Foto: AP/Scanpix

Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam lojālie spēki otrdien ar mīnmetējiem, artilēriju un gaisa triecieniem uzbrūk nemiernieku kontrolētajiem galvaspilsētas Damaskas austrumu rajoniem, vēsta aģentūra "Reuters".

Uzbrukums ir vērsts pret Zamalkas un Irbinas rajonu līdzās valdības kontrolētajam pilsētas centram, liecina Londonā bāzētās cilvēktiesību organizācijas "Sīrijas Cilvēktiesību observatorija" informācija.

Nemiernieki pilsētas nomalēs stāsta, ka armija lēnām, bet stabili gūst panākumus. Pirms gada, kad bruņotie nemiernieki sāka cīņu Damaskā, daudzi domāja, ka Asads drīz kritīs, tomēr valdības spēkiem un režīmam lojālajiem kaujiniekiem ir izdevies pilsētu nosargāt.

Armijai pārņemot Damaskas austrumu rajonus, nemiernieki pilsētā zaudētu svarīgus apgādes ceļus. Nemiernieki brīdina, ka, lai nosargātu savus panākumus galvaspilsētā, būtu nepieciešama ārvalstu militārā palīdzība.

2011. gada pavasarī Sīrijā sākusies tautas sacelšanās pret valdošo iekārtu pāraugusi bruņotā nemiernieku un prezidenta Bašara al Asada režīma cīņā. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konfliktā bojā gājuši ir vismaz 93 000 cilvēku. Vairāk nekā pusotrs miljons ir devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm,  vēl aptuveni 4,2 miljoni meklē patvērumu valsts iekšienē.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānasatbalstu.

Konfliktā arvien vairāk pieaug reliģiskā un etniskā vardarbība dažādo grupu vidū. Rietumvalstis, kura vēlās Asada režīma krišanu, ir noraizējušās par radikālo islāmistu pieaugošo lomu Sīrijas konfliktā, kas tikai padziļina reliģiskās nesaskaņas reģionā. Diplomātiskie risinājumi krīzes pārvarēšanai līdz šim nav devuši rezultātus.

Kopš sacelšanās sākuma ANO Drošības padome ir mēģinājusi atrast veidus, kā atrisināt konfliktu. Tomēr pieņemt stingras sankcijas pret Asada režīmu Drošības padomei tā arī nav izdevies, jo jau trīs reizes ANO rezolūcijas Sīrijas jautājumos bloķēja Krievija un Ķīna. 


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!