Eiropas Savienība (ES) un Āfrikas Savienība piektdien noraidīja Mali tuaregu nemiernieku paziņojumu par neatkarīgas valsts Azavadas pasludināšanu šīs Rietumāfrikas valsts ziemeļos.

"ES visas [Mali] krīzes laikā ir darījusi zināmu, ka tā respektē Mali teritoriālo integritāti," aģentūrai AFP teica ES ārējās un drošības politikas augstās pārstāves Ketrīnas Eštones preses sekretāre Maja Kocijančiča.

"Jebkāds politiskais risinājums ir jārod esošajā konstitucionālajā ietvarā," viņa uzsvēra.

Savukārt Āfrikas Savienības Komisijas priekšsēdētājs Žans Pings paziņoja, ka Āfrikas Savienība "pilnībā noraida" tuaregu izveidotās Azavadas Nacionālās atbrīvošanas kustības (MNLA) paziņojumu par valsts pasludināšanu Mali ziemeļos.

Pinga paziņojumā teikts, ka Āfrikas Savienība "stingri nosoda šo paziņojumu, kas ir spēkā neesošs un bez jebkādas vērtības".

"Āfrikas Savienība un tās dalībvalstis netaupīs pūles, lai veicinātu Mali Republikas varas atjaunošanu visā tās teritorijā," sacīts paziņojumā.

ASV Valsts departamenta preses dienesta pārstāvis aģentūrai AFP teica: "Mēs noraidām Azavadas Nacionālās atbrīvošanās kustības paziņojumu par neatkarību un atkārtojam aicinājumu ievērot Mali teritoriālo integritāti."

Jau ziņots, ka tuaregu nemiernieki, kas ir ieņēmuši Mali ziemeļus, piektdien tur pasludināja neatkarīgu valsti Azavadu.

"Mēs svinīgi pasludinām, ka no šodienas Azavada ir neatkarīga," Francijas telekanālā "France 24" sacīja tuaregu izveidotās Azavadas Nacionālās atbrīvošanas kustības (MNLA) pārstāvis Mosa ag Atahers.

Viņš teica, ka Azavada respektēs "robežas ar citām valstīm".

"Mēs esam noslēguši ļoti svarīgu cīņu, mūsu atbrīvošanās cīņu.. tagad sākas lielākais uzdevums," sacīja MNLA pārstāvis.

MNLA paziņojumā, kas ievietots tās interneta vietnē, uzsvērta MNLA "stingrā apņemšanās radīt nosacījumus ilgstošam mieram [un] aizsākt institucionālos pamatus valstij, kas būs balstīta uz neatkarīgās Azavadas demokrātisko konstitūciju".

MNLA izpildkomiteja aicināja starptautisko sabiedrību nekavējoties atzīt Azavadu.

Jau ziņots, ka tuaregu nemiernieki un islāmistu grupējumi izmantoja 22.martā notikušā militārā apvērsuma radīto krīzi Mali un sāka triecienuzbrukumu, atkarojot slikti apgādātajai armijai pilsētas valsts ziemeļos. Pagājušās nedēļas beigās tie ieņēma Kidalas, Gao un Timbuktu pilsētas, faktiski sadalot valsti divās daļās - valdības kontrolētajos dienvidos un tuaregu un islāmistu kontrolētajos ziemeļos.

Tuaregi ir tauta, kas dzīvo Mali, Nigērā, Burkinafaso, Alžīrijā un Lībijā. To valoda pieder pie berberu grupas valodām, bet ticīgie ir musulmaņi sunnīti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!