Foto: AP/Scanpix

Vairums Honkongas prodemokrātisko protestētāju pēc aptuveni nedēļu ilgām akcijām ir izklīduši un pilsētas dzīve normalizējas, bet piektdien paredzētas demonstrantu pārstāvju un valdības sarunas pat to, kā realizēt politiskās reformas, vēsta raidsabiedrība BBC.

Demonstranti pieprasa pilnībā brīvas vēlēšanas 2017. gadā, kad būs jāizvēlas jauns Honkongas vadītājs, bet Pekina vēlas izvirzīt tikai pašas pārbaudītus kandidātus.

Pagājušajā nedēļā Honkongas centrālās daļas normāla funkcionēšana bija pilnībā apturēta, jo ielās pulcējās desmitiem tūkstoši demonstrantu.

Piektdienas sarunās ar demonstrantiem piedalīsies augsta līmeņa valdības pārstāvji. Protestu norisē nozīmīgas studentu grupas līderis Lesters Šums norāda, ka protestētāji grib runāt ar nozīmīgām amatpersonām, bet "ir dusmīgs un vīles", ka sarunu vēriens būs ierobežots.

Viņš atkārtoti uzsvēra, ka sarunas nenotiks, ja ielās vēl palikušos demonstrantus mēģinās izdzenāt ar spēku.

Tikmēr Honkongas uzņēmēju kopienā aug neapmierinātība par to, ka protesti ir pārāk ieilguši un apgrūtina ikdienas dzīvi. Saskaņā ar Honkongas Mazumtirgotāju asociācijas datiem oktobra pirmajā nedēļā universālveikali pārdošanas apjomā zaudējusi 45 %.

Honkongas fondu biržā akciju vērtība kritusies līdz 50 miljardiem dolāru (39,7 miljardi eiro), bet Pasaules Banka brīdina, ka demonstrācijas kaitē Honkongas ekonomikai.

"Mēs zinām, ka esam radījuši zināmas neērtības, bet mums ir savi iemesli. Mēs ceram, ka citi cilvēki to saprot," BBC stāsta protestētājs Ronalds Čans.

Vēstīts, ka Lielbritānija 1997.gada 1.jūlijā nodeva Honkongu Ķīnai, ar nosacījumu, ka pilsētā tiks atļautas daudz lielākas brīvības nekā pārējā Ķīnā. Tas, pagaidām, nodrošina runas brīvību un iespēju pilsētas iedzīvotājiem iesaistīties protestos pret valdību.

Pekina arī solīja 2017.gadā piešķirt Honkongai tiesības organizēt brīvas vēlēšanas, taču šobrīd plāni ir mainījušies.

Jaunais plāns liedz vietējiem iedzīvotājiem izvēlēties savus kandidātus. Paredzēts, ka no sākuma Pekina izvēlēsies divus vai trīs kandidātus, kuri būs jāatbalsta vairāk nekā pusei no tās izveidotās komitejas biedriem. Kad Ķīnas valdība būs izvēlējusies kandidātus, tiks dota iespēja Honkongas iedzīvotājiem izlemt, kuru no trijiem iecelt pilsētas vadītāja amatā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!