Foto: AP/Scanpix/LETA

Vācijas augstākā tiesa trešdien pieprasīja, lai parlaments tiesiski atzīst "trešo dzimumu", līdz ar to Vācija potenciāli varētu kļūt par pirmo Eiropas valsti, kurā starpdzimuma cilvēkiem ir iespēja sevi neidentificēt nedz kā vīriešus, nedz sievietes.

Pašreizējie civilā statusa nosacījumi ir diskriminējoši pret starpdzimuma cilvēkiem, nosprieda Federālā Konstitucionālā tiesa. Likumdevējiem līdz 2018. gada beigām ir jāpieņem jaunus noteikumus, kas dzimšanas reģistros kā alternatīvu piedāvātu trešo dzimumu, piebilda tiesa, lemjot par labu apelācijas sūdzību iesniegušajam starpdzimuma cilvēkam.

Prasības iesniedzējs bija vērsies ar apelācijas sūdzību pēc tam, kad vairākas zemākas instances tiesas bija noraidījušas viņa lūgumu dzimšanas reģistrā nomainīt dzimumu uz "starpdzimums" vai "atšķirīgs". Starpdzimuma cilvēks ticis reģistrēts kā sieviete, bet hromosomu analīzē konstatēts, ka prasības iesniedzējs nav nedz vīrietis, nedz sieviete.

Starpdzimums ir plašs jēdziens tādiem cilvēkiem, kuru dzimumpazīmes - tādas kā ģenitālijas vai hromosomas - pilnībā neatbilst tipiskajam binārajam sadalījumam vīriešu un sieviešu dzimumos. Cilvēki, kas sevi identificē kā starpdzimuma, kā tādi jau tiek atzīti vairāku valstu, arī Austrālijas, Jaunzēlandes un Nepālas, dokumentos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!