Foto: Reuters/Scanpix

25 Eiropas Savienības (ES) valstu un valdību vadītāji, tostarp Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS), 14. decembrī atbalstījuši Pastāvīgās strukturētās sadarbības (PESCO) uzsākšanu, kas ietver ES militāro spēju attīstības veicināšanu, portālu "Delfi" informēja Ministru kabinetā.

13. novembra Ārlietu padomē tika parakstīta notifikācija, informējot Padomi un Savienības Augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos par nodomu izveidot Pastāvīgo strukturēto sadarbību, un lūdzot Padomi pieņemt lēmumu par Pastāvīgās strukturētās sadarbības uzsākšanu.

PESCO paredz īstenot kopīgus projektus, kas vērsti uz ES militāro spēju attīstības veicināšanu un ES dalībvalstu operacionālo spēju stiprināšanu. "Iesaistīšanās PESCO iezīmē mūsu apņemšanos stiprināt kopējo ES drošības un aizsardzības politiku, gan investējot aizsardzībā, gan sadarbojoties kopēju projektu īstenošanā," paudis Kučinskis.

PESCO mērķis ir stiprināt sadarbbību drošības un aizsardzības jautājumos to ES dalībvalstu starpā, kuras izvēlējušās PESCO, galvenokārt fokusējoties uz militāro spēju celšanu. Visvairāk dalībvalstu – 24 – pievienojušās projekta piedāvājumam par tā dēvētās militārās mobilitātes izveidošanu, kas paredz vienkāršot un standartizēt procedūras militārā personāla un ekipējuma pārvietošanā ES. Latvija plāno iesaistīties militārās mobilitātes projektā. Šāds projekts ļautu operatīvi reaģēt uz krīzēm, tai skaitā uz ES ārējām robežām, pārvietojot militāros spēkus, tostarp NATO spēkus.

Esot pilntiesīgiem PESCO ietvara dalībniekiem, Latvijai palielināsies iespējas saņemt finansējumu un īstenot Latvijas prioritātēm un interesēm atbilstošus projektus, norāda Ministru kabinetā. Kā piemērs tiek minēts, ka PESCO projektiem, kas kvalificēsies Eiropas Aizsardzības fonda atbalstam, tiks piešķirts palielināts finansējums.

Latvijai kā PESCO dibinātājvalstij būs iespēja piedalīties PESCO veidošanā no pašiem tās pirmsākumiem, piedalīties arī visos ietvara pārvaldības procesos, tostarp projektu pārvaldības nosacījumu izstrādē un apstiprināšanā. Piedaloties PESCO, Latvijai būs lemšanas tiesības un piekļuve informācijai ietvara formātā, piemēram, veidojot kopīgas dalībvalstu sadarbības grupas Eiropas Aizsardzības fonda atbalsta saņemšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!