Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests pērn pirmo reizi Drošības policijai (DP) ziņojis par iespējamo terorisma finansēšanu.

Dienests pagājušajā gadā un šogad DP kopumā nosūtījis sešus materiālus par iespējamo terorisma finansēšanu, trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pastāstīja dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns. Dienests katru gadu saņemot desmitiem ziņojumu, un visvairāk tie ir no kredītiestādēm, taču ja iepriekšējos gadus dienests ziņojumus pārbaudīja un reālu kriminālu gadījumu dienesta ieskatā nebija, tad pagājušais gads bija pirmais, kad DP nosūtīti divi materiāli par jautājumiem, kas saistīti ar terorisma finansēšanu. Šogad šis materiālu skaits ir dubultojies, proti, likumsargiem nosūtīti jau četri ziņojumi.

Burkāns skaidroja, ka DP vēl jāveic izmeklēšana un jāpierāda, vai ir noticis noziegums. "Šie ziņojumi tika nosūtīti, jo mums ir pamatotas aizdomas, ka tas ir noticis. Ziņojumus saņemam jau no 2001. gada, taču šāda veida aizdomas agrāk nekad nav bijušas," uzsvēra Burkāns.

Terorisma iespējamo finansēšanas gadījumu summas Burkāns precīzi neatklāja. "Nav lielas summas - tie ir trīsciparu četrciparu skaitļi," viņš piebilda.

Burkāns nekomentēja, vai iespējamā finansēšana notikusi caur Latvijas bankām. Tagad ar izmeklēšanu nodarbojoties DP, tāpēc komentārus varot sniegt tikai šī iestāde.

Burkāns gan uzsvēra, ka DP nosūtītos materiālus nevajadzētu saistīt ar terorisma līmeni Latvijā. "Finansēšana ir viena lieta, bet pats terorisms ir otra lieta," piebilda Burkāns.

Dienests kopš 2001. gada 11. septembra notikumiem ASV ir izveidojis terorisma finansēšanas novēršanas sistēmu, kuras pamatā ir normatīvā bāze, metodiskie materiāli, kontaktpersonu tīkls likuma subjektiem, divas atbildīgās Kontroles dienesta personas par teroristu un to atbalstītāju sarakstu apstrādi, apkopošanu konsolidētajos sarakstos un to izsūtīšanu, likuma subjektu ziņojumu pārbaudi un citiem pasākumiem.

Pagājušajā gadā dienestā tika saņemti 96 ziņojumi par 124 darījumiem, bet 2014. gadā tika saņemti 39 ziņojumi par 52 darījumiem.

Krimināllikums par terorisma finansēšanu paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu no astoņiem līdz divdesmit gadiem. Ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai tas izdarīts lielā apmērā, tad var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu no piecpadsmit līdz divdesmit gadiem.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests ir speciāli izveidota valsts institūcija, kas darbojas prokuratūras pārraudzībā un saņem, apstrādā un analizē ziņojumus par neparastiem un aizdomīgiem finanšu darījumiem, kā arī likumā paredzētajos gadījumos nodod šo informāciju pirmstiesas izmeklēšanas un tiesu iestādēm, kā arī prokuratūrai.

Jau ziņots, ka terorisma draudu līmenis Latvijā joprojām saglabājas zems. DP kompetencē ir pretterorisma pasākumu īstenošana un koordinēšana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!