Foto: RIA Novosti/Scanpix

Trešdien, 29.oktobrī, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis vienojušās iedalīt 647 miljonus eiro prioritāru infrastruktūras projektu atbalstam, informē Eiropas Komisija (EK).

Lielāko daļu šīs palīdzības saņems dabasgāzes projekti Baltijā, kā arī Austrumeiropas vidusdaļā un dienvidos. Šis finansējums nāks no ES programmas, kuras nosaukums ir Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments (EISI).

EK skaidro, ka finansētie projekti vairos Eiropas energoapgādes drošību un palīdzēs pārvarēt vairāku dalībvalstu izolāciju no ES mēroga energotīkliem. Jāatgādina, ka viena no šādām enerģijas salām ir Baltijas valstis.

Apstiprinātie projekti arī palīdzēs pabeigt Eiropas enerģijas tirgus izveidi un elektroenerģijas tīklā integrēt atjaunojamos energoresursus.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Ginters Etingers, kas atbild par enerģētiku, skaidro: "Šodien pieņemto lēmumu vērtēju ļoti atzinīgi, jo tas mums palīdzēs ātri izveidot infrastruktūru, kas vajadzīga, lai panāktu Eiropas energoapgādes drošību. Ģeopolitiskā krīze ir parādījusi, ka mūsu energotīkliem jābūt ciešāk savienotiem. Tas svarīgi arī tāpēc, ka enerģijas tirgum jābūt integrētam, jo tad patērētāji var atrast piegādātāju, kurš nodrošina vislabāko cenas un kvalitātes attiecību."

Lielāko daļa naudas tiešā vai netiešā veidā ieguldīs dabasgāzes projektu finansēšanā. Šajos projektos paredzēts ne vien būvēt jaunus cauruļvadus, bet arī termināļus, caur kuriem piegādāt sašķidrinātu dabasgāzi Baltijai un Austrumeiropas vidusdaļai un dienvidiem.

Līdzfinansēs arī novatorisku tehnoloģiju elektroenerģijas nozarē. Piemēram, priekšizpēti par 700 kilometrus garu augstsprieguma līdzstrāvas kabeli jūras gultnē starp Norvēģiju un Apvienoto Karalisti un viedtīklu projektu uz robežas starp Īriju un Apvienoto Karalisti .

No 34 piešķirtajām dotācijām 16 piešķirtas dabasgāzes, bet 18 — elektroenerģijas nozarē, 28 ir paredzētas izpētei, piemēram, ietekmes uz vidi novērtējumiem (91,4 miljoni eiro), sešas piešķirtas būvniecības projektiem (555,9 miljoni eiro).

Vairāki no atbalstītajiem projektiem 2014. gada 28. maijā pieņemtajā Eiropas enerģētiskās drošības stratēģijā ir atzīti par tādiem, kas ir svarīgi apgādes drošībai. Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments (EISI) sniedz finansējumu projektiem, kuri nes skaidru labumu starptautiskā mērogā un nav komerciāli izdevīgi vai ir tādi, kurus nevar atļauties konkrētu dalībvalstu patērētāji.

Ar EISI dotācijām var finansēt līdz pat 50% prasībām atbilstīgo izmaksu. Tomēr izņēmuma gadījumos no instrumenta līdzekļiem var finansēt līdz 75% darbu izmaksu, ja attiecīgā darbība dod skaidri redzamu pievienoto vērtību apgādes drošībai, veicina dalībvalstu solidaritāti vai ļoti novatoriskus risinājumus.

Eiropas Komisijas priekšlikumu atbalstīja EISI koordinēšanas komiteja, kurā ir dalībvalstu pārstāvji. Šā gada nogalē Komisija oficiāli pieņems to priekšlikumu sarakstu, kuri saņems finansiālu palīdzību no EISI enerģētikas sadaļas.

Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta rīcībā ir kopumā 5,85 miljardi eiro, kas iedalīti Eiropas energoinfrastruktūrai posmā no 2014.gada līdz 2020.gadam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!