags un bīstams darbs. No tā var izvairīties, uz ūdens notekcaurulēm uzstādot vienkāršus amerikāņu "Gutter Stuff" filtrus, kas sastāv no švammei līdzīgas viegli koniskas plāksnes, ko ievieto (iespiež) pusapaļās caurules augšpusē. Šāds filtrs neļauj teknē nonākt koku lapām, zariem, skujām un citiem netīrumiem, kas paliek virspusē, kur tos vienkārši nopūš vējš. Savukārt lietus ūdens un kūstošais sniegs brīvi iztek cauri filtram un nonāk zemē. Lateksa pārklājums mazina dzīvo organismu vairošanos švammē, aizsargā to no saules ultravioleto staru ietekmes. Produktu izplata "3am Serviss". Daži speciālisti gan neiesaka šos filtrus izmantot, piemēram, Jūrmalā, kur tajos sadursies skujas, un tad būs vēl sliktāk...

Krāsošana

Visu veidu jumtus var krāsot, pareizo tehnoloģiju uzreiz noskaidrojot pie būvmateriālu tirgotāja. Ar "Sadolin" krāsu sistēmu labi var noklāt viļņotā šīfera - eternita - jumtus. Vispirms virsma jānotīra no atlupušajām daļiņām, jānomaina bojātās plāksnes, jāsalabo plaisas, jānoblīvē savienojumu vietas ap caurulēm un ventilācijas lūkām. Sagatavoto jumta virsmu krāso ar neatšķaidītu Tagmalink. Toties Onduline jumtu krāsošanai firma "Caparol" Vācijā sākusi izgatavot speciālu krāsu profesionālai jumtu apstrādei rūpnieciskos objektos (par profesionālai lietošanai paredzētām krāsām sauc tās, kuras pārdod lielā tarā vai kuru izmantošanai nepieciešama speciāla apmācība un instrumenti). Latvijā arī šo krāsu iespējams pasūtīt.

Krāsošanai vislabāk izvēlēties sausu un nedaudz mākoņainu laiku - bez karstas saules. Uz sakarsuša jumta visas krāsas pārlieku ātri iesūcas un slikti pielīp pamatnei. Uzklāšanai un žūšanai piemērota ir gaisa temperatūra no +5 °C līdz +30 °C (vislabākā - +18 °C) un gaisa relatīvais mitrums līdz 80%. Ūdens vai mitrums uz sagatavotās virsmas krāsošanas vai žūšanas laikā var sabojāt rezultātu, tādēļ labāk darboties dienas vidū, lai procesu netraucētu rīta un vakara rasa.

Ja vēlas paildzināt tos 20 - 30 gadus, kuri atvēlēti koka (skaidas, lubiņas, šindeļi) jumtiem, tos var noklāt ar tā saucamo zviedru (miltu) krāsu. Neēvelētām ārtelpas koka virsmām domātā zviedru krāsa ir elpojoša, videi nekaitīga, labi sedzoša, un dod matētu virsmu. Gatavo, savārot rudzu miltus, dzelzs vitriolu, okera pulveri, lineļļu, sāli un ūdeni (receptes atšķiras). Kalpošanas laiks - no pieciem līdz desmit gadiem (ir ēkas, uz kuru sienām slānis turas jau 50 gadu!). Klāj uz notīrītas, sausas virsmas. Nākamo kārtu krāsojot, iepriekšējā nav jānotīra. Sarkano Rodfarg piedāvā firma "Petriks un Co".

Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš un "IRJG" vadītājs Guntars Gruduls.

Padomi

Metāla jumti ar laiku izbalē, toni vislabāk atjaunināt ar līdzīgu autokrāsu, uzpūšot to plānā kārtiņā (sanāk lētāk!).

Viļņveida lokšņu bituma virsmas var atjaunot ar bituma krāsām. Tā kā loksnes ir elastīgas, krāsojumam nav garantijas...

Ar akmens masu klātus šindeļus tāpat kā māla un betona dakstiņus teorētiski var apkopt ar krāsām, kuras piemērotas āra darbiem minerālām (akmens, cements u.c.) virsmām.

Niedru un salmu jumtu sakārtošanai vismaz reizi divdesmit gados jāuzaicina speciālists, kurš prot izlīdzināt - nofrēzēt - jumta virsmu.

Ja nav spēka pašam sakopt savu jumtu, to gatavas izdarīt specializētās firmas, piemēram, "Cervo", "Mans jumts" un citas. Dažas piedāvā šo pakalpojumu gan ziemā, gan vasarā.

Lai arī pa šīfera vilņiem un citiem jumta klājumiem var staigāt mīkstos apavos, labāk izmantot speciālas kāpnes.

Remontiem klasiskās jumta papes vietā vērts izmantot ar polimēriem modificētā bituma ruļļus, tādus kā "Technonicol" ražotos Bipol, Unifleks un Technoelast, kuru kalpošanas laiks - no 10 līdz 30 gadiem.

Vienīgais, uz kura neaug sūnas, ir kapara jumts!