Foto: LETA
Buru ielai 9 bijis sakrājies iespaidīgs parāds par apsaimniekošanu, 23 000 eiro, tādēļ ēkai nebija uzkrājumu un nebija par ko to labot. Tas esot galvenais ēkas daļējās sabrukšanas iemesls. Iedzīvotāji paši vainīgi, un viss! Tomēr iedziļinoties atklājas, ka tik vienkārši nav un liela vainas daļa jāuzņemas Rīgas namu pārvaldniekam, jo 21 tūkstoti no 23 tūkstošu kopējā ēkas parāda sakrājuši tikai piecu pašvaldībai nevis privātiem īpašniekiem piederošu dzīvokļu īrnieki. Un tikai sestais parādnieks ar 2000 eiro parādu ir dzīvokļa īpašnieks. Tātad pati pašvaldība ilgstoši nav tikusi galā ar tai piederošo dzīvokļu īrniekiem, bet cieš no tā visi labticīgie un godīgie iemītnieki, kuriem nav parādu.

Dzīvokļu īpašniekiem ir visas tiesības prasīt atbildību no Rīgas namu pārvaldnieka un arī vērsties tiesā, jo viņi apsaimniekošanas rēķinus maksāja un nebija pelnījuši nodzīvoties līdz pat dzīvības apdraudējumam, ēkai daļēji sabrūkot. Pēc negadījuma šajā mēnesī notika ēkas apsekošana, lai noskaidrotu tās stāvokli. Vai ir iespējams kaut ko rekonstruēt, lai turpinātu tajā dzīvot. Secinājums ir skarbs – ēkas tehniskais nolietojums ir par 70%, māja kopumā atrodas sliktā stāvoklī. Apsekotāji, diplomēti un sertificēti būvinženieri, uzskata, ka māja ir jānojauc un tur nav ko labot. Piemēram, grīdas ir nolietotas par 60%, jumts par 60%, apkures ierīces par 80%, sienas un brandmūri par 65%, pagraba pārsegums, starpstāvu un bēniņu pārsegumu zonas par 75%. Šo bēdīgo stāstu var turpināt vēl ilgi. Ēka ir veca, tai ir 115 gadi, tomēr, ja Rīgas namu pārvaldnieks būtu kaut nedaudz rūpējies par tās uzturēšanu, līdz sabrukšanai nenonāktu. Var teikt, ka apsolūtais vairākums dzīvokļu īpašnieku godīgi maksāja rēķinus, bet apsaimniekotājs, neko nedarīja, kā rezultatā materiāli zaudējumi ir nodarīti dzīvokļu īpašniekiem.

Par Rīgas namu pārvaldnieka paviršo attieksmi pret šīs ēkas cilvēkiem liecina dažādi piemēri. Tā vairāku dzīvokļu īpasnieki jau pirms ilgāka laika bija atteikušies no apsaimniekošanas reķina pa pastu, tomēr šie papildus izdevumi joprojām rēķinā tika skaitīti klāt. Kādam dzīvoklim ziemā aizsala ūdens truba un cilvēki 1,5 mēnešus dzīvoja bez ūdens, tomēr rēķinā ūdens piegāde tika pierēķināta.

Rīgā ir vairāk nekā 20 šādas mājas, kuras var sabrukt. Piemāram, Misas ielā 18 ir tikai 3 dzīvokļi. Viens ir privatizēts, bet divi pašvaldības. Ēkai steidzami ir jālabo jumts, tomēr pašvaldība nevēlas piedalīties maksāšanā. Tā izmitina īrniekus citur, bet dzīvokļus gatavojas izsolīt, lai jau vienīgā dzīvokļa īpašnieks viens pats tiek galā ar jumta problēmu.

17. martā ar otro mēģinājumu Rīgas domes Mājokļu un vides ārkārtas komisijas sēde, kas bija veltīta Buru ielai 9 un citām līdzīgām celtnēm, tomēr notika. Šoreiz bija ieradušies arī vairākuma deputāti. Rīgas namu pārvaldnieka valdes priekšēdētājs solīja tuvākajā laikā apkopot informāciju par līdzīgām, iedzīvotājiem bīstamām, slikti apsaimniekotām mājām. Tikšot sasauktas dzīvokļu īpašnieku sapulces, lai cilvēki lemtu, kā savu īpašumu sakārtot. Jācer, ka solījumi tiks pildītu un Buru ielas 9 gadījums būs bijis trauksmes zvans īstajā laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!