Tas ir pirmais šāda veida tehnoloģiju inovāciju centrs Baltijā un Ziemeļeiropas reģionā. Tas darbosies divos pamatvirzienos – inovatīvu starpnozaru IT projektu īstenošanā, fokusējoties uz mākoņtehnoloģijām, lietu interneta un mākslīgā intelekta risinājumiem un IT izglītības popularizēšanā, tostarp atbalstot jauno speciālistu sagatavošanu.

Centra atklāšanā piedalījās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidents Māris Kučinskis, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, LU rektors Indriķis Muižnieks un 'Microsoft' vadītāja Austrumeiropas reģionā Anke den Audena.

"Esmu pārliecināts, ka Inovāciju centrs kļūs par sadarbības un inovāciju platformu Latvijas studentiem, zinātniekiem un uzņēmējiem. Tā būs vieta, kur apvienosies zinātne, kvalitatīva izglītība un profesionālās prasmes, lai radītu iedvesmojošus veiksmes stāstus. Tie veicinās mūsu valsts izaugsmi ceļā uz viedu valsti un viedu sabiedrību," svinīgajā atklāšanas ceremonijā pauda Vējonis.

Savukārt Kučinskis uzsvēra IT lomu valsts pārvaldes efektivizācijai: "IT un tradicionālā biznesa sadarbībai ir jābalstās uz trim pamatpostulātiem – vienkāršība, drošība un produktivitāte. Es runāju par biznesu, bet prātā paturu arī to, ka šī devīze vistiešākajā veidā attiecas arī uz valsts pārvaldi, ministrijām, pašvaldībām, uz jebkuru valsts paspārnē esošu iestādi. Informācijas aprites ātrums, vienotas datu bāzes, birokrātiski nenobremzētas datu plūsmas var padarīt valsts pārvaldi daudz efektīvāku. IT risinājumi demokratizē valsts pārvaldi, jo brīva informācijas pieejamība padara rīcībspējīgu katru ierēdni, kas līdz šim izvairījās uzņemties jebkādu iniciatīvu."

Centra atklāšanā IT uzņēmumi ''Tilde'' un ''Squalio cloud consulting'' prezentēja jaunizveidotās partnerības ietvaros īstenotos pilotprojektus. Vairāki ''Tildes'' virtuālie asistenti jau šobrīd ir pieejami lietotājiem, piemēram, sarunu biedrene Laura, lietuviešu valodas skolotājs Teo un reizrēķina apguves palīgs bērniem Gliemezītis. Boti izmanto mākslīgā intelekta tehnoloģijas un atpazīst gan balsi, gan rakstītu tekstu.

Savukārt ''Squalio cloud consulting'' veidotajā risinājumā, izmantojot transporta lietu internetu, meteoroloģijas radara dati tiek savienoti ar dinamiskajām ceļa zīmēm, koriģējot atļauto braukšanas ātrumu atbilstoši laika apstākļiem, piemēram, to samazinot spēcīga lietus laikā.

Atklāšanas pasākumā Gerhards uzteica īso termiņu, kurā izdevies vienoties par centra izvedi un izcēla Inovāciju centra nozīmību nākotnes ekonomikas veidošanā. Konceptuāla vienošanās starp Latvijas valdību un ''Microsoft'' korporāciju par Inovāciju centra izveidi notika šī gada jūnijā, pušu tikšanās laikā Sietlā, ASV, kas ievadīja ciešu turpmāko sadarbību starp ''Microsoft'', Latvijas valdību un vadošajiem IT nozares pārstāvjiem.

Turpretim ''Microsoft'' vadītāja den Audena uzsvēra, ka "inovāciju centrs Rīgā ir unikāls starp citiem, jo veido vienotu inovāciju ekosistēmu – no IT speciālistu izglītošanas līdz digitālās transformācijas projektu īstenošanai".

Inovāciju centrs, kas atrodas Kalpaka bulvārī 4, Rīgā, būs pieejams ikvienam interesentam, sniedzot iespēju piedalīties semināros, pētījumos un projektu īstenošanā.