Foto: AFP/Scanpix
Vašingtonā sestdien sācies Sieviešu gājiens sieviešu tiesību aizstāvībai, pulcējot vairākus simtus tūkstošu cilvēku.

Metro stacijas sestdien bija ļaužu pārpildītas, cilvēkiem ar plakātiem un rozā cepurēm ar kaķa ausīm mēģinot nonākt pilsētas centrā.

Lai gan pasākuma organizatori sākotnēji prognozēja 200 tūkstošu cilvēku piedalīšanos gājienā, tagad tiek lēsts, ka dalībnieku skaits sasniegs vismaz pusmiljonu.

Gājiena organizatori ir stingri uzstājuši, ka nav noskaņoti pret jauno ASV prezidentu Donaldu Trampu, tomēr gājiens notiek dienu pēc viņa inaugurācijas augstajā amatā, un daudzi no akcijas dalībniekiem norādīja, ka ielās izgājuši, lai paustu savus iebildumus pret Trampa politikas idejām raksturīgo "naida un nicinājuma platformu".

Hilarija Klintone, kas prezidenta vēlēšanās novembrī zaudēja Trampam, ar ierakstu mikroemuāru vietnē "Twitter" pauda atbalstu demonstrantiem, kas gatavojās doties uz Balto namu.

"Paldies par jūsu pozīciju, izteikšanos un gājienu mūsu kopīgo vērtību vārdā," rakstīja demokrātu kandidāte, kurai daudzi prognozēja uzvaru vēlēšanās, kas ļautu viņai kļūt par pirmo sievieti ASV prezidenta amatā. "Tas ir tikpat svarīgi, kā vienmēr. No sirds ticu, ka mēs vienmēr esam Spēcīgāki kopā," viņa atgādināja savu priekšvēlēšanu kampaņas saukli.

Gājienā piedalās arī daudzas slavenības, piemēram, aktrise Skārleta Džohansone un rakstnieks Maikls Mūrs.

Lai gan gājiena dalībnieku vidū pārsvarā ir sievietes, arī vīriešu viņu vidū netrūkst.

Daudzus ASV, un ne tikai, iedzīvotājus satraukusi Trampa vīzija par ASV nākotni. Savā inaugurācijas runā piektdien viņš iezīmēja pašreizējo valsts stāvokli drūmās krāsās, un pauda ieskatu savas prezidentūras galvenajās tendencēs: lepnā populismā, krasā nacionālismā un priekšteča Baraka Obamas politiskā mantojuma nojaukšanā.

Sestdien - savā pirmajā pilnajā dienā prezidenta amatā - Tramps apmeklēja daudzu reliģiju dievkalpojumu Vašingtonas Nacionālajā katedrālē, kā arī vēlāk apmeklēs Centrālo izlūkošanas pārvaldi, kuru viņš asi kritizēja pirms stāšanās amatā.

Trampa pirmais darbs pēc stāšanās amatā bija parakstīt rīkojumu, kas nozīmē iesaldēt Obamas izloloto veselības aprūpes likumu.

Protestētāji cenšas aizstāvēt "visu dzimumu, vecumu, rases, kultūru, politiskās piederības un biogrāfijas" cilvēku intereses. Viņi pieprasa sargāt ne tikai sieviešu, bet arī imigrantu, seksuālo minoritāšu un citu cilvēku grupu tiesības.

Sieviešu gājiens sākās kā vienkāršs ieraksts sociālās saziņas vietnē "Facebook". Vecmāmiņa un pensionēta juriste Terēza Šuka no Havaju salām ar iniciatīvu mēģināja panākt apmēram 40 savu draugu aktīvāku iesaisti pilsoniskā viedokļa izteikšanā.

Tomēr ideja ātri izplatījās internetā, un sestdien daudzās ASV pilsētās un visā pasaulē notika ap 300 gājienu.

Viens no plašākajiem gājieniem bija Londonā, kur ap 100 tūkstošiem cilvēku pulcējās pilsētas centrā ar saukļiem "Dump Trump" ("Trampu uz izgāztuvi") un "Mūsu tiesības nav sagrābjamas - tādas neesam arī mēs", atgādinot par Trampa kādā videoierakstā pausto, ka viņš, izmantojot savu slavenības stāvokli, var bez atļaujas sagrābt sievietes aiz kājstarpes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!