Pašvaldībai šī operācija izmaksās vairākus tūkstošus latu. Ja koks ieaugsies jaunajā vietā, tas kļūs par vienu no pilsētas tūrisma objektiem.

Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris pastāstīja, ka īpašā operācijā, kas ilgusi no agra rīta līdz vēlam vakaram, nedaudz tālāk pārcelta vairāk nekā 70 gadu vecā rietumu tūja ('Thuja occidentalis'). Koks sniedzās 12 metru garumā, bija resns, ar vairākām galotnēm.

"Četrus centimetrus pārsniedza rādītājus, kad vairs nevarēja zāģēt, un tūja skaitījās kā dižkoks," pastāstīja Ķeveris.

Tūja auga Blaumaņa ielā, kur notiek ielas rekonstrukcija, kā dēļ tiks samazināta zaļā zona, izveidojot platāku ielu, veloceliņus. Ja koks pat paliktu ielas vidū, apšaubīts, ka tas izdzīvotu, jo tiktu bojātas saknes infrastruktūras sakārtošanas dēļ, kā arī ziemā uz ceļa kaisītu sāli, kas koku varētu ietekmēt.

"Ar rokām, mazām lāpstiņām, saujām tika atrušināta visa sakņu sistēma, kas bija gandrīz divu metru dziļumā, lai netiktu traumētas saknes. Tad ar krānu cēlām augšā. Pakojām stumbru, aptinām ar trosēm un aiz tām cēla. Sastiprinājām arī vainagu. Ar parasto krānu pacelt neizdevās, jo sakņu sistēma bija gana liela. Tinām ap sakņu sistēmu sietus, audumus, lai no sakņu sistēmas neizbirtu ārā esošā grunts. Apakšā sakņu sistēma bija apmēram 16 tonnu smaga, dabūjām saukt lielo krānu, kas arī knapi, knapi varēja pacelt," operācijas gaitu raksturoja pārvaldnieks.

Tūju uzcēla uz treilera, kas pārvadā smago tehniku. Sākotnēji domāts, ka koku varētu noguldīt guļus stāvoklī, bijušas speciāli sataisītas sastatnes, bet tas nav bijis iespējams. "Stāvus nolikām uz platformas un apmēram 200 metru aiztransportējām. Tas bija smagākais process," atzina Ķeveris.

Dižkoka pārstādīšanas operācija sākusies pulksten sešos no rīta un beigusies pulksten desmitos vakarā. Tagad pusotru gadu tūjas stumbrs jātur nostiprināts, lai koks iesakņojas.

"Pagaidām vēl negribējām īpaši publicēties, jo jānogaida moments, kas ar koku notiks. Ja nākamgad viņš elpos, dzīvos un augs, uz ko es ļoti ceru ar šādām pūlēm un pasākumiem, viņam būtu jāaug," sacīja Ķeveris.

Pašvaldībā lēš, ka kopumā dižkoka pārstādīšana varētu izmaksāt trīsarpus tūkstošus latu, neskaitot laistīšanu un tūjas kopšanu pēc pārstādīšanas. Dārgākais bijis eksperta atzinums un priekšraksti, kā koku pārstādīt.

Dabas aizsardzības pārvalde dižkoka pārstādīšanu nosaukusi par vēl nebijušu notikumu. Madonas novada pašvaldība sākotnēji vērsās Dabas aizsardzības pārvaldē par aizsargājama koka nociršanu. Lēmums par koka nociršanu netika pieņemts, un Madonas novada pašvaldība meklēja alternatīvu.

Tavs novads vēl nav "Delfi" Novadu sarakstā? Sūti foto, raksti un informē par sava novada, pagasta jaunumiem - novados@delfi.lv! Apzināsim mūsu Latvijas novadu dzīvi kopā!