Priekšlaicīgi ASV prezidenta vēlēšanās nobalsojis rekordliels pilsoņu skaits - 27 miljoni cilvēku, vēsta BBC.
Vēlēšanu dienā, 4. novembrī iedzīvotāji Ņujorkā un citās ASV austrumu piekrastes pilsētās veidoja rindas pie vēlēšanu iecirkņiem, gaidot to atvēršanu. Tiek prognozēts, ka 2008. gada vēlēšanās kopumā piedalīsies aptuveni 130 miljoni amerikāņu, kas ir augstākais vēlētāju aktivitātes rādītājs kopš 1960. gadiem.

Jau ziņots, ka pirmos panākumus šajās vēlēšanās guvis Demokrātu partijas kandidāts Baraks Obama, kuram par labu nobalsojis vairums divu Ņūhempšīras štata mazpilsētu - Diksvillnočas un Hārtslokeišanas iedzīvotāji. Šajās pilsētiņās tradicionāli vēlēšanu iecirkņi sāk darbu jau pusnaktī.

ASV prezidentu ievēl nevis valsts iedzīvotāji tiešās vēlēšanās, bet gan 538 vēlētāju kolēģija, kurā ir pārstāvji no katra štata. Kolēģijā no katra štatā ir tikpat daudz pārstāvju, cik štata pārstāvji ir abās ASV Kongresa palātās. Lai kļūtu par prezidentu, kandidātam nepieciešama vismaz 270 kolēģijas pārstāvju atbalsts.

Katrā štatā, izņemot Meinu un Nebrasku, kandidāts, kurš iegūst vairākuma vēlētāju atbalstu, iegūst arī visus šī štata vēlētāju kolēģijas pārstāvju balsis.

Dažreiz kandidāts var kļūt par prezidentu, lai gan lielākā daļa iedzīvotāju atbalstījuši viņa oponentu. Tā piemēram, noticis 2000. gadā, kad Džordžs Bušs uzvarēja Floridas štatā ar minimālu balsu pārsvaru, un ieguvis vairākumu kolēģijā, lai gan par viņa oponentu Alu Goru nobalsoja lielāks skaits ASV iedzīvotāju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!