Internetā publicēts video, kurā redzams, kā labējās partijas "Svoboda" deputāti un aktīvisti ar draudiem un fizisku iespaidošanu liek atkāpties no amata Ukrainas nacionālās televīzijas vadītājam.

Ja neizdodas video noskatīties iegultā veidā, tad tas ir šeit.

Incidents noticis 18. martā, kad Pirmā nacionālā TV kanāla vadītāja Aleksandra Panteleimonova kabinetā ieradās vairāki partijas "Svoboda" biedri, kuriem nepatika, ka televīzijas kanāls pārraidīja Maskavas Sarkanajā laukumā notikušās svinības par godu Krimas aneksijai, ziņo mediji. 

Incidents jau izraisījis plašu rezonansi un nosodījumu no Rietumvalstu puses. Daudzi apvaino "Svoboda" aktīvistus par Maidana kustības nodošanu un "dāvanas" pasniegšanu Kremļa propagandistiem, kuri šo incidentu labprāt izmantoja, lai raksturotu visu Ukrainas valdību, tādējādi attaisnojot Krimas aneksiju.

"Svoboda" deputāts Igors Mirošičenko, kurš kopā ar biedriem redzams video ierakstā, attaisno savu rīcību, norādot, ka nacionālajā televīzijas kanālā pārraidīt ienaidnieka propagandu ir valsts nodevība.

"Ukraina tagad ir karastāvoklī un daļēji Krievijas okupēta. Uzskatu, ka kara laikā dot ēteru ienaidniekam ir valsts nodevība," interneta televīzijai "Hromadske" pastāstīja bijušais žurnālists Mirošičenko, kurš ir loceklis parlamenta komisijā par vārda brīvības jautājumiem.

"Es nespēju iedomāties, ka Hitlera okupētā Polija dotu radio ētera laiku Fīreram, lai viņš varētu izskaidrot savu pozīciju," piebilst deputāts. Viņš gan atzīst, ka varētu būt reaģējis pārāk asi.

Televīzijas vadītājs Panteleimonovs piektdien izplatītā paziņojumā norāda, ka atkāpsies no amata, ja būs attiecīgs valdības rīkojums.

Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks notikušo nosoda un sauc par nedemokrātisku. "Tās nav mūsu metodes. Valsts, kas dodas uz Eiropas Savienību (ES), turpinās ievērot Eiropas pamatprincipus un vērtības," teikts premjera paziņojumā.

Incidentu nosodīja arī ASV. Tās vēstniecība Kijevā norādīja, ka tāda rīcība nav patriotisms, bet atgādina par gāztā prezidenta Viktora Janukoviča režīma huligāniskajām metodēm, informē aģentūra AFP.

Vairāki desmiti cilvēku par "Svoboda" politiķu rīcību šonedēļ protestēja pie Ģenerālprokuratūras. Savukārt partijas UDAR līderis Vitālijs Kļičko aicināja iesaistītos "Svoboda" deputātus nolikt mandātus.

Video ar tulkojumu angļu valodā:

Vēstīts, ka Krievija ir okupējusi un anektējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Maskava ir paziņojusi, ka aizstāv krievvalodīgos un patur tiesības savus tautiešus aizsargāt arī citos Ukrainas reģionos.

Pēc 16. martā Krimā notikušā starptautiski neatzītā referenduma, kurā 97% balsotāju izteikuši vēlmi pievienoties Krievijai18. martā Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja līgumu par pussalas uzņemšanu Krievijas Federācijas sastāvā.

Kremļa interneta vietnē publicēts paziņojums, ka Krima ir uzņemta Krievijas sastāvā. Līdz 2015. gada 1. janvārim Krimā noteikts pārejas periods, kurā pussalā tiks integrēta Krievijas ekonomiskajā, finanšu, kredītu un tiesiskajā sistēmā. Krievijas likumi un citi normatīvie akti Krimā un Sevastopolē darbojas no dokumenta parakstīšanas dienas - 18. marta, teikts paziņojumā.

Kijeva un ASV un Eiropas Savienība (ES) referendumu, kurš noticis pārkāpjot Ukrainas un starptautiskos likumus, kā arī Krievijas militārās intervences apstākļos, neatzīst. Ukrainas amatpersonas norāda, ka referenduma rezultāti un tā augstā aktivitāte (piedalījušies 83% Krimas iedzīvotāju) ir falsificēti.

Krimas pussala Krievijas spēku kontrolē atrodas jau no februāra beigām. Svarīgākos objektus un Ukrainas armijas bāzes ir ieņēmušas vai ielenkušas bruņotas vienības, kuras plaši uzskata par Krievijas karaspēku, lai gan Krievija savu spēku klātbūtni ārpus bāzēm Krimā noliedza.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!