Foto: AP/Scanpix

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns pirmdien ir atzīmējis savā vectēva un valsts dibinātāja Kima Irsena 101. dzimšanas dienu, apmeklējot mirušā līdera mauzoleju, atsaucoties uz komunistiskās valsts medijiem, pirmdien vēsta raidsabiedrība BBC.

1994. gadā mirušais Kims Irsens ir iebalzamēts un atdusas bijušajā prezidenta pilī Phenjanā, ko sauc par Kumsusanas Saules pili. Turpat atrodas ari nākamā valsts vadītāja un pašreizējā līdera tēva, 2011. gada decembrī mirušā Kima Čenira iebalzamētais ķermenis.

Kima kungs agri pirmdienas rītā bija Kumsusanas mauzolejā, lai izrādītu "lielu pateicību un pazemīgu godbijību" valsts bijušajiem līderiem, vēsta Phenajnas ziņu aģentūra KCNA.

Galvaspilsētas ielas par godu šiem nozīmīgajiem svētkiem vienā no pasaules spēcīgākajiem personības kultiem rotā karogi un plakāti. Varbūt tas ir atgādinājums par to, kas slēpjas aiz pēdējā laika kareivīgajiem un draudīgajiem Ziemeļkorejas paziņojumiem – vajadzība nodrošināt režīma izdzīvošanu, norāda BBC korespondents Seulā Džons Sudvorts.

Korejas pussalā valda pastiprināta spriedze kopš Ziemeļkorejas trešā kodolizmēģinājuma šī gada februārī. Phenjana pēdējās nedēļās ir draudējusi ar kodoluzbrukumiem ASV, Dienvidkorejai un Japānai, kuras uz draudiem reaģē ar drošības līmeņa paaugstināšanu.

Pastāv spekulācijas, ka Ziemeļkoreja par godu Kima Irsena dzimšanas dienai varētu izmēģināt ballistiskās raķetes. Pagājušajā gadā par godu valsts dibinātāja simtgadei notika neveiksmīgs raķetes starts ar mērķi nogādāt kosmosā satelītu, kā to apgalvoja pati Phenjana. Ārvalstis gan to uzskatīja par starpkontinentālās raķetes izmēģinājumu.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs svētdien aicināja izolētās Ziemeļkorejas līderus pievērsties sarunām, lai izbeigtu reģionālo spriedzi, kas tikai vēl vairāk var izolēt komunistisko valsti. Kerijs arī atkārtoti apliecināja ASV apņemšanos aizstāvēt savus sabiedrotus, tai skaitā Japānu.

Spriedzi reģionā ir ievērojami palielinājušas ziņas, ka Ziemeļkoreja uz savu austrumu piekrasti ir pārvietojusi vismaz divas vidēja darbības rādiusa raķetes "Musudan". Tikmēr vārdā neminētā Dienvidkorejas amatpersona stāstīja, ka Ziemeļi vienlaikus varētu izšaut trīs raķetes "Musudan", "Scud" un "Nodong".

Uz mobilajām palaišanas iekārtām uzstādītās vidēja darbības rādiusa raķetes "Musudan" var sasniegt Dienvidkoreju, Japānu un, iespējams, arī ASV Klusā okeāna teritoriju Guamu. Raķetes darbības rādiuss ir starp trim un četriem tūkstošiem kilometru.

Bažas rada fakts, ka "Musudan" raķetes nav pārbaudītas un varētu darboties kļūdaini, skaidro "Sky News". Tāpēc Japāna uzstādījusi pretraķešu aizsardzības sistēmas, bet Dienvidkoreja un ASV paaugstinājušas trauksmes līmeni, lai sekotu raķešu trajektorijai.

Gadījumā, ja raķetes apdraudēs sauszemi, tās tiks notriektas. Japānas, ASV un Dienvidkorejas militārās iespējas ļauj to izdarīt dažu sekunžu laikā, uzsver "Sky News". Tomēr nav zināms, kā uz raķešu notriekšanu reaģētu Phenjana

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!