Foto: Shutterstock
Britu īsspalvainais kaķis savaldzina ar plīša maigo kažociņu, ko tā vien gribas pabužināt, un lielajām, skaistajām, uzticības pilnajām acīm. Šo dzīvnieku bieži izvēlas par kompanjonu, jo tas ir mīlīgs, taču neuzbāzīgs un kluss. Par savu mīluli – zilganpelēku kaķeni vārdā Lora ar dzintarkrāsas acīm – mums pastāstīja Maija Jukša, kura pašlaik ir pilnas slodzes mamma diviem maziem ķipariem.


- Kāpēc izvēlējies tieši šo šķirni? Kā Lora pie tevis nonāca?

Maija: "Man vienmēr ir patikuši kaķi. Ne tā fanātiski, bet vienkārši patikuši. Kaķi biju gribējusi jau kādu laiku un reiz kolēģe ieminējās, ka viņas paziņa pārdod britu mincīšus. Tā kā šī šķirne man ļoti patika, tad tas bija īstais piedāvājums īstajā brīdī."

Foto: Privātais arhīvs

- Kāda Lora ir pēc rakstura? Kā lielākoties aizrit viņas diena?

Saka, ka kaķi nemainās. Bet mainās gan, jo, piedzimstot mūsu bērniem, Loras raksturs mainījās. Pirms bērnu dzimšanas viņa bija ļoti neatkarīga, lepna un viltīga – it kā pienāca tuvu, lai viņu paglaudītu, bet pēdējā brīdī pamuka. Bet tagad, kad nav tik daudz laika viņai pievērsties, Lora ir metusi lepnumu pie malas, un pati nāk pieglausties, trinas gar kājām. Tāpēc šobrīd varu teikt, ka viņa ir mīļa un draudzīga. Un arī ļoti rotaļīga – jaunības dullums neiet mazumā.

Lorai piemīt izteikts mednieces instinkts. Viņa bieži sēž uz palodzes un tā kā ņurd, tā kā klakšķina mēli, kad ierauga balodi vai citu putnu. Bet reiz laukos, sēžot uz palodzes pie atvērta loga, viņa noķēra putniņu un ievilka istabā. Putniņu par laimi izdevās laikus izglābt tā, ka viņš tika cauri vien ar izbīli. Saulainās dienās, kad pie putniem nevar tikt, viņa ķer sauleszaķus uz sienām.

Lora mūs ir kārtīgi izdresējusi, ka nekur nedrīkst atstāt pusizdzertas glāzes, jo tās noteikti tiks apgāztas. Līdz ar kaķa ienākšanu mūsu mājoklī ir sarucis arī puķu skaits. Bet šīs pārmaiņas man patīk, jo ir palikušas tikai skaistās orhidejas, kuras kaķim negaršo. Vēl arī kaktuss stāv, kur stāvējis. (Smejas.)

- Vai tev ir bijuši citas šķirnes kaķi? Ar ko britu īsspalvainais atšķiras no tiem?

Maniem vecākiem laukos ir kaķis – kārtīgs lauku mincis, kuram jau paliels dzīves stāžs, tāpēc ir ļoti lēnīgs un mierīgs. Kad abi satiekas, var labi redzēt, ka satikušās divas dažādas paaudzes.

- Vai Lora ir sabiedriska? Kā saprotas ar bērniem un kā izturas pret svešiniekiem?

Viņa ir sabiedriska. Pie svešiniekiem parasti glaužas un par kaut ko skaļi "sūdzas". Bērnus Lora šķiro pēc vecuma – tādus pavisam zīdaiņus viņa nesaprot un met tiem līkumu, bet ar lielākiem labprāt komunicē, pat ļauj sevi izmantot kā mīkstu spilvenu. (Smejas.)

Foto: Lora. Privātā arhīva foto.

- Vai britu kaķis prasa īpašu kopšanu? Kādu?

Kaķi laiku pa laikam izķemmējam un apgriežam nagus, nekāda cita kopšana nav nepieciešama. Kaķis ir tīrīgs, atrod sev kastīti arī svešā vietā.

- Ar ko viņu baro? Vai Lorai garšo arī kādi našķi?

Ikdienā viņa ļoti labprāt ēd sauso barību. Citreiz pacienājam ar konserviem. Vēl retu reizi nopērkam kādu sauso gardumiņu graudiņu veidā. Periodiski dodam speciālos graudiņus, lai kaķim neveidotos spalvu kamoli kuņģī.

