Foto: AFP/Scanpix

Piedaloties piektdienas apšaudē Ņūtaunā bojāgājušo piemiņas dievkalpojumā, ASV prezidents Baraks Obama svētdien paziņojis, ka valstij ir jādara vairāk savu bērnu aizsardzībai, vēsta raidsabiedrība BBC.

Obama paziņoja, ka izmantos sava biroja pilnvaras, lai novērstu traģēdijas atkārtošanos."Mēs to nevaram vairs pieļaut. Šīm traģēdijām ir jābeidzas un, lai tās izbeigtu, ir jāmainās mums," Obamu citē BBC.

Piektdien Konektikutas štata Ņūtaunas sākumskolā 20 gadu vecs vīrietis sarīkoja apšaudi, nogalinot 20 bērnus. Galvenais uzbrucēja ierocis bija kaujas šautene. Par šāvēja upuriem kļuva arī seši pieaugušie. Upuru skaita ziņā šī kļuva par otru lielāko apšaudi ASV mācību iestādē.

Uzrunājot upuru tuviniekus, Obama uzsvēra, ka viņi nav vieni savās bēdās. "Jūs neesat vieni savās skumjās. Pāri visai šai mūsu zemei mēs esam raudājuši ar jums," teica prezidents.

Obama uzrunā atkārtoti aicināja pievērsties cīņai pret noziegumiem ar šaujamieročiem. Prezidents paziņoja, ka tuvākajās nedēļās izmantos visu sava biroja varu līdzīgu noziegumu novēršanai. Šaušanas uzbrukumu kompleksie cēloņi nevar būt attaisnojums bezdarbībai, par prezidenta teikto ziņo BBC.

Jau piektdien pēc traģēdijas Obama norādīja, ka ir jāpieņem "jēgpilns lēmums" šādu traģēdiju novēršanai, runājot par ieroču aprites noteikumiem. Traģēdija aizsāka diskusiju par šo jautājumu. Vairāki senatori pēc traģēdijas jau izteikuši atbalstu ieroču aprites noteikumu izmaiņām.

Konektikutas gubernators Dannels Mallojs skaidro, ka štatā jau darbojas uzbrukuma ieroču aizliegums, bet šāda likuma trūkums federālā līmenī padara sarežģītu to neielaišanu pavalstī. "Tie ir uzbrukuma ieroči. Ar šīm lietam nemedī briedi. Mēs varam tikai cerēt, ka atradīsim viedu, kā ierobežot šos ieročus, kuriem tiešām ir tikai viens mērķis," gubernatoru citē raidsabiedrība CNN.


"Delfi", atsaucoties uz aģentūru BNS, vēstīja, ka Sendihukas sākumskolā Ņūtaunā piektdien tika nošauti seši pieaugušie, tostarp skolas direktors un psiholoģe, kā arī 20 bērni, no kuriem 18 mira notikuma vietā, bet divi vēlāk slimnīcā. Skolā mācās piecus līdz desmit gadus veci bērni. Šāvējs bija 20 gadus vecais Ādams Lanza, kurš izdarīja pašnāvību.

Lanza nošāvies ar pistoli, bet viņa galvenais ierocis skolā izdarītajā šaušalīgajā noziegumā bija 223.kalibra kaujas šautene "Bushmaster AR-15" ar daudzām aptverēm.

Tiek uzskatīts, ka Lanzam, kurš dzīvoja kopā ar māti, bija personības attīstības traucējumi. Lanza pēc strīda nošāva savu māti Nensiju un tad ar mātei piederošiem ieročiem un viņas automašīnu aizbrauca līdz netālu esošajai skolai, kurā pats reiz mācījās.

Uzbrucējs šāva ļoti mērķtiecīgi un precīzi. Praktiski nevienam no upuriem nav konstatēti ievainojumi, kas nebūtu dzīvībai bīstami, uzbrucējs nedeva iespējas izbēgt un tikai viens cilvēks ar gūtajām traumām ir izdzīvojis.

Iedzīvotāju reģistra dati liecina, ka Nensija Lanza un viņas vīrs Pīters Lanza laulību šķīra 2008.gadā. Pīters Lanza dzīvo Konektikutas štata Stamfordas pilsēta un ir nodokļu direktors kompānijā "GE Capital".

Vietējie iedzīvotāji stāstījuši, ka Nensija Lanza aizrāvās ar ieroču kolekcionēšanu un nereti ar saviem bērniem kopā devusies šaut mērķī.

ASV prezidents Baraks Obama televīzijas uzrunā tautai notikušo nosauca par "bezjēdzīgu vardarbības aktu", kā arī deva rīkojumu visā valstī karogus nolaist pusmastā līdz otrdienas saulrietam.

Līdzjūtību par notikušo pauduši daudzi pasaules līderi, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs Bans Kimūns, Lielbritānijas karaliene Elizabete II, kā arī Eiropas Savienības augstā ārlietu un drošības politikas pārstāve Ketrīna Eštone un daudzi citi.

Upuru skaita ziņā šī ir otrā lielākā apšaude ASV mācību iestāžu vēsturē pēc 2007.gadā notikušās apšaudes Virdžīnijas Tehniskajā universitātē, kurā gāja bojā 33 cilvēki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!