Foto: RIA Novosti/Scanpix

Ārvalstu vadītāji netiks aicināti uz 7.maijā paredzēto jaunievēlētā Krievijas prezidenta Vladimira Putina inaugurāciju, vēstīja Krievijas laikraksts "Kommersant", atsaucoties uz Krievijas prezidenta administrācijas sniegto informāciju.

Politologi norāda, ka šāds lēmums ļaus izvairīties no skandāla, kas izceltos, ja kāds no uzaicinātajiem valstu līderiem publiski atteiktos no ierašanās uz ceremoniju.

"Lēmums attiekties no ārvalstu vadītāju ielūgšanu uz Krievijas prezidenta inaugurāciju no protokola viedokļa ir ļoti veiksmīgs. Jo citu valstu vadītāju uzaicināšana ierasties uz šādu inaugurāciju vienmēr var kļūt par diplomātiska skandāla iemeslu. Kāds demonstratīvi atteiksies, būs skandāls plašsaziņas līdzekļos, būs tādam svinīgam pasākumam pilnīgi nevēlama apspriešana. Šeit var būt divi risinājumi: vai nu ielūgt pilnīgi visu valstu vadītājus un panākt, ka viņi ierodas, kas gan ir maz ticams, vai arī neielūgt nevienu," laikrakstam paskaidrojis politologs Pāvels Svjatenkovs.

Zināms, ka uz Putina inaugurāciju Krievijas prezidenta amatā, kas notiks 7.maijā Kremlī, kā viesi ieradīsies Itālijas ekspremjers Silvio Berluskoni un bijušais Vācijas kanclers Gerhards Šrēders. Par to trešdien paziņoja Krievijas prezidenta lietu pārvaldnieks Vladimirs Kožins.

Saskaņā ar 4.martā notikušo prezidenta vēlēšanu oficiālajiem rezultātiem premjerministrs Vladimirs Putins ieguvis 63,6% balsu. Vēlēšanās piedalījušies 65,34% balsstiesīgo pilsoņu.

Krievijas prezidents tika ievēlēts uz sešu gadu termiņu.

Iepriekš Putins jau bija Krievijas prezidents divus četru gadu pilnvaru termiņus no 2000. līdz 2008.gadam, bet konstitūcija neļāva viņam kandidēt uz trešo termiņu pēc kārtas. 2008.gadā par Krievijas prezidentu tika ievēlēts Putina atbalstītais Dmitrijs Medvedevs, kas uz pārvēlēšanu amatā nekandidēja.

Arī uz abām iepriekšējām Putina inaugurācijām 2000. un 2004.gadā un Medvedeva inaugurāciju 2008.gada ārvalstu vadītāji netika aicināti. Borisa Jeļcina inaugurācijā 1991.gadā piedalījās toreizējais Latvijas Augstākās padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs un Armēnijas Augstākās padomes priekšsēdētājs Levons Ter-Petrosjans, kuri tolaik bija savu valstu galvas, bet 1996.gadā uz Jeļcina inaugurāciju ieradās visi Neatkarīgo Valstu Sadraudzības (NVS) valstu vadītāji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!