- Varbūt ar kaķeni bijuši kādi kuriozi gadījumi, ko atceroties jāsmaida?

Tādi kuriozi gluži ne, bet ar smaidu atceros, kā uztraucos, kad pirmajā dienā Lora ļoti ilgu laiku pavadīja zem gultas un es viņu mēģināju izvilināt laukā, izveidojot sausās barības taciņu. Amizanti ir vērot, kad viņai uznāk dullums un gribas izskrieties pa dzīvokli, jo bieži vien "nepaņem līkumu" un kādu brīdi spolē uz vietas, kamēr tiek uz priekšu.

- Ja cilvēks apsver iespēju iegādāties britu īsspalvaino kaķi, kas viņam par šo šķirni noteikti būtu jāzina, pirms pieņem gala lēmumu? Vai šis kaķis ir piemērots jebkuram?

Man liekas, ka šis kaķis tiešām ir piemērots jebkuram, jo viņam nav problemātiska rakstura un nav nepieciešama īpaša kopšana. Britu īsspalvainais kaķis jums, visticamāk, kājas nesildīs un galvu nemasēs ar ķepām, taču viņš būs neuzbāzīgi mīļš kaķis, kurš, skaļi murrājot, no rīta atskries apsveicināties un dienas gaitā dos par sevi ziņu, pieglaužoties, kaut ko pastāstot vai uzrīkojot ralliju.

- Kādi ir britu īsspalvainā kaķa trūkumi?

Varbūt kādam liksies trūkums, ka gluži klēpī šis kaķis nedosies, bet paburzīt, paņurcīt gan labprāt ļausies.

- Varbūt šīs šķirnes kaķiem ir kādas tipiskas veselības problēmas? Lora ar kādām ir saskārusies?

Lorai šobrīd ir četri gadi, un līdz šim viņa tikai vienu reizi bija saaukstējusies.

- Kur mince guļ? Vai esat iegādājušies viņai kādas īpašas kaķu lietas, piemēram, mājiņu vai nagu asināmo?

Viņai nav vienas noteiktas vietas, kur guļ, tomēr visbiežāk – uz dīvāna, citreiz uz paklāja, krēsla vai citā vietā, kur viņai ērti. Nagus asina aktīvi, tādēļ uz viena mājokļa stūra ir piestiprināta nagu asināmā plāksnīte. Un, protams, rotaļlietas – kāda pele, bumbiņa vai kociņš ar pūkainu radījumu galā, ko tvarstīt – ir vajadzīgas, jo kaķis ir rotaļīgs. 

Tomēr Loras vislielākā vājība ir sulas salmiņi, uz kuriem viņa ir kā uzburta. Tos viņa prasmīgi izvelk no glāzēm un pat no bērnu mazajām sulas paciņām. Ar salmiņu viņa var nepagurusi ļoti ilgi skraidīt pa māju, ar ķepu spēlējot "futeni". Man, esot citā istabā, uzreiz ir skaidrs, ka atkal futbola laiks pēc nagu skrapstoņas pa grīdu.

Britu īsspalvainā kaķa izskats

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lielacis ar plīša maigu kažociņu

Britu īsspalvainajam kaķim ir spēcīgs un drukns ķermenis, īsas un masīvas ķepas. Pieaudzis kaķis sver 4 – 8 kilogramus un savu galējo svaru sasniedz tikai trīs gadu vecumā. Britu īsspalvainajam kaķim ir salīdzinoši īss kakls, galva – apaļa, masīva, ar pilnīgiem vaigiem. Kaķa deguns ir strups, acis – lielas un izteiksmīgas.

Šīs šķirnes kaķu lielākais lepnums ir fantastiskais kažociņš, kas ir ļoti biezs un plīša mīksts. Tam nav pavilnas.

Britu īsspalvaino kaķu kažoks var būt dažādās krāsās un zīmējumos, taču visiecienītākie ir zilganpelēki jeb sudrabkrāsas minči. Viņus gandrīz kā atsevišķu šķirni dēvē par britu zilajiem kaķiem.

Britu īsspalvaino kaķu acu krāsa ir atkarīga no kažoka krāsas un variē no oranžas līdz vara sarkanai. Zilganpelēkajiem kaķiem acis ir zaļas vai dzintarkrāsas. Britu īsspalvainās šķirnes pārstāvjiem ar Siāmas kaķim līdzīgu kažoka krāsojumu ir skaistas debeszilas acis.

