Foto: Publicitātes foto

"Pat ja mēs pieļaujam, ka dzīvnieki cirkā cieš, neviens dzīvnieks necietīs mazāk no tā, ja likumu pieņems," sarunā ar "MansDraugs" norāda Leonīds Frolovs, ceļojošā cirka īpašnieks, kurš iebilst plānotajiem grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā. Cirks ar dzīvniekiem Latvijā ir populārs un cilvēki to grib redzēt, min Frolovs.

Leonīds Frolovs ir ceļojošā cirka grupas "Silver Show Management" valdes priekšsēdētājs. Šī cirka vārds skaļi izskanēja 2016. gada nogalē, kad dzīvnieku aizstāvji publicēja video no cirka rīkotās izrādes "Tropicana", kurā vērojama, iespējams, slikta izturēšanās pret dzīvniekiem. Pārtikas un veterinārais dienests gan nekādus pārkāpumus toreiz nekonstatēja. "Ar ceļojošo cirku nodarbojos jau piekto gadu. Sākumā strādājām kultūras namos ar cirku bez dzīvniekiem. Mums tik labi negāja. Šobrīd mūsu apmeklētāju skaits kopš pirmās reizes ir gandrīz pieckāršojies." Jautāts, vai tas ir cirkā izmantoto dzīvnieku dēļ, Frolovs atbild: "Arī dzīvnieku dēļ. Pirmais jautājums, ko cilvēks jautā, pienākot pie kases un pērkot biļeti, ir šāds: "Vai ir dzīvnieki?" Uz afišas dzīvnieki ir uzzīmēti, bet par to tāpat jautā." Frolovs ar domubiedriem bijis arī pie Saeimas nama 7. februārī, kad tika rīkots protests pret likuma grozījumiem. Tie paredz aizliegt izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs.

"Tas nemainīs pilnīgi neko, jo Latvijā pastāvīgi neuzturas neviens cirka dzīvnieks. Neviens. Latvijā vairs nestrādās cirks, bērni vairs neredzēs cirku," savas domas par likuma grozījumiem "MansDraugs" atklāja Frolovs. Tā vietā viņš iesaka pieņemt stingrākus likumus dzīvnieku labturībai, piemēram, palielinot zvēru sprostu izmēru, līdz ar to "dzīvnieki, kas iebrauks Latvijā, no tā būs tikai ieguvēji. "Es neuzskatu, ka jāaizliedz cirks ar dzīvniekiem, tas ir jāregulē. Latvijā likumdošana daudz ko kopē no citām valstīm, bet nevienā lielā Eiropas valstī cirks ar dzīvniekiem nav aizliegts: ne Polijā, ne Spānijā, Itālijā, Vācijā. Cirks ar dzīvniekiem ir aizliegts tikai Nīderlandē, Kiprā un Grieķijā," tā cirka īpašnieks. Savukārt dzīvnieku aizsardzības organizācijas PETA mājaslapā publicētais saraksts vēsta par vēl citām valstīm, kurās savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkā ir ierobežota.

Jautāts, vai savvaļas dzīvnieku izmantošana cirka vajadzībām nerada bērniem nepareizu priekšstatu par zvēriem, Frolovs saka: "Jūs bērniem piecu, sešu gadu vecumā rādāt pasauli tāda, kāda tā ir? Viņiem stāsta pasakas un viņi tām tic. Saprotu, ka visu laiku runā, ka dzīvnieki tiek sisti, bet es esmu lietas kursā par to, kā tiek dresēti dzīvnieki. Nu nav tā, nu nav. Parādiet kaut vienu gadījumu no Vācijas, Francijas cirka pēdējos gados. Nekur nav tādas pieredzes." Savukārt par daudzkārtējiem dzīvnieku aizstāvju publicētiem video, kuros redzams, kā dzīvniekus sit, ceļojošā cirka īpašnieks skaidro: "Visi video ir no Meksikas, Krievijas, Ķīnas, Āfrikas, kur tiešām tādu cirku vajadzētu aizliegt. Ja dzīvnieki tiek turēti pusbadā, tas noteikti ir jāaizliedz, bet Latvijā visi dzīvnieki ir pabaroti, aprūpēti. Pārtikas un veterinārais dienests pie mums nāk. Viņi taču redzētu, ja būtu kādas vardarbības pazīmes! Dzīvniekiem vienmēr ir nodrošināts ūdens, vienmēr viņi ir tīri un kopti. Izskanēja informācija, ka dzīvnieki guļ urīnā, bet tas viss ir tik aizskaroši, un ne mūsu, ne Rīgas cirkā tā nav. Latvijā un Eiropā tāds cirks nepastāv. Varbūt Krievijā atsevišķos cirkos ir sadisti, kuri tā izturas."

Foto: Shutterstock

"Silver Show Management" īpašnieks uzsver, ka viņam nav pieredzes ar negodprātīgiem dzīvnieku dresētājiem: "Kad es sāku strādāt ar cirku, mans galvenais nosacījums visiem sadarbības partneriem bija izvēlēties tādus dresētājus, par kuriem neko tādu nevarētu pateikt, un lai viņi nepielieto spēku. Mēs esam droši, ka nekas tāds pie mums nenotiek. Man tas ir svarīgi, jo es mīlu dzīvniekus. Diemžēl cilvēkam pietiek ieraudzīt pāris sekundes no kāda video, lai mainītos visa domāšana."

Cirks Latvijā ir populārs, stāsta Frolovs, kurš cirka izrādes rīko ne tikai galvaspilsētā, bet arī reģionos. Pērn cirka izrādes skatījušies aptuveni 150-200 tūkstoši cilvēku, viņš min, uzsverot, ka skaits varētu būt lielāks, ja darbotos Rīgas cirks. "Cilvēki Latvijā grib redzēt cirku. Ja Rīgā viedokļi varētu atšķirties, Ludzā vai Rēzeknē aptuveni 95 procenti iedzīvotāju cirku gribētu redzēt. Mums bija gadījums Ludzā, kad bija problēmas ar cirka laukumu un kāds no cilvēkiem uzrakstīja sūdzību. Domē teica, ka neizdos atļauju, kamēr nebūs aptaujas no visiem mājas iedzīvotājiem par to, vai viņi piekrīt, ka tur būs cirks. Mēs aptaujājām 70 dzīvokļus. Divos cilvēki bija pret. Pārējiem vai nu nebija iebildumu pret cirku, vai arī bija vienalga. Tāds apmēram ir sabiedrības viedoklis."

Lai arī vairākkārt sabiedrībā izskanējis viedoklis, ka cirka izrādēm vajadzētu notikt bez dzīvnieku iesaistes un līdzināties laikmetīgajam cirkam, Frolovs skaidro: "Cirku bez dzīvniekiem cilvēki neapmeklē. Tie, kuri bļauj, ka vajag cirku bez dzīvniekiem, neiet ne uz cirku ar dzīvniekiem, ne uz cirku bez dzīvniekiem. Viņiem cirka māksla kā tāda nav interesanta. Tie, kuri saprot cirka mākslu un kuriem tā ir interesanta, saprot, ka cirks bez dzīvniekiem nav cirks. "Cirque du Soleil"? Labi, bet cik daudz ir slavenu cirku ar dzīvniekiem? Ņikuļins, Zapašnijs, piemēram. "Cirque du Soleil" vispār nav cirks, tas ir teatralizēts šovs. Tur nav klaunu un citu cirka žanru. Tas nav cirks. Tas neinteresē bērniem. Vai viņiem interesē opera, balets? Viņi sēž divas stundas un ar atvērtu muti to skatās, un pēc tā paliek pozitīvas emocijas? Bērni to nesapratīs. Savukārt cirks ir bez valodas. To saprot ikviens."

Ceļojošā cirka īpašnieks arī uzskata, ka, pieņemot likuma grozījumus, Latvijā nepastāvēs neviens cirks, pat ne laikmetīgais. "Izveidos laikmetīgo cirku Rīgas cirka ēkā, sapratīs, ka tam nav nekādas jēgas, un ēku izmantos citiem pasākumiem. Tas ir pilnīgi skaidrs, kāpēc grib veidot daudzfunkcionālu cirka ēku. Kad cirks "nomirs", vajadzēs rīkot kaut ko citu," pārliecināts ir Frolovs.

Kāds varētu būt risinājums? Nevis aizliegt izmantot dzīvniekus, bet pieņem stingrāku likumdošanu, pieļauj Frolovs. "Lai kāda arī tā nebūtu, mēs to pildīsim. Ja to nespēsim izpildīt, mēs nestrādāsim. Darīsim visu, lai dzīvniekiem ir labi. Mums ir vajadzīgs kompromiss, lai arī citiem šķiet – nekas nebūs labi, kamēr dzīvnieku izmantošanu neaizliegs. Jebkurā gadījumā pasaulē nepaliks ne par vienu cirka dzīvnieku mazāk no tā, ka Latvijā aizliegs cirku. Pat ja mēs pieļaujam, ka dzīvnieki cirkā cieš, neviens dzīvnieks necietīs mazāk no tā, ja likumu pieņems," saka cirka īpašnieks.

Ziņots, ka Zemkopības ministrija sagatavojusi likumprojektu par savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs. Tas sagatavots, ņemot vērā daudzu valstisko un nevalstisko organizāciju priekšlikumus. Ir paredzēts aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās. Plānots, ka aizliegums neattieksies uz priekšnesumiem, kuros uzstāsies mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki. Šādi grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā 2016. gada oktobrī tika izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē.

Likumprojekts vēl jāakceptē valdībai un jāpieņem Saeimai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!