Mīts vai patiesība: suns var būt greizsirdīgs

Mīts vai patiesība: suns var būt greizsirdīgs
Foto: Shutterstock

Tu glaudi svešu suni, bet tavs uzticamais mīlulis izmisīgi cenšas pievērst sev uzmanību? Vai četrkājainais draugs ir greizsirdīgs uz citu suni?

Cilvēki tiecas dzīvniekiem piedēvēt savas īpašības un sajūtas, piemēram, prieku, skumjas, vainas apziņu un citas. Vai starp tām ir arī greizsirdība? Izrādās, šis jautājums interesējis arī dzīvnieku uzvedības ekspertus, kas 2014. gadā publicējuši pētījumu par skaudību suņos. Pētnieki un psihologi no Kalifornijas Universitātes pētījuši 36 suņus un viņu uzvedību mākslīgi izveidotā situācijā: katrs suns novērots brīdī, kad viņa saimnieks par savu mīluli nelicies ne zinis un tikmēr glaudījis un pievērsis uzmanību mīkstajai mantiņai suņa veidolā. Pētniekus interesējis, kā suns uzvedīsies, redzot, ka saimnieks pievērš uzmanību nevis viņam, bet gan kādam citam.

Lai arī glaudīts tika nevis īsts suns, bet gan rotaļlieta, četrkājainie draugi neesot spējuši palikt vienaldzīgi, norādīts pētījuma rezultātos. Aptuveni trīs no četriem suņiem izrādījuši vienu vai vairākas no pazīmēm, kas var liecināt par greizsirdību un nepatiku pret saimnieka darbībām, proti, tiekšanās pie cilvēka un saimnieka skaršana ar kādu ķermeņa daļu, piemēram, purniņu. Tāpat daudzi esot mēģinājuši iespraukties starp saimnieku un rotaļlietu, bet citi sākuši gaudot un pat uzbrukuši mantiņai.

Mīts vai patiesība: suns var būt greizsirdīgs
Foto: Shutterstock

Pētījuma vadītāja, psiholoģe Kristīne Herisa portālam "NPR" norādījusi: "Greizsirdības mērķis ir pārraut saikni starp mīļoto un sāncensi. Fakts, ka suņi šķietami centās atraut savu saimnieku no rotaļlietas norāda, ka viņi izjūt ko līdzīgu cilvēka greizsirdībai." Tāpat speciāliste pieļāvusi, ka, iespējams, suņi centušies pasargāt savu saimnieku, ar savām darbībām izrādot, ka svešā mantiņa ir lieka. Taču viņa arī apstiprinājusi, ka suņa greizsirdību tomēr nevarot nepārprotami pierādīt.

Pret šo pētījumu gan citi speciālisti izturējušies skeptiski. Piemēram, Jeila Universitātes dzīvnieku uzvedības pētniece Lorija Santosa, komentējot suņu greizsirdības eksperimentu, teikusi: "Problēma ir tā, ka netika pētīts, kā suņi izturētos tikai pret šīm mantiņām. Varbūt suņi ir greizsirdīgi tikai pret tām vai viņi mantiņai neuzticas, tamdēļ attiecīgi rīkojas baiļu dēļ."

Dzīvnieku kognitīvās spējas un emocijas joprojām tiekot pētītas, tāpēc zinātnieki cenšoties atrast arvien jaunus rīkus, kā pēc iespējas precīzāk saprast dažādu zvēriņu izturēšanos, norādīts "NPR".

Par greizsirdību suņos vēl var lasīt šeit.

Source info

MansDraugs.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Saimnieku skola
Mansdraugs iesaka