Vairākumā enciklopēdiju nevar atrast vārdu "degu", jo šie dzīvnieciņi nav tik pazīstami kā žurkas vai kāmji, taču cilvēku interese par mīlīgajiem kustoņiem pieaug. Par to ir pārliecināti arī divu degu saimnieki – Paula un Sandis no Stāķiem.

Degu ir mazi, brūni grauzēji, kas pēc izcelsmes nedaudz līdzinās trušiem. Paši saimnieki gan vairāk saskata līdzību ar vāveri, taču citiem degu atgādina kāmi.

Pončiks un Spolīte

Paula un Sandis vienmēr bijuši lieli dzīvnieku mīļotāji, taču doma par degu iegādi radusies pēkšņi. Viendien abi staigājuši pa Rīgas ielām un kāda zooveikala skatlogā ieraudzījuši iepriekš neredzētu dzīvnieciņu, tāpēc nolēmuši pajautāt pārdevējam, kas ir šis interesantais radījums. Tomēr viņiem izdevās noskaidrot tikai to, ka dzīvnieciņu dēvē par degu.

Pāris bija tik ieinteresēts uzzināt ko vairāk, ka apmeklēja dažādus zooveikalus, līdz izdevās sastapt zinošāku cilvēku. Izrādījās, ka degu ir ļoti sabiedrisks dzīvnieciņš, kurš dienā aktīvi darbojas savā būrī, bet nakts stundās guļ, turklāt degu mūža ilgums var sasniegt pat deviņu gadu robežu. Tā nu Paula un Sandis nolēmuši: jā, mums tādu vajag! Pirmais degu, četrus mēnešus vecs puika, ienāca viņu ģimenē pagājušā gada pavasarī, bet pēc pusotra mēneša viņam tika piemeklēta divus mēnešus veca dzīvesbiedre. Taču degu puiku un meiteni nedrīkst uzreiz likt kopā, aptuveni divas nedēļas viņi jāpatur atsevišķos būros, lai tie pierod viens pie otra.

Degu puiku nodēvējuši par Pončiku. "Nevis tāpēc, ka viņš ir apaļš, bet vienkārši šis vārds mums iepatikās," smej saimnieki. Meitenīti nosaukuši par Spolīti, jo, pavērojot dzīvnieciņus, izrādījās, ka viņiem patīk vārtīties skaidās un smiltīs, it kā griežoties uz riņķi.

Mātīte ir agresīvāka

Pirms būra iegādes, pāris noskaidroja, ka tam jābūt vairākos stāvos, jo degu labprāt kāpelē. Tā kā veikalā piedāvātie neatbilda saimnieku gaumei, tad mājvietu mīluļiem viņi veidoja pašu rokām. Prieks, ar kādu abi degu darbojas, ir kā apliecinājums tam, ka viņiem būris patīk.

Katram degu ir atšķirīgas rakstura iezīmes un pienākumi. Pončiks sargā teritoriju, iezīmē to ar savu "smaržu", kā arī rūpējas par mājīgumu, mazuļiem un, protams, par savu dāmu. Spolīte uztur kārtību mājvietā, nosaka ēdiena sadali un rūpējas par mazuļiem. Viņa ir agresīvāka un aktīvāka nekā tēviņš.

Mazuļu gaidīšanas laikā degu apčubināja viens otru, tēviņš aptuveni mēnesi pirms mazuļu dzimšanas sāka kārtot ligzdu, mātīte – divas nedēļas vēlāk. Viņa tikai ēda un ēda, kamēr tēviņš nesa sienu un zariņus, veidoja pārtikas krājumus. Pēc trīs mēnešiem pasaulē nāca pieci ļoti aktīvi un veselīgi degu mazuļi, kas tika nogādāti zooveikalā.

Mājās ieviesušās "peles"

Degu nevar dzīvot bez mīlestības un uzmanības. Kad saimnieku visu dienu nav mājās, mazajiem kustoņiem tas ir pārāk ilgs laiks vienatnē. Viņi kļūst nervozi un sāk grauzt būri, cenzdamies pievērst sev uzmanību. Glāsti šiem dzīvnieciņiem ļoti patīk, it īpaši pie austiņām un vēderiņa, taču aiz astes raut gan mazuļus nedrīkst.

Degu ir atkarīgi no tiem, kas viņus pieradinājuši. "Atverot būra durtiņas, viņi uzreiz nāk rokās mīlināties," paskaidro saimnieki.

Degu sagādā kādu pārsteigumu ikreiz, kad Paula vai Sandis aizmirst aizvērt būra durtiņas. Kādu vakaru Paula pēkšņi izdzirdējusi čaukstoņu. Viņa pārbijusies un saukusi vīru: "Peles mājās, nāc ķert!" Taču, kad ieslēguši gaismu, sapratuši, ka tās ir viņu pašu lielās "peles".

Degu ir diabētiķi

Nevienu no abiem saimniekiem nebiedē fakts, ka degu mūžs var būt īss. Mazie dzīvnieciņi nebrīvē dzīvo līdz pat deviņu gadu vecumam, bet tas ir atkarīgs no apstākļiem, vides un viņu labsajūtas. Liela nozīme jāpiešķir pārtikai, jo degu ir diabētiķi. Viņiem nedrīkst dot neko saldu, arī augļus ne, bet būtu vēlams mīluļus barot ar dārzeņiem. Nedēļas laikā degu drīkst apēst, piemēram, piecas saulespuķu sēkliņas, vienu riekstiņu, taču jāskatās, vai barība nav apstrādāta, drošāk ir pirkt dzīvniekiem paredzēto.

Degu kopt ir samērā viegli, ja vien saimniekam nesagādā grūtības būra uzkopšana divas reizes nedēļā. Tomēr, tīrot būri, nedrīkst izmantot nekādus ķīmiskos mazgāšanas līdzekļus, jo degu tie ir nāvējoši. Abiem degu dienā jādod ēdamkarote barības un katru dienu obligāti jānomaina dzeramais ūdens.

Degu saimniekam jābūt atbildīgam un jārūpējas par saviem mīluļiem regulāri, nevis tikai tad, kad ir laiks. Šie kustonīši nemīl vientulību, un, ja saimnieki visu dienu pavada darbā, būtu ieteicams turēt vairākus dzīvnieciņus. Taču, iegādājoties divus degu puikas, vajadzētu atcerēties, ka tie būs nedaudz agresīvi un savā starpā arī pacīnīsies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!