Foto: DELFI

Valsts valodas centram (VVC) paredzēts izveidot valsts valodas inspektoru sabiedrisko (brīvprātīgo) palīgu institūtu, piedāvā Tieslietu ministrija (TM).

Valdības izskatītajā ziņojumā skaidrots - lai nodrošinātu latviešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību, kā arī nodrošinātu tiesības brīvi lietot latviešu valodu jebkurā dzīves jomā visā Latvijas teritorijā, ir nepieciešams izveidot VVC sabiedrisko palīgu institūtu, kas regulēs sabiedrības līdzdalību valsts pārvaldē.

Plānots, ka VVC brīvprātīgie varēs norādīt uz iespējamiem likuma pārkāpumiem preču marķējuma un sabiedrībai pieejamās publiskās informācijas jomā, kā arī sniegt padomus un palīdzību dažādu pārkāpumu novēršanā.

Sabiedriskais palīgs būs piesaistīts VVC, kā arī tam tiks dots skaidrs uzdevums savā pārraudzības reģionā - republikas pilsētā, novadā, novada pilsētā vai pagastā - apzināt situāciju valsts valodas lietošanas jomā un ziņot VVC amatpersonām par konstatēto.

Konkursā uz VVC sabiedrisko palīgu vietām piedalīties varēs tie pretendenti, kas ir ieguvuši filoloģisko un humanitāro izglītību vismaz maģistra līmenī, kā arī praktisko pieredzi darbā ar tekstiem latviešu valodā, un prot valsts valodu augstākā līmeņa 2. pakāpē (C2).

"Atbilstoši situācijai darba tirgū, pašlaik ir plašas iespējas piesaistīt VVC personas, kas atbilst iepriekšminēto uzdevumu veikšanai nepieciešamajiem profesionālajiem kritērijiem. Tie varētu būt gan augstskolu absolventi, kuri dažādu iemeslu dēļ nav pastāvīgi nodarbināti, gan attiecīgo kvalifikāciju ieguvušas personas, kas jau sekmīgi darbojas profesionālajā jomā, taču izrāda stabilu interesi par valsts valodas aizsardzības un attīstības jautājumiem, gan pensijas vecumu sasnieguši, taču joprojām sabiedriski aktīvi filoloģijas un citu saskarīgo nozaru speciālisti, kā arī citi interesenti," min ministrija.

Šā gada otrajā pusgadā plānots piesaistīt apmēram 50 brīvprātīgos, un tam būtu nepieciešami 6929 eiro, tostarp apmācībām, mācību materiālu sagatavošanai un apliecību izgatavošana.

Nākamgad šim mērķim būtu nepieciešami 34,4 tūkstoši eiro, ņemot vērā, ka, sākot ar 2016. gada otro pusgadu, brīvprātīgo skaitu paredzēts palielināt līdz 100 palīgiem.

VVC dibināts 1992. gadā, tas uzrauga normatīvo aktu ievērošanu valsts valodas lietošanas jomā, aizsargā valsts valodas lietotāju tiesības un intereses, kā arī nosaka valsts valodas lietojumu valsts un sabiedriskās dzīves jomās u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!