Foto: LETA
Drošības policija (DP) nav gatava detalizēti vērtēt, kādēļ tā pati neatklāja iespējamu telefona sarunu noklausīšanos lidostā "Rīga". Taču LTV raidījums "de facto" noskaidrojis, ka drošībnieki ir pietiekami iesaistīti lidostas ikdienas darbā, tāpēc tai ir jāuzņemas daļa atbildības par notikušie, ja apstiprināsies nozieguma izdarīšana.

Izmeklēšana par sarunu noklausīšanos lidostā sākta pret piecām personām. No darba atstādināti trīs lidostas darbinieki – zināmākais ir ekspremjera Aigara Kalvīša padomnieks Raimonds Lazdiņš. Viņa pakļautībā lidostas drošības departamentā strādā vairāk nekā 400 darbinieku.

Lai arī daudziem ir grūti ar Lazdiņu saprasties, viņu nomainīt līdz šim bijis grūtāk nekā atlaist lidostas prezidentu. DP priekšnieks Jānis Reiniks, kas ir atzinis Lazdiņu par piemērotu amatam, satiksmes ministra Aivja Roņa laikā nav piekritis viņa atbrīvošanai, neredzot konkrētus likumpārkāpumus. Tagad tādi varētu būt atrasti, jo lidostas valde saņēmusi iesniegumu par telefonsarunu noklausīšanos, atgādina raidījums.

"Tika atrasta un izslēgta šī iekārta, tagad tā atrodas DP. Fakti ir apstiprinājušies," stāsta lidostas "Rīga" valdes loceklis Andis Damlics (Reģionu alianse). Viņš atklāj, ka iekārta iepirkta divus gadus atpakaļ ar pavisam nevainīgu nosaukumu – kā savienojums analogai un digitālai telefona centrālei. "Faktiski valde tika maldināta," uzskata Damlics.

Tomēr par to, ka lidosta kārojusi ierakstīt telefonu sarunas, liecina kāda 2012.gada pavasarī izsludināta cenu aptauja. Tās darba uzdevums bijis "sarunu ierakstu sistēmas" piegāde un uzturēšana. Sistēmai bija jāieraksta visi zvani, jānodrošina iespēja tos atskaņot ar "Windows Media Player" programmu un 10 gadus jāsaglabā gan audio, gan meta dati.

Vairāki lidostas darba pārzinātāji "de facto" apliecina, ka oficiāli lidosta ierakstījusi zvanus uz uzziņu tālruni 1187. Šī iespēja pirkta ārpakalpojumā, bet kādu gadu vairs netiek izmantota. Savukārt neoficiāli izskan, ka Lazdiņa lieta ir daudz plašāka - noklausītas varētu būt arī sarunas pa mobilajiem telefoniem un vākti videoieraksti par amatpersonu tikšanos un pārvietošanos.

DP, kuras priekšnieks Reiniks interviju "de facto" atteica, par lietu atklāj sekojošo: "DP rīcībā esošā informācija liecina, ka ierīce telefonsarunu ierakstīšanai lidostā Rīga tika uzstādīta 2012.gada 1.oktobrī. (..) DP nav piešķīrusi atļauju iegādāties tehniskos līdzekļos telefonsarunu noklausīšanai lidostā Rīga. Par to, vai lidostā Rīga izmantotā iekārta ir uzskatāma par stratēģiskas nozīmes preci (..), varēs lemt pēc ekspertīzes beigām."

Jāatzīst, ka šī ir vismaz otrā reize, kad DP tiek informēta par iespējamu sarunu noklausīšanos lidostā "Rīga". Par nesankcionētu telefonsarunu noklausīšanos 2010.gadā ziņoja lidostas darbinieki, kurus gribēja atlaist par pasažieriem konfiscēto šķidrumu piesavināšanos.

"Ņemot vērā, ka DP rīcībā nebija operatīvas informācijas, kas apstiprinātu iesnieguma autoru sniegtās ziņas, kā arī faktu, ka iesnieguma autoriem bija personīgi motīvi, lai vērstos pret starptautisko lidostu Rīga, DP iesniegumā minēto informāciju pieņēma zināšanai," par lietas neierosināšanu raidījumam atbild DP.

Raidījums norāda, ka DP pati ir visai cieši iesaistīta Lazdiņa vadītā lidostas Drošības dienesta darbā. Saskaņā ar likumiem, iestādei ir jāvāc un jānovērtē informācija par draudiem civilās aviācijas drošībai un jāpārbauda lidostas darbinieki. Turklāt lidostā ne vien strādā daudzi bijušie Drošības policijas darbinieki, bet arī piepelnās vairākas esošās amatpersonas. Iestādē apliecina, ka dažiem ļauts apvienot dienestu ar darbu lidostas apsardzē. Drošības policijas darbiniekus lidosta arī piesaista apmācībām un, pēc vairāku avotu stāstītā, regulārs viesis lidostā ir Reinika vietnieks, pretterorisma centra priekšnieks Juris Leitietis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!