Foto: F64
"Vienotības" reitings pirmo reizi šīs partijas pastāvēšanas vēsturē ir augstāks nekā "Saskaņas centram", trešdien vēsta laikraksts "Neatkarīgā", gan norādot, ka šis fenomens, visticamāk, nebūs ilgs.

Šādu informāciju medijam apstiprinājis pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. "Tā tas ir, "Vienotība" par naga tiesu apsteigusi "Saskaņas centru"," atzīst Kaktiņš, tomēr detalizētāku informāciju sniegt viņam liedzis ar pētījuma pasūtītāju noslēgtais līgums.

Portālam "Delfi" Kaktiņš skaidro, ka tai partijai, kas publiskajā telpā tiek kronēta par uzvarētāju, parasti īsi pēc vēlēšanām "popularitātes stabiņi pavelkas uz augšu". Pārsvarā tas ir īslaicīgi, tomēr šoreiz situācija ir mazliet atšķirīga, norāda sociologs. Proti, šoreiz Eiroparlamenta pēcvēlēšanu periods sakrīt ar Saeimas pirmsvēlēšanu periodu.

"Tas ir saistīts ar to, ka sabiedrība vismaz aptaujās uzvarētājus kādu brīdi mīl," secina Kaktiņš. Turklāt šoreiz jāņem vērā vēl citi faktori, kas var ietekmēt abu reitingu līderu popularitāti.

"Saskaņas centra" (SC) valdes loceklis un Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs "Neatkarīgajai" šādas izmaiņas komentējis, norādot, ka "reitingiem ir tāda īpašība - augt un krist", bet iemeslu līdera goda zaudēšanai viņš nespējis rast.

Savukārt "Vienotības" partneri laikrakstam piedāvā savus skaidrojumus. Piemēram, "Nacionālās apvienības" priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš uzskata, ka SC tagad maksājot par vēlmi gan izdabāt jau ierastajam elektorātam, gan piesaistīt jaunus vēlētājus, sliecoties uz politiskā spektra labējo spārnu. Viņaprāt, par to liecinot arī SC krieviski radikālā flanga deputātes Irinas Cvetkovas lēmums par partijas pamešanu, lai kļūtu par neatkarīgo deputāti tikai dažus mēnešus pirms vēlēšanām. Arī Ukrainas notikumiem esot sava ietekme uz SC vērtējumu vēlētāja acīs.

"Neatkarīgā" atgādina, ka "Vienotība" visu ārkārtas vēlēšanās izveidotās Saeimas sasaukuma laiku cītīgi strādājusi gan pie sākotnēji nepaklausīgās "Reformu partijas" labāko kadru integrēšanas savās rindās, gan pielabinājusies arī virknei ietekmīgu reģionālo partiju līderiem, ar kuriem izveidoti kopīgi saraksti 12. Saeimas vēlēšanām.

"Tie ir ilgtermiņa mērķi. "Vienotību" izveidoja, apvienojoties trim partijām, vēlāk iekļaujot "Reformu partiju" un reģionālās partijas. Mēs apzināmies, ka politiskā fragmentācija nenāk Latvijai par labu," uzskata "Vienotības" domes priekšsēdētāja Sandra Kalniete.

Viņa arī secina, ka SC pēdējā laikā, cenšoties pozicionēties kā klasiskiem sociāldemokrātiem, vienlaikus nespējot paust skaidru attieksmi pret Krievijas agresiju Krimā, zināmā mērā sadrupinājis līdzšinējo elektorāta monolītu.

Tomēr Kalniete arī nenoliedz, ka reitingu rezultātus ietekmējuši Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti. "Tā ir tā uzvarētāja vilkme, un tas nekad nav ilgstošs efekts. Piemēram, Vācijā politiķu reitingi pacēlušies tās futbola komandas veiksmīgā starta dēļ, jo visiem vēlētājiem ir labs prāts," atzīst Kalniete.

Arī Saeimas Zaļo un zemnieku savienības frakcijas līderis Augusts Brigmanis pauž pārliecību, ka līderu maiņa partiju reitingos saistīta ar Eiroparlamenta vēlēšanu atskaņām.

"Tas ir pēc vēlēšanām taisīts reitings, bet cilvēkiem patīk būt ar uzvarētājiem, nevis ar zaudētājiem – tā ir uzvaras gravitācija, bet tas ir izteikts īstermiņa faktors. Nebūtu jābrīnās, ja šis reitings samazināsies jau nākamajā mēnesī," prognozē politologs Filips Rajevskis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!