Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likums paredz, ka deputāta pilnvaras tiek anulētas ar apgabaltiesas spriedumu, ja viņa valodas zināšanas neatbilst normatīvajā regulējumā noteiktajam līmenim.

Tomēr sākotnēji Valsts valodas centram (VVC) ir pienākums rakstveidā informēt attiecīgās domes priekšsēdētāju, kā arī aicināt attiecīgo deputātu likumā noteiktajā kārtībā apgūt valsts valodu.

Novada domes priekšsēdētājam pēc vēstules saņemšanas ir pienākums sešu mēnešu laikā apgūt valsts valodu noteiktajā līmenī. Pēc šī termiņa notiek valsts valodas prasmju pārbaude. Gadījumā, ja amatpersona neierodas uz valodas prasmju pārbaudi vai arī ja tiek atkārtoti konstatēts, ka valodas zināšanas nav apgūtas nepieciešamajā līmenī, VVC ir pienākums iesniegt prasības pieteikumu par amatpersonas pilnvaras anulēšanu.

VARAM uzskata, ka šis sešu mēnešu periods ir pārāk garš. Tāpēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) pavasarī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai iesniedza priekšlikumus likumprojekta "Grozījums Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā" grozījumiem otrajam lasījumam. Priekšlikumi paredz, ka atkārtota valodas prasmju pārbaude jāveic mēneša laikā. Gadījumā, ja VVC ir nepieciešamība vērsties tiesā, tai lieta jāizskata 30 dienu laikā no pieteikuma saņemšanas dienas.

Ministrs uzskata, ka deputāti, kuriem ir neatbilstošas valodas prasmes, cenšas novilcināt laiku un izvairīties no valsts valodas zināšanu pārbaudes. Viņaprāt, procesam par amata zaudēšanu valsts valodas nezināšanu dēļ ir jānotiek paredzamā un saprātīgā termiņā.

Jau ziņots, ka VVC ieskatā Zilupes novada domes priekšsēdētāja Oļega Agafonova (Latgales partija) valsts valodas zināšanas neatbilst prasībām. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem centra speciālistiem beidzot izdevies pārbaudīt Agafonova valsts valodas zināšanas. Pārbaudē secināts, ka tās ir neatbilstošas, par ko 18. augustā noformēts administratīvā pārkāpuma protokols.

Agafonovs, aizbildinoties ar laika trūkumu, nesniedza komentārus par notikušo valsts valodas pārbaudi un viņa tālāko rīcību.

Jau vēstīts, ka pirmie divi mēģinājumi pārbaudīt Agafonova valsts valodas zināšanas bija neveiksmīgi, jo pirmajā gadījumā viņam oficiāli bija darba nespēja, bet otrajā gadījumā viņš bija devies atvaļinājumā.

Agafonovs nav vienīgais politiķis, par kura valsts valodas zināšanām ir ieinteresējies VVC. Pirms kāda laika VVC veica Daugavpils pilsētas domes deputātu valsts valodas zināšanu pārbaudi, kuras rezultātā triju deputātu - Vladislava Bojarūna (Latgales partija), kā arī Jurija Zaiceva (Daugavpils atdzimšana) un Aleksandra Samarina (SC) - valsts valodas zināšanas tika novērtētas kā neatbilstošas.

Lai minētie deputāti varētu papildināt savas valsts valodas zināšanas atbilstoši prasībām, pašvaldība katram no viņiem piešķīra 2300 eiro apmācībai.

Nesen tādu pašu naudas summu savu valsts valodas zināšanu uzlabošanai Daugavpils dome piešķīra arī Viktoram Pučkam (Alternative), kurš pērn augustā Daugavpils domes deputāta krēslā nomainīja Jevgeņiju Carevu.