Foto: AFP/Scanpix

Kopš Sīrijas kara sākuma 2011.gadā valstī iznīcināti, sabojāti un izlaupīti aptuveni 300 kultūras mantojuma objekti, otrdien paziņojusi ANO, izmantojot no satelītiem iegūtu informāciju.

Starp iznīcinātajiem objektiem atrodas arī Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) pasaules mantojuma objekti, tostarp Alepo pilsēta, kur cilvēki apmetās pirms 7000 gadu, kā arī Palmīra.

"Izlaupīšana, postījumi no bombardēšanas un citiem sprādzieniem, kā arī infrastruktūras būvniecība kultūras objektos, ievērojami apdraud mantojumu nākamajām paaudzēm šajās vēsturiskajās struktūrās un objektos," pausts ANO ziņojumā.

Ziņojumā minēti 18 rajoni, no kuriem seši ir UNESCO kultūras mantojums - Alepo vecpilsēta, Busra, Damaska, Ziemeļsīrijas mirušās pilsētas, Krakas de Ševaljē cietoksnis un Palmīra.

Satelīta attēlu detalizēta analīze 290 objektos atklāja, ka 24 no tiem ir iznīcināti, 104 nopietni izpostīti, 85 vidēji izpostīti, savukārt 77 varētu būt izpostīti.

ANO norāda, ka šis ziņojums ir "satraucošs pierādījums postam, kas notiek Sīrijas plašajam kultūras mantojumam", un aicina pastiprināt to aizsardzību.

Satelīta attēli iegūti no Ženēvā bāzētā ANO institūta UNOSAT.

"Gan Sīrijai, gan pasaulei ir skumji, ka tas notiek," norādīja UNOSAT direktors Einārs Bjorgo. "Cilvēce zaudē vairākus tūkstošus gadus mantojuma."

"Iespējams, daļu no tā var uzcelt no jauna, tomēr, kas ir nolaupīts, ir pazudis, ja vien tas neuzradīsies no jauna un netiks atdots," piebilda direktors.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!