Britu īsspalvainā kaķa raksturs

Foto: Shutterstock

Lādzīgs miera mika

Britu īsspalvainais kaķis ir mierīgs, uzticams un mīlīgs. Viņš nepieprasa pastāvīgu saimnieka uzmanību un ir klusāks nekā daudzu citu šķirņu kaķi. Britu īsspalvainais kaķim patīk kompānija, taču vienlaikus viņš ir ļoti neatkarīgs. Britu īsspalvainais kaķis labi satiek ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem. Piemīlīgais kaķis ir uzticīgs ne tikai vienam cilvēkam, bet visai ģimenei.

Šim kaķim nepiemīt tik liela ziņkārība kā daudziem sugas brāļiem, kuri šīs īpašības dēļ bieži iekuļas nepatikšanās. Pat, ja būsiet neviļus atstājis vaļā ārdurvis, britu īsspalvainais kaķis diez vai izmantos izdevību pamest mājokli, lai dotos klejojumos. Visbiežāk viņš ir pilnībā apmierināts, dzīvojot istabas kaķa dzīvi. 

Nebūdami pārlieku aktīvi, šīs šķirnes pārstāvji tomēr mīl ļauties īsiem rotaļu mirkļiem.

Britu īsspalvainā kaķa izcelsme

Izcelsme: romiešu karavadoņu izpalīgs grauzēju jautājumos

Uzskata, ka britu īsspalvainos kaķu priekštečus uz Albionu (Lielbritānijas nosaukums antīkajā pasaulē) atveda romiešu iekarotāji, sākot ar 55. gadu pirms mūsu ēras. Romieši jau izsenis bija izrādījuši kaķiem lielu cieņu, sekojot seno ēģiptiešu piemēram. Kaķus izmantoja tirgotavu un kravu pasargāšanai no grauzējiem, un tieši šādā nolūkā romieši tos ņēma līdzi arī karagājienos. Tā īsspalvainie kaķi no Itālijas izplatījās pa lielu kontinentālās Eiropas daļu un galu galā nonāca arī Anglijā. Tur kaķi savairojās un lielākoties dzīvoja savvaļā cilvēku apmetņu tuvumā. Tikai pakāpeniski viņi atrada vietu iekštelpās, jo atbrīvoja mājas un lauku sētas no slimības pārnēsājošiem grauzējiem un par šo pakalpojumu no cilvēka prasīja pavisam maz. 

Taču pa īstam šos kaķus sāka ievērot tikai 19. gadsimtā, lielā mērā pateicoties Harisonam Veiram, kurš 1871. gadā sarīkoja pirmo kaķu izstādi pasaulē, kur uzvaras laurus plūca viņam piederoša britu īsspalvainās šķirnes kaķene. Kopš tā laika britu īsspalvainie kaķi sāka savu uzvaras gājienu pasaulē, iekarojot aizvien vairāk cilvēku sirdis.

Pirmā pasaules kara laikā šīs šķirnes kaķu skaits strauji saruka, tādēļ viņus sapāroja arī ar Persijas kaķiem, līdz ar to iedzima gēns, kas nosaka garu apmatojumu. Minčus, kas ar tādu apveltīti, dēvē par britu (pus)garspalvainajiem kaķiem.

Britu īsspalvainā kaķa kopšana

Kaķis pats ar visu tiek galā

Viens no iemesliem, kādēļ šīs šķirnes kaķi ir iecienīti mājas mīluļi, ir tāds, ka tiem nav nepieciešama īpaša kopšana. Kaķa apmatojums ir īss un blīvs, tādēļ tas viegli apkopj pats sevi.

Britu īsspalvainā kaķa veselība

Veselība stipra kā rutks

Šīs šķirnes kaķi ir spēcīgi un veselīgi un necieš no kādām īpašām veselības problēmām. To skaidro ar rūdījumu smagos dzīves apstākļos šķirnes attīstības pirmsākumos, kad kaķi vēl nebija uzņemti cilvēku mājās. Parasti britu īsspalvainie kaķi dzīvo krietni ilgāk par 10 gadiem.

Raksta tapšanā izmantota Temzinas Pikerelas grāmata "Kaķa grācija Ilustrēta vēsture." (Apgāds "Zvaigzne ABC", 2014).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!