Foto: stock.xchng

Piektdien, 22. augustā, Briselē notikušajā Eiropas Komisijas (EK) Lauksaimniecības tirgu kopējās organizācijas ekspertu grupā Latvija atkārtoti aicinājusi ražotājiem piena nozarē kompensēt Krievijas sankciju radītos zaudējumus, portālu "Delfi" informē Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece.

Sanāksmē dalībvalstu pārstāvji sprieda par EK priekšlikumu piešķirt 125 miljonus eiro lielu atbalstu ārkārtas tirgus pasākumiem augļu un dārzeņu audzētājiem, kas cietuši zaudējumus pēc Krievijas īstenotajām sankcijām, kā arī apsprieda situāciju piena un gaļas ražošanas nozarēs.

Plānots, ka atbalsts dārzeņu un augļu audzētājiem būs pieejams šādiem pasākumiem – izņemšana no tirgus, ražas nenovākšana un ražas priekšlaicīga novākšana. Atbalstu varēs izmantot visi augļu un dārzeņu ražotāji visās dalībvalstīs neatkarīgi no tā, vai tiem bijis eksports uz Krieviju. Atbalsttiesīgie produkti būs tomāti, burkāni, kāposti, paprika, ziedkāposti, gurķi, sēnes, āboli, bumbieri, sarkanie augļi, vīnogas un kivi. Paredzams, ka nākamajā nedēļā EK turpinās šā jautājuma risināšanu.

No kopējā atbalsta apjoma 66% jeb 82 miljoni eiro paredzēti atbalstam ābolu un bumbieru audzētājiem, bet pārējais – 43 miljoni eiro – citiem augļiem un dārzeņiem. Atbalsta likmes būs atšķirīgas atkarībā no produkta un no izvēlētās darbības. Tāpat atbalsta likmes atšķirsies atkarībā no tā, vai ražotājs ir ražotāju organizācijas biedrs vai nē. Piemēram, tomātu izņemšanai no tirgus ar mērķi izdalīt tos bez maksas maksimālā atbalsta likme būs 27,45 eiro par 100 kilogramiem, gurķiem tā būs – 24 eiro par 100 kilogramiem, savukārt ražas nenovākšanas gadījumā par tomātiem maksimāli pienāksies atbalsts 16,47 eiro par 100 kilogramiem, bet gurķiem – 14,40 eiro par 100 kilogramiem.

Ekspertu sanāksmē Latvija EK informēja par situāciju Latvijas piena nozarē un tālākiem iepirkuma cenu pazemināšanās gadījumiem un atkārtoti aicināja EK nekavējoties īstenot pasākumus Krievijas sankciju ietekmes izraisītās pārprodukcijas seku mazināšanai, proti, finansiāli kompensēt zaudējumus ražotājiem, atvērt privāto uzglabāšanu sviestam, vājpiena pulverim un uzglabājamiem sieriem, paaugstināt intervences cenas, atjaunot uz laiku eksporta kompensācijas un palielināt ES atbalstu "Skolas piena" programmā.

Jau ziņots, ka pēc zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) un vairāku citu ES dalībvalstu lauksaimniecības ministru ierosinājuma 5.septembrī ir sasaukta ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes ārkārtas sēde saistībā ar Krievijas noteikto aizliegumu importēt ES ražotās lauksaimniecības preces un pārtikas produktus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!