Foto: Reuters/Scanpix

Krievijas naftas rūpniecības uzņēmuma "Jukos" bijušā vadītāja Mihaila Hodorkovska un viņa darījumu partnera Platona Ļebedeva prāva bija "netaisna", ceturtdien nosprieda Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT).

"Apsūdzībām pret abiem Krievijas uzņēmuma vadošajiem darbiniekiem bija likumīgs pamats, tomēr lietas izskatīšana bija netaisna, viņu ievietošana nomaļās soda izciešanas kolonijās - nepamatota," nosprieda tiesa.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis Hodorkovskis pēdējo desmitgadi pavadījis aiz restēm saistībā ar apsūdzībām finanšu noziegumos, kas, kā uzskata viņa atbalstītāji, bijušas politiski motivētas.

Pēc dramatiskās aizturēšanas 2003.gadā Sibīrijas lidostā, viņš 2005.gadā kopā ar Ļebedevu tika notiesāts par plaša mēroga izvairīšanos no nodokļiem un krāpšanu.

ECT konstatējusi, ka pārkāpti vairāki Eiropas cilvēktiesību konvencijas panti.

Pārkāptas arī tiesības uz taisnīgu tiesu attiecībā uz "advokāta un klienta sakaru konfidencialitāti".

ECT arī atzina, ka pārkāptas abu notiesāto tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi, jo viņi nosūtīti uz cietumiem Sibīrijā - "vairāku tūkstošu kilometru attālumā no Maskavas un viņu ģimenēm".

Varasiestādes sagādājušas neērtības Hodorkovska advokātiem, norādīja Strasbūras tiesa.

ECT konstatēja, ka Krievija pārkāpusi Hodorkovska tiesības uz īpašuma aizsardzību, jo pēc sprieduma likusi viņam atlīdzināt uzņēmuma "Jukos" nodokļu parādus.

ECT tostarp nav konstatējusi, ka būtu bijuši kādi pārkāpumi "attiecībā uz tiesneša objektivitāti, kas vadīja sūdzības iesniedzēju prāvu, vai attiecībā uz laiku un iespējām, kas atvēlētas aizstāvības sagatavošanai".

Kā norāda Krievijas mediji, ECT ceturtdienas spriedumā konstatēts, ka Hodorkovska un Ļebedeva kriminālvajāšana nav bijusi politiski motivēta.

ECT pirmajā Hodorkovska lietas spriedumā nav saskatījusi, ka būtu pārkāptas tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu tiesā, skaidro Krievijas mediji.

Līdz ar to esot noraidīta galvenā ECT iesniegtās sūdzības prasība, bet aizstāvības pusei liegta iespēja spriedumu apšaubīt, vēsta Krievijas ziņu portāls "Newsru.com".

Advokāte Karīna Moskaļenko sacīja, ka par turpmāko rīcību spriedīs, balstoties ECT lēmumā.

ECT tiesneši atzinuši, ka nav pārkāpts konvencijas pants, kas aizliedz cietsirdīgu izturēšanos pret tiesājamajiem.

Tiesa likusi Hodorkovskim izmaksāt 10 000 eiro (7000 latu) lielu kompensāciju. Ļebedevs nekādu naudu nesaņems.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!