Kāda suņa saimniece pie "MansDraugs.lv" vērsās ar sūdzībām, ka pēc pretblusu siksniņas uzlikšanas mīlulis sācis bieži šķaudīt. Vai siksniņa var izraisīt sunim vai kaķim alerģisku reakciju un kāda veida pretparazitārais līdzeklis ir vispiemērotākais jutīgiem dzīvniekiem, jautājām klīnikas "Mazo brāļu hospitālis" veterinārārstei Ievai Līdumniecei.

"Blusu siksna ir viens no efektīvākajiem veidiem cīņā ar blusām un jo īpaši ērcēm. Tās lietošana ir samērā droša, bet ir jāizvērtē katra dzīvnieka dzīvesveids, vecums un veselības stāvoklis, lai atrastu piemērotāko pretblusu līdzekli.

Varianti ir vairāki: pilieni skaustā, sprejs visa ķermeņa apstrādei, siksniņas un jaunums Latvijā - arī tabletes. Man pašai ir trīs mājdzīvnieki un katram lietoju citu pretparazitāro līdzekli. Sportiskais suns, kuram patīk peldēt, valkā siksniņu, mazkustīgajam istabas sunim lietoju pilienus, bet kaķim efektīvi pret ērcēm strādā tikai sprejs, jo siksniņas viņš regulāri pazaudē," stāsta daktere Līdumniece.

"Jutīgiem dzīvniekiem ieteiktu sākt ar pilienu lietošanu. Noteikti jāatzīmē lietotā preparāta nosaukums (to var uzrakstīt vakcinācijas pases aizmugurē), lai alerģiskas reakcijas gadījumā nākamreiz varētu izvēlēties produktu ar citu sastāvu. Gadās, ka pēc pilienu lietošanas novēro siekalošanos (īpaši, ja tie nepareizi aplicēti un dzīvnieks var ar mēli salaizīt), apmatojuma izkrišanu aplikācijas vietā vai pastiprinātu niezi, taču tā notiek samērā reti. Pretblusu siksniņas var izraisīt apmatojuma izkrišanu kakla rajonā un niezi.

Pretblusu siksnas dēļ dzīvnieks var arī šķaudīt. Ir tādas siksniņas, kas satur ēteriskās eļļas, un ir tādas, kas satur ķīmiskas vielas. Lai arī ēteriskās eļļas ir dabiskas, var gadīties, ka sunim vai kaķim no kādas ir alerģija. Savukārt ķīmiskajām vielām bieži vien ir specifisks un spēcīgs aromāts, kas sākotnēji var likt dzīvniekam šķaudīt. Tas nenozīmē, ka siksniņa uzreiz jāņem nost. Jāvēro dzīvnieks. Ja viņš pāris reizes nošķaudās un pēc tam mierīgi turpina savas ierastās gaitas, uztraukumam nav pamata. Mēs taču arī reizēm šķaudām, sajūtot spēcīgu aromātu. Taču, ja šķaudīšana nemitējas un acīmredzami pasliktinās dzīvnieka pašsajūta, pretblusu siksniņa, protams, jānoņem, jo var būt runa par alerģisku reakciju.

Jārēķinās, ka dzīvnieka, kurš nav pieradis nēsāt blusu siksniņu, pirmā reakcija var būt pārsteigums un pat agresija.

Blusu apkarošanai var izmantot arī guļvietu un istabas apstrādi ar pretparazitāriem līdzekļiem. Esmu sastapusi arī ar labu redzi un asu reakciju apveltītus cilvēki, kuri dzīvniekam izķer blusas ar rokām.

Pretblusu līdzekļus ieteiktu iegādāties veterinārajās aptiekās un klīnikās, kur var saņemt konsultāciju par katra preparāta pareizu lietošanu."